birkaç sorun

marosarap
19-10-2008, 23:04   |  #1  
marosarap avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
658 mesaj

öncelikle herkese merhaba.dün akşam itibariyle parus hyane sahibi oldum.ilk görüşlerim özellikle comiz fizunu yükledikten sonra çok iyi oldu. pardusu çok şık buldum ama taktir ederseniz bazı sorunlaar yaşıyorum sizden yardım bekliyorum bazı şeyleri çözemedim bir türlü bunlar;

1)ekran kartım 128 bit 512 mb li ati asus ehx1550 bu kartla vistada crysis cod4 gibi yeni nesil oyunları bitirebiliyordum ama pardusta yükledigim rise of nation diablo 2 gibi eski nesil oyunları wineyle kurup açtıktan sonra ekran parça parça ve piksellere dagılıyor oyuna giremiyorum .sistem menüsünde baktım bi pardus programı  ismini unuttum (everest gibi) 3b destegi var diyor ama 64 bit olarak görüyor kartı. paket programlardaki ati driverlerinide yükledim ama performans çok kütü

2)yine çeşitli videoları oynatmaya çalişinca üzellikle compize fusion açıkken videolarda kararma,kapanma ve performans sorunları yaşıyorum sanırım buda ekran kartıyla ilgili

3)web cam konusunda çok sorun yaşıyorum test webcam komutunu verince cam çalişiyor ama görüntü çok kütü bunu ayarlayamıyorum bir türlü.kurulu gelen paket programların yanına depodaki webcam programlarınıda kurdum sorun çözülmedi

4)compiz fizionun ayarlarına nereden girecegimi bir türlü çüzemedim

5)playonlinux programını kurdum ama yükledigim oyunları bu programla birlikte açmaya çalişinca açmıyor acaba havuzunda tanıdıgı oyunları tekmi destekliyor bu aşamada

arkadaşlar belirttigim gibi sorunlar yaşıyorum bu sorunları eminolunki buraya yazmadan önce çözmek için çok ugraştım ama başarılı olamadım bundan sizi rahatsız ediyorum hertürlü yardımınız için çok teşekürler .ayrıca türkiyede bu tarz bilişim faaliyetlerini gürünce duygulanmamamak elde degil tekrar tüm pardus ekibine teşekürler

elektrobeyin
20-10-2008, 13:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Dostum sana bazı cevapları vereym:
Linux ile ATI arasında anlamadığım bir uyumsuzluk vardır. Bu uyumsuzluk yıllardır var ve bir türlü sonu gelmiyor. Tamam belki ATİ ile Linux beraber çalışabiliyor ama video gibi şeylerde birçok sorun çıkıyor. Oyunlara gelince Linux'te DirectX desteklemediği için Wİndows'ta oynayabilidğin oyunların %99'unu oynayamazsın. Ancak Linux için yazılmış özel oyunlar var onları oynayabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam Compiz Settings gibi bir paket vardı ayarları değiştirmek için o paketi yüklemen gerekiyor.

baDibere
21-10-2008, 13:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

1) ati-drivers paketini yüklediğinizi söylemişsiniz. Acaba Tasma > Sistem Seçenekleri > Görüntü yöneticisi yolunu izleyerek, aygıtınızı "flgrx" olarak değiştirdiniz mi?

Bunun yanında arkadaşın da dediği gibi Win oyunlarını Wine ile tam başarımda oynayamazsınız.

2) Compiz Fusion ile video oynatma arasında bir sorun var diye biliyorum fakat sanırım Compiz Fusion ayarlarından birşeyler ayarlayabilirsin.

3) Paket deposundan kameranızın chipset ine uygun olan sürünün yüklü olup olmadığına bakın. Chipset i öğrenmek için konsolda root yetkileriyle lsusb komutunu vermeniz yeterlidir.

4) Compiz Fusion ayarlarına sağ altta bulunan Compiz Fusion simgesine sağ tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan "Ayar Yöneticisi" ne girerek erişebilirsiniz. Şayet çıkmıyorsa Pardus > Uygulamalar > Sistem > Compiz Fusion yolunu izleyerek ya da ALT+F2 ye bastığınızda karşınıza çıkacak olan çalıştır penceresine ccsm yazarak erişebilirsiniz.

5) PlayonLinux yazılımı da Wine tabanlıdır, belki başarımı daha iyidir. Destek konusunda pek emin değilim fakat varsa playonlinux'un bağımlılıklarında eksiklik olabilir yorumunu yapabileceğim. Bunun yanında yine söylüyorum, Linux altında Win oyunları oynamak tam başarımla gerçekleştirilemez çoğu zaman.

marosarap
21-10-2008, 20:23   |  #4  
marosarap avatarı
OP Yıllanmış Üye
658 mesaj

teşekürler çok faydalı oldu