Blogger'ın kapanmasının altında yatanlar...

CHIP Online
26-10-2008, 15:50   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Blogger'a uygulanan erişim yasağının nedeni ortaya çıktı. Suçlunun kim olduğuna siz karar verin!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Blog ... -yatanlar_9316.html

Geçtiğimiz Cuma akşamı Blogger.com'un de erişim engelli siteler arasına katıldığını duyurmuştuk. Şimdi de mahkeme tarafından verilen bu engelleme kararının nedeni hakkında çok ciddi iddialar ortaya atılmaya başlandı. Kulağımıza gelenlere göre bu kararın ardında, Digiturk'ün, daha doğrusu Lig TV'nin yaptığı şikayet yatıyor.

Blogger.com alan adı altında yayınlanan bazı blog'larda Lig TV yayınlarının ücretsiz olarak izlettirildiği biliniyor. Digiturk'ün bu tip konularla ilgilenen ekibi bu blog'ları tespit ediyor ve gerekli uyarıları yapıyor. Ancak bu uyarılardan bir sonuç çıkmayınca şirket kapatma talebinde bulunuyor ve mahkeme de alan adını erişime kapatıyor.

CHIP Online yorumu:
Bu noktadan sonra eleştireceğimiz adresi doğru tespit etmemiz gerekiyor. Blogger.com'un erişime kapatılmasının altında Digiturk'ün şikayeti yatıyor olabilir. Ancak bunun için Digiturk'ü suçlamak da doğru olmaz. Sonuçta Digiturk çok büyük paralar harcayarak Süper Lig maçlarının yayın hakkını satın alıyor ve maçların izinsiz, daha da önemlisi ücretsiz olarak yayınlanmasını istemiyor. Bu noktada haksız olduğunu iddia etmek güç.

Bu durumda dönüp dolaşıp yine aynı noktaya geliyoruz: Birkaç blog yüzünden tüm Blogger.com'u engellemek niye. Aynı şeyleri birkaç sakıncalı video yüzünden tüm YouTube kapatılırken ya da birkaçyazı yüzünden tüm Wordpress kapatılırken de yaşamadık mı? Sadece ilgili sayfaları kapatmak yerine tüm siteyi ortadan kaldırmak, şikayeti değerlendirmek değil, suçsuz binlerce blog yazarını cezalandırmak anlamına geliyor. Bu durumda kimi eleştirmemiz gerekiyor? Şikayeti yapan Digiturk'ü mü, yoksa bir şikayetten yola çıkıp tüm siteyi alaşağı eden karar vericileri mi?

Tüm konu: Blogger'ın kapanmasının altında yatanlar...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Blogger.com'a erişimin engellenmesinde kimi eleştirmeliyiz?

beepha
26-10-2008, 16:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
156 mesaj

bence o blog yazarlarını bulup cezalandırsınlar çok sert bi şekilde hem bizi Blogger zevkimizden mahrum ettiler hem de Digiturk yayın hakkını istismar...

tek suçlu o blog yazarları - yatsınlar içerde bi 9 ay akılları başlarına gelsin

Lammoth
26-10-2008, 16:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

zihniyeti eleştirmeliyiz. ayırıcı bir mantık yokki. birisi maç yayını verdi diye milyon siteyi kapatıyorsunuz, bu nedir ya! onları kapatsın, ne karışıyor diğer sitelere. kendi blog uma giremiyorum, bana niye yasak veriyor. ben ne yaptım? bu bir çuval pirinç de iki üç tane taş var diye tüm pirinci dökmeye benzer, ayıklasana be

H@ckerCesur
26-10-2008, 16:31   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Yorum yapamıyorum. Ama şunu çok iyi biliyorum ki: ülkemizde internet konusunda cahillik hat safhada. Yani yasallaşmış, kalıplaşmış kurallar yok. Düzen yok. Gerçi hangi konuda düzen var ki bunda olsun. :(

Fattur
26-10-2008, 16:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Karar verenleri eleştirelim..

fthddn
26-10-2008, 18:48   |  #6  
Taze Üye
9 mesaj

kendi ülkemde kendi ligimi izleyemiyorum da alman ligini izleyebiliyorum
zaten siteleri engelleyememişler ki justin tv için google a çıkan ilk sitenin sport linkine tıklamamız yeterli   veya aşşağıya

serdar_ayberk
26-10-2008, 19:49   |  #7  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

justin tv nedir justin tv'de virüs ya da spy bulunuyor mu?

DaRWeLL
26-10-2008, 19:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

"Birkaç blog yüzünden tüm Blogger.com'u engellemek niye."
işte olay bu.Ben zaten bi konu açtım justin.tv de kapatıldı diye. Tamam justin tvden ligtv yayınıda veriliyordu ama sadece lig tv mi var orda.bi sürü yararlı ve legal yayında vardı!youtube tada aynı şey kapatılan bloglardada. bu durmda eleştrilecek şey kapatılan site değil o paylaşımı yapanın üstüne gitmeyipte kolay yoldan sitenin tamamını kapatan büyük mahkememizdir!bu olayların üstüne ttnetblog gibi bişey çıkarsa şaşırmayın.telekom yine bi fırsatçılık yapar dandik bi blog yapar..(aynı  youtube-ttnetvideo ilişkisi)

ayrıca bu siteleri kapatan mahkemeyide çok merak ediyorm haa nasıl bişeydir istedigi gibi site kapatıyo..herneyse türkiye internet alanında cahilliğe dogru gidiyor bunu biliyoruz artık!!

Hiper£l£v£nKids
26-10-2008, 20:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
DaRWeLL
"Birkaç blog yüzünden tüm Blogger.com'u engellemek niye."
işte olay bu.Ben zaten bi konu açtım justin.tv de kapatıldı diye. Tamam justin tvden ligtv yayınıda veriliyordu ama sadece lig tv mi var orda.bi sürü yararlı ve legal yayında vardı!youtube tada aynı şey kapatılan bloglardada. bu durmda eleştrilecek şey kapatılan site değil o paylaşımı yapanın üstüne gitmeyipte kolay yoldan sitenin tamamını kapatan büyük mahkememizdir!bu olayların üstüne ttnetblog gibi bişey çıkarsa şaşırmayın.telekom yine bi fırsatçılık yapar dandik bi blog yapar..(aynı  youtube-ttnetvideo ilişkisi)

ayrıca bu siteleri kapatan mahkemeyide çok merak ediyorm haa nasıl bişeydir istedigi gibi site kapatıyo..herneyse türkiye internet alanında cahilliğe dogru gidiyor bunu biliyoruz artık!!

Maç 2-2
katılıom ilk defa haklısın bloggeri kapıcına sade justini kapa veya diğer siteleri kapa ama bloggerin ne işi var justini kaparsan bloggerdede veremezki blogger de umursamıo işi kapasaya o blogları

Lammoth
26-10-2008, 23:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

ya hangi birini denetlesin adamlarda, milyon tane blog var. her biri farklı dilde, hangi birini anlayıp, o ülkenin durumuna kanununa bakıp kapatılacağına karar versin ki, üstelik ücretsiz bir hizmet

Banned
26-10-2008, 23:57   |  #11  
Banlandı
1,098 mesaj

Kapasınlar Dertmi.. Open Dns sayesinde çatır çatır giriyorum..

Lammoth
27-10-2008, 01:12   |  #12  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

ya tamam da şimdi bu işlerden anlamayan birisi benim blog a girince bu uyarıyı alırsa "oğlum ne yaptın sen, kapamışlar siteyi" demez mi :)

PsK_Pc_06
27-10-2008, 07:05   |  #13  
PsK_Pc_06 avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

aslında ne söylesek boş .... yetkililer bizim dediklerimize kulak vermiyorlar ki hep kulak ardında kalıyor dediklerimiz ... onlar kapatsa da zaten çoğumuz ben de dahil yasak delici programlarla youtube vs. gibi sitelere giriyoruz yani her halukarda yasaklar bir işe yaramıyor ancak yetkililer yinede kapatınca erişimi kestik diye hiç oralı olmuyorlar...

XgokayX
27-10-2008, 11:09   |  #14  
Taze Üye
17 mesaj

Alıştık artık. Youtube Google Groups, Dailymotion, en sonda da bu.

Open DNS sağolsun herşeyi çözüyor.

santi
29-10-2008, 15:19   |  #15  
Yıllanmış Üye
162 mesaj

Bence blogger Ülkelerde seçeceği güvendiği kurumlarla ortak bu işi yürütmeli. Aynı zamanda şirketlerle. Bu kurumlar insanların haklarını, değerlerini savunurken şirketlerdeki ortaklarıda şikayetleri ve kendi haklarını korumak için iyi bir girişimde bulunmuş olur. Tabi tüm siteler için geçerli blogger bir örnek.

Sonunçta arkadaşlar ciddi bir iş bu. İnsanların fikirlerini ve dolayısıyla hayatını etkileyecek sosyal bir etkinliktir bu. İşin çok ciddiye alınması gerekiyor. Futbol oynayan değil, futbol değil, yanlış yapan cezalandırılır. İnfaz kararı.. hem de kime.. birkaç kişi yüzünden toplu kıyım.

Aynı zamanda o kadar haklı buluyorum ki kapatılmaya kadar giden süreçte olan biten elbette ki haklı gerekçeler, ancak sonuç bu olmamalıdır. Daha neler var neler. Küfür edenlerinden tutunda abuk sabuk yanlış fikirleri üretip yayanlara kadar dolup taşıyor. Binlerce site ve bununda mislilerce sayfa sayısı. Bloglar hurafelerle dolup taşıyor.

Kesinlikle en iyi çözüm blokların değil sayfaların kapatılması ve uyarının üstte gösterilmesi olmalıdır. Aynı zamanda bu gibi kararlar bilgilendirici olursa bu sayfaya erişmeye çalışanlar yazıları okuyarak bilgilenir ve temiz yasal bir bilgiyle kendilerine gelir. Sürekli sürekli sigaranın sağlığa zararı gibi karşıda duran uyarıcılardan birde üstüne sigara içene cezanın olmasının caydırıcılığına benzetebiliriz; bu gibi kötü girişimleri engelleme yolunu.