blue screen alıyorum yardım :(

alastor1234
28-08-2013, 21:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Evet arkadaşlar sorunum çok büyük bilgisayarı alalı 2 ay oldu dün internetten video izlerken rest attı ve açılıncada blue screen hatası verdi daha once video film vs izlerdim hiç sorun yapmazdı. 1 ay oncede call of duty mw 3 de 30 dk fln oynayınca veriyodu sonra oyunu sildim artık hiç hata almıyordum ,battlefield 3 crysis 3 bunları saatlerce oynuyorum hiç tık demedi. Taki düne kadar internette nezaman bir film açsam ilk 1 saat içinde rest atıyor oyunlarda sıkıntı yok sadece videyo izlerken oluyor.Bilgisayarı aldığımdan beri hiç format atmadım veya driver güncellemedim donanımda deiştirmedim.Dahada ilerlemesinden korkuyorum :( 

hata bilgileri=>  

Ayrıca memtest86 yla ramı taradım hata vermedi,hardiskide tarattım bad sector vs tamamen temiz çıktı.

Son Düzenleme: alastor1234 ~ 28 Ağustos 2013 21:02
murat5038
28-08-2013, 23:01   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

İşlemcide sorun olabilir veya kullandığınız işletim sisteminde sorun gözüküyor.

C:windows/minidumpdaki dosyaları upload edin bize.

alastor1234
29-08-2013, 00:16   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

o klasörleri nasıl upload ediceğimi bilmiyorum ama blue screen view programında ntoskrnl.exe sorunun kaynağı olarak gozukuyor. benim bildiğim kadarıyla win 7 onarımı lazım ama kesin işe yararmı???İşlemcide problem olsa oyunlardada sıkıntı çıkarmazmıydı ustelik bilgisayarda şuan 25 tane fln piyasanın son oyunları yuklu online oyunlarda dahil 6-7 saat oynadığım oluyor ama filmler videolarda rest atıyor.Ve ilk video resetleme olayından 10 dk once avira ile bir virus buldu c de o virusu karantinaya taşı fln diye seçenek sunmadı direk kendi sonlandırdı normalde böyle yapmaz karantinaya taşı yada sil diye seçenek sunar o sırada internetten müzik dinliyordum virus taraması bitti 10 dk sonra müzikle beraber reset attı bilgisayar.Açılıncada o virus ne oldu bideha tarama yaptım ve virus yoktu.

Son Düzenleme: alastor1234 ~ 29 Ağustos 2013 00:30
padisah
29-08-2013, 01:08   |  #4  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: alastor1234  
o klasörleri nasıl upload ediceğimi bilmiyorum ama blue screen view programında ntoskrnl.exe sorunun kaynağı olarak gozukuyor. benim bildiğim kadarıyla win 7 onarımı lazım ama kesin işe yararmı???İşlemcide problem olsa oyunlardada sıkıntı çıkarmazmıydı ustelik bilgisayarda şuan 25 tane fln piyasanın son oyunları yuklu online oyunlarda dahil 6-7 saat oynadığım oluyor ama filmler videolarda rest atıyor.Ve ilk video resetleme olayından 10 dk once avira ile bir virus buldu c de o virusu karantinaya taşı fln diye seçenek sunmadı direk kendi sonlandırdı normalde böyle yapmaz karantinaya taşı yada sil diye seçenek sunar o sırada internetten müzik dinliyordum virus taraması bitti 10 dk sonra müzikle beraber reset attı bilgisayar.Açılıncada o virus ne oldu bideha tarama yaptım ve virus yoktu.
  Bahsettiğiniz zararlı kendisini güvenlik yazılımlarından koruyabilen (Korunmak için internetten bilgi alıyor keşke tarama sırasında interneti kesseydiniz.) bir zararlı bilgisayarınızı (başka temiz bir bigisayarda hazırladığınız) bir rescue cd ile zararlı taramasından geçirin ve ne bulursa silin.
Not:Avira antivir rescue cd muhtemelen artık işe yaramaz başka firmaların rescue cd ürünlerini deneyin.

En son bilgisayarınızı norton 360 ve emsisoft antimalare ile taratın.

alastor1234
29-08-2013, 02:08   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: padisah  
  Bahsettiğiniz zararlı kendisini güvenlik yazılımlarından koruyabilen (Korunmak için internetten bilgi alıyor keşke tarama sırasında interneti kesseydiniz.) bir zararlı bilgisayarınızı (başka temiz bir bigisayarda hazırladığınız) bir rescue cd ile zararlı taramasından geçirin ve ne bulursa silin.
Not:Avira antivir rescue cd muhtemelen artık işe yaramaz başka firmaların rescue cd ürünlerini deneyin.

En son bilgisayarınızı norton 360 ve emsisoft antimalare ile taratın.

Format bu sorunu çözermi

padisah
29-08-2013, 11:23   |  #6  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
 Format bu sorunu çö
  C, d, e tüm dislerin silinip yeniden biçimlendirilmesiyle ve elindeki tüm yedeklerin imha edilmesiyle yapılacak bir format çoğunlukla çözer. O azınlık için illa format ataılacaksa low level format'ı kullanabilirsin.
 UYARI:Low level format tehlikeli bir işlemdir hatalı uygulanması veya uygulama esnasında dışarıdan gelebilecek (aniden elekrik kesilmesi gibi) zararlı bir etken hdd'nin bir daha kullanılamayacak duruma gelmesine sebep olabilir.

alastor1234
29-08-2013, 12:20   |  #7  
OP Taze Üye
10 mesaj
  C, d, e tüm dislerin silinip yeniden biçimlendirilmesiyle ve elindeki tüm yedeklerin imha edilmesiyle yapılacak bir format çoğunlukla çözer. O azınlık için illa format ataılacaksa low level format'ı kullanabilirsin.
 UYARI:Low level format tehlikeli bir işlemdir hatalı uygulanması veya uygulama esnasında dışarıdan gelebilecek (aniden elekrik kesilmesi gibi) zararlı bir etken hdd'nin bir daha kullanılamayacak duruma gelmesine sebep olabilir.
 Aslında dün saat akşam üzeri 5-6 gbi combo fix diye bir program daha indirdin onula tarattım tarama yaparken internet kesildi işlem bitince bilgisayar yeniden başlattı açıldığında choreme ve internet explorer silinmişti dier bilgisayarımdan internet explorer kurulumu indirdim yüklemeye çalıştım hiçbirşey yüklenmiyordu bilgisayarı restledim düzelmedi bende sistem geri yüklemeyi çalıştırdım düzeldi ama sonra bir yabancı dizi fln seyrettim 50 dk filan müzik dinledim oyuna girdim gece saat  3-4 e kadar hiç rest atmadı.Merak ediyorum combo fix eğer zararlı bir yazılımı kaldırdıysa bende sistem geri yükleme yaptıysam o virüsü tekrar bilgisayara almış olabilirmiyim ??

padisah
29-08-2013, 12:30   |  #8  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Evet bilgisayarını norton360 ve emsisoft antimalware ile tarat.

alastor1234
29-08-2013, 12:51   |  #9  
OP Taze Üye
10 mesaj
Evet bilgisayarını norton360 ve emsisoft antimalware ile tarat.
 virüs bulursam karantinayamı alayım yoksa sileyimmi??

padisah
29-08-2013, 12:52   |  #10  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Sil.

murat5038
29-08-2013, 13:43   |  #11  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Sen resimi nasıl upload etti isen Oradaki dosyaları da aynı upload edecen. Ben sana programı sormuyorum dosyaları soruyorum.

Ne kadar gereksiz şey varsa kurmuşsun açmışsın. Format at doğru driverleri yükle Low levele gerek yok saçma bir mantık. Yine Alırsan mavi ekran dediğim yerden dosyaları gönder, boşa uğraşma çözüm için format at içine etmişsin bilgisayarın format atmazsan daha çok problemler çıkacak karşına.

padisah
29-08-2013, 13:46   |  #12  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: murat5038  

Sen resimi nasıl upload etti isen Oradaki dosyaları da aynı upload edecen. Ben sana programı sormuyorum dosyaları soruyorum.

Ne kadar gereksiz şey varsa kurmuşsun açmışsın. Format at doğru driverleri yükle Low levele gerek yok saçma bir mantık. Yine Alırsan mavi ekran dediğim yerden dosyaları gönder, boşa uğraşma çözüm için format at içine etmişsin bilgisayarın format atmazsan daha çok problemler çıkacak karşına.

Low level format gerekli demedim "Format atayımmı?" diye sordu doğru format atılırsa olur diye tarif ettim bu formata rağmen kalan zararlı olursa (İnternette örnekleri var.) low level format gerekir dedim.

Resim upload etmekle dosya upload etmek farklı şeyler resmi chip'in imageshack eklentisiyle upload etti muhtemelen.

Son Düzenleme: padisah ~ 29 Ağustos 2013 13:48
alastor1234
29-08-2013, 14:19   |  #13  
OP Taze Üye
10 mesaj

norton 360 ile taradı 12 tane buldu ve virüsler çözüldü yazdı

padisah
29-08-2013, 14:30   |  #14  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Emsisoft ne durumda?

murat5038
29-08-2013, 15:55   |  #15  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Low level format gerekli demedim "Format atayımmı?" diye sordu doğru format atılırsa olur diye tarif ettim bu formata rağmen kalan zararlı olursa (İnternette örnekleri var.) low level format gerekir dedim.

Resim upload etmekle dosya upload etmek farklı şeyler resmi chip'in imageshack eklentisiyle upload etti muhtemelen.

LLF'ye gerek yok her ihtimal olsa da. Formattan sonra gelen virüsler silmediği hdd den bulaşırsa bulaşır biçimlenmiş yerden virüs bulaşmaz.

Upload anlamı ikisine de kullanılır. Bilmiyorsa anlamını forumu nasıl buldu ise onuda bulur.

tknsyen
29-08-2013, 16:56   |  #16  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj

murat haklı low level konusunda virüs için low level format atmaya gerek yok. Low level format bad sectör arızalarını onarmak ve sürekli formatlama sırasında  tam silinemeyen eski dosyaların HDDyi artık iyice hantallaştırması sonucu yapılır. Virüs için tüm disk bölümlerinin normal biçimlendirmesi yeterli.

Bence adam gibi format atıp windowsu yeniden kurmalısın. Sonra da en son driverleri yükle

Son Düzenleme: tknsyen ~ 29 Ağustos 2013 16:56
tknsyen bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
29-08-2013, 17:33   |  #17  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Kendini mrb'ye yazn virüsleri low level format ile temizlersin çünkü normal format sonrası mrb'den işletim sistemine bulaşır artık mrb'yi yeniden yazsanda işletim sisteminden tekrar mrb'ye bulaşır.
Bu sebeple her ikisinin bir aynı anda silinmesi gerekir ki bu çok nadir rastlanan bir durumdur.Göz kırpma

alastor1234
29-08-2013, 17:59   |  #18  
OP Taze Üye
10 mesaj
Emsisoft ne durumda?
 emsisoft ilede taradım 11 tane çıktı 7 tanesi yüksek riskli çıktı karantinaya aldı dün den beri sürekli virüs taratıp siliyorum toplam 15  20 saat açık kaldı bilgisayar dizi video müzik hepsini açtım izledm daha rest atmadı bir kaç film daha açıcam bakalım hata verip vermiyecei ondan sonra belli oluca :) . Ama saol kardeş baya uğraştın sende Allah gönderdi seni :)

padisah
29-08-2013, 18:26   |  #19  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
 emsisoft ilede taradım 11 tane çıktı 7 tanesi yüksek riskli çıktı karantinaya aldı dün den beri sürekli virüs taratıp siliyorum toplam 15  20 saat açık kaldı bilgisayar dizi video müzik hepsini açtım izledm daha rest atmadı bir kaç film daha açıcam bakalım hata verip vermiyecei ondan sonra belli oluca :) . Ama saol kardeş baya uğraştın sende Allah gönderdi seni :)
  Ben önceki sayfada "Bahsettiğiniz zararlı kendisini güvenlik yazılımlarından koruyabilen (Korunmak için internetten bilgi alıyor keşke tarama sırasında interneti kesseydiniz.)" demedimmi sen virüs tararken bir yandanda internetten önerdiğim programları atlatabilecek ve etkisiz kılabilecek yeni virüslerin yüklenmesini sağlıyorsun o yüzden bir türlü virüs derdin bitmiyor.Göz kırpma
Hiç bir zararlıyı karantinaya alma direk sil bazı zararlılar karantinya rağmen faaliyet gösterebiliyor ve ilgili antivirüsü devre dışı/etkisiz bırakabiliyor kötü yanı sen antivirüs'ün kapatıldığını bile anlamıyorsun.

Şuan Dr.web cureit indir ve interneti kes film izleme işlem yapma sadece dr.web çalışsın dr.web ile tam tarama yap.

Not:Bunu yazmamlazımki başına gelirse beni sorumlu tutma.
Zararlı eğer sistem dosyalarınada bulaştıysa (ki bu muhtemel) zararlıyla birlikte dosya silinir veya hasar görürse sistem açılmayabilir veya kararsızlaşabilir ve tek çare format haline gelebilir.
Bu yazdıklarım kesin olarak gerçekleşecek diye bir şey yok ama bir ihtimal olabilir.

alastor1234
29-08-2013, 18:32   |  #20  
OP Taze Üye
10 mesaj
  Ben önceki sayfada "Bahsettiğiniz zararlı kendisini güvenlik yazılımlarından koruyabilen (Korunmak için internetten bilgi alıyor keşke tarama sırasında interneti kesseydiniz.)" demedimmi sen virüs tararken bir yandanda internetten önerdiğim programları atlatabilecek ve etkisiz kılabilecek yeni virüslerin yüklenmesini sağlıyorsun o yüzden bir türlü virüs derdin bitmiyor.Göz kırpma
Hiç bir zararlıyı karantinaya alma direk sil bazı zararlılar karantinya rağmen faaliyet gösterebiliyor ve ilgili antivirüsü devre dışı/etkisiz bırakabiliyor kötü yanı sen antivirüs'ün kapatıldığını bile anlamıyorsun.

Şuan Dr.web cureit indir ve interneti kes film izleme işlem yapma sadece dr.web çalışsın dr.web ile tam tarama yap.

Not:Bunu yazmamlazımki başına gelirse beni sorumlu tutma.
Zararlı eğer sistem dosyalarınada bulaştıysa (ki bu muhtemel) zararlıyla birlikte dosya silinir veya hasar görürse sistem açılmayabilir veya kararsızlaşabilir ve tek çare format haline gelebilir.
Bu yazdıklarım kesin olarak gerçekleşecek diye bir şey yok ama bir ihtimal olabilir.

tarama yaparken interneti devre dışı bıraktım zaten ve daha once başıma geldi eski bilgisayarımda bir tane virus vardı ve onuda sildim bilgisayar formatlık olmuştu :D aynı sorunu bikere daha çıkartırsa bana önerdiğin programla tüm virüsleri silicem bu sefer formatınıda atarız neyapalım :)

padisah
29-08-2013, 18:45   |  #21  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
 tarama yaparken interneti devre dışı bıraktım zaten ve daha once başıma geldi eski bilgisayarımda bir tane virus vardı ve onuda sildim bilgisayar formatlık olmuştu :D aynı sorunu bikere daha çıkartırsa bana önerdiğin programla tüm virüsleri silicem bu sefer formatınıda atarız neyapalım :)
  Programı şu an kullanman için verdim sonra değil. Emsisoft'un karantinadan zararlıları sil.
Film, dizi izledim yazınca internetten izledin sandım özür dilerim.
Bilgisayarında yoksa bir tane hips yazılımı(comodo hariç) edin mesela spyware termitor'u hips amaçlı kullanabilirsin yanına'da windows orijinal ise microsoft security essentials orijinal değilse önce orijinal bir windows sonra microsoft secrity essentials kritik işlemler(İnternet bankacılığı, vb). yapmıyorsan yeterli olur.Gülümseme

alastor1234
29-08-2013, 21:11   |  #22  
OP Taze Üye
10 mesaj
  Programı şu an kullanman için verdim sonra değil. Emsisoft'un karantinadan zararlıları sil.
Film, dizi izledim yazınca internetten izledin sandım özür dilerim.
Bilgisayarında yoksa bir tane hips yazılımı(comodo hariç) edin mesela spyware termitor'u hips amaçlı kullanabilirsin yanına'da windows orijinal ise microsoft security essentials orijinal değilse önce orijinal bir windows sonra microsoft secrity essentials kritik işlemler(İnternet bankacılığı, vb). yapmıyorsan yeterli olur.Gülümseme
 internetten az once film seyrettim müzik dinledm ve bilgisayar sabahtan beri açık hiç bişe olmadı sanırım sorun düzeldi.Ama karantinadak zararlılar duruyor.Uzantılarına baktım içlerinde windows dosyası olanlar war okulum 1 ay sonra açılcak 1 ay formatsız idare etmek istiyorum.Emsisoft güzel gbi duruyor ama deneme sürümü her ay sonu güncelenebilir dmi bazı deneme sürümleri güncellenmiyor.

tknsyen
29-08-2013, 21:31   |  #23  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj
Kendini mrb'ye yazn virüsleri low level format ile temizlersin çünkü normal format sonrası mrb'den işletim sistemine bulaşır artık mrb'yi yeniden yazsanda işletim sisteminden tekrar mrb'ye bulaşır.
Bu sebeple her ikisinin bir aynı anda silinmesi gerekir ki bu çok nadir rastlanan bir durumdur.Göz kırpma
mbr a bulaşan virüs için windowsu cdyle başlatıp onarma kısmından komut istemine fixmbr yazınca mbr bölümü kendini sıfırlıyor.

ondan sonra da cd ile kurulumda disk bölümünde biçimlendirme ve silme yapıp windows kurulur bu şekilde boot virüsü temizlenir.

murat5038
29-08-2013, 22:35   |  #24  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

MRB değil, MBR(Master boot record) ilk önce neyden bahsettiğini bil. Normal şekilde disklerin silinmesi ile temizlenirler, Bunlar için bilinen çözümler mevcut çoğu antivirüste.

padisah
29-08-2013, 23:50   |  #25  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
 internetten az once film seyrettim müzik dinledm ve bilgisayar sabahtan beri açık hiç bişe olmadı sanırım sorun düzeldi.Ama karantinadak zararlılar duruyor.Uzantılarına baktım içlerinde windows dosyası olanlar war okulum 1 ay sonra açılcak 1 ay formatsız idare etmek istiyorum.Emsisoft güzel gbi duruyor ama deneme sürümü her ay sonu güncelenebilir dmi bazı deneme sürümleri güncellenmiyor.
Ücretsiz sürümde var ama aktif koruma yok bence karantinada durmasın sistem onarma yaparsın(gerekmeyebilirde).
Karantinadayken sistem sağlıklı çalışıyorsa muhtemelen silincede aynen devam eder.
Aktif korumayı istiyorsan satın almalısın veya emsisoft ile anlaşacaksın sana bir link verecekler o linke tıklayarak(burası çok önemli) emsisoft antimalwareyi indirip kuran kişi başına 30 gün daha deneme süresi kazanacaksın yani reklamlarını yapman karşılığında yazılımlarını bir süre ücretsiz kullanıyorsun. Bu hala geçerlimi bilmiyorum bu bilgiyi başka bir forumdan aldım.

Not:Bunu yazmam lazım çünkü ben forumda emsisoft antimalware programını çok öneren biriyim yukarıda anlattığın şekilde bedava lisans kazanmak için öneriyorsun denmemesi için yazıyorum emsisoft ile aramda böyle bir anlaşma bulunmamakta.
Yani ürünlerini önermek karşılığında onlardan hiç bir kazancım olmuyor.

Alıntı: tknsyen  
mbr a bulaşan virüs için windowsu cdyle başlatıp onarma kısmından komut istemine fixmbr yazınca mbr bölümü kendini sıfırlıyor.

ondan sonra da cd ile kurulumda disk bölümünde biçimlendirme ve silme yapıp windows kurulur bu şekilde boot virüsü temizlenir.

Tamam.
Alıntı: murat5038  

MRB değil, MBR(Master boot record) ilk önce neyden bahsettiğini bil. Normal şekilde disklerin silinmesi ile temizlenirler, Bunlar için bilinen çözümler mevcut çoğu antivirüste.

Basit bir hatalı yazım.

Son Düzenleme: padisah ~ 30 Ağustos 2013 02:55