boot cd si ile bios güncellemek

overclock35
27-06-2010, 16:56   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
86 mesaj

mrb arkadaşlar etkili bir biçimde boot cd  oluşturup bios nasıl güncellerim .... öncelikle bios için nasılbir boot cd si oluşturmalıyım ve sonrasında cd içine güncel driver atıp açılışta nasıl tanıtıcam doğru işe yaar bir şekilde açıklayan herhangibi yerdende yardım alsak olur ancak ben hep her şeye el atılmış çoğunda konu dışına çıkılmış durumlarla karşılaştım ulaşmak istedim şey boot cd yapıp bios driver  yüklemek ve tabi pc bios unu güncellemk  yarıdmlarınız için tşk

overclock35
27-06-2010, 16:59   |  #2  
OP Üye
86 mesaj

güncellicem bios  eskibir pc de oldundan...... şuan hazırda discet te olmadından     cd den güncellemek şuan için en iyi yöntem ...... yeni nesil anakartlarda kendi programları vs .... disc hazırlama programları var biliyorum.... bu anakart için bu söz konusu değil malesef....

overclock35
29-06-2010, 13:11   |  #3  
OP Üye
86 mesaj

boot.bin  dosyalarını nereden bulabilirim link bilen varmı.......?

Atilla Sarıtaş
29-06-2010, 13:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Gerekli bios dosyalarını anakartının kendi sitesinde bulabilirsin. Ayrıyetten biliyorsundur bios güncelleme çok riskli bi iş dikkatli ol bi elektrik kesintisi bi voltaj düşmesi yani bilgisayarın kapanması bios'u komple silebilir :). Windows ortamında bios güncelleme daha riskli diye duymuştum boot edip güncellemeye çalış.

overclock35
07-07-2010, 00:07   |  #5  
OP Üye
86 mesaj

tşk arkadaşım .... bios güncellemesinde hata olursa veya elektrik kesilirse  birdaha düzelmiceni biliyorum ama herkeste bu uyarıyı yapıyor fakat bu işe girişen kişi mutlaka herşeyi gözealmıştır ....... ayrıca günlerce sorun çıkarmayan elektrik tam o esnada sorun çıkarırsa fazla üzülmeye gerek yok bence ....  şimdiki anakartlarda bios güncellemek çok kolay kendi programları var vs vs  benim sorunum bios nu sıfırladım anakartın sonrasında usb leri tanımaması şimdi bios güncellemeliyim  anakart oldukça eski ve driverları bulmak ta ayrı bir problem onu bolsamda cd den güncellemek şuan için en iyi yöntem gibi geliyor bana  ondanda vazgeçtim pcı girişinden usb aparatı bağladım o şekildede bios kendini başlatmıyor bile şimdi bu işi nasıl çözücez bios sıfırlandı diye kendi usb lerini tanımayan anakart mutlaka güncellemelerini yok etti için tanımıyordur diyorum ..... vebir pcı usb aparatıda kabul etmiyor ..

mcafee23 ayrılmıştır
07-07-2010, 00:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

inceleyin sadece 4.maddede koyulan exe'lerin yerine siz yeni bios sürümünüzü koyacaksınız
Cd hazırlamak da aynı biraz farklılıkları var nero ile cd(önyükleme) seçip disket imajını cd'ye aktarabilirsiniz
win98 dosyaları ingilizce windowsa ait olduğu için türkçe karakter ve sembol yazımlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz
https://www.chip.com.tr/forum/kas ... irlama_t151101.html

mcafee23 ayrılmıştır
07-07-2010, 00:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Bilgisayara takılan PCI usb kart ile biosun başlatılıp başlatılmaması alakasızdır

açılışta driver falan tanıtmayacaksınız
bios güncellemesi ayrıdır
driver yüklenmesi ayrı bir iş
ya ben anlayamadım ya da siz bios güncellemesi konusuna pek hakim değilsiniz.
Kendinizi bu konuda çok az da olsa Acemi hissediyorsanız ellemeyin derim.

overclock35
07-07-2010, 01:08   |  #8  
OP Üye
86 mesaj

pcı usb cart ile bios alakalı değil ise neden kartı taktımda hiçbirşey olmuyor pc açılmıyor ..... ? sadece power çalışıyor ve başka hiçbirşey yok normalde pc açılırken bir bip sesi duyuluyor  fakat cartı takıp açtımda seste gelmiyor pc de açılmıyor .......... ? bios pilini çıkarmadan önce kendi usb leri çalışıyordu 2 adet var sonradan kurulan driver geri aldı için usb tanımıyor diyorum ben .... pc pentium ııı  anakart marka model   commate 370a vp

overclock35
07-07-2010, 01:16   |  #9  
OP Üye
86 mesaj

boot cd yapıp bios güncellemem için ..... zaten hazır olan discet  ten yani yüklenebilir bir discet ten dosyalrı alıp cd atıp cd boot yapmam gerekicekse..... hiç gereği yok ohalde discet ten de güncellesem olur tabiki  .... ancak driver bul discet sürücüsü bul vs vs yerine   bios güncellemesini bir boot cd si oluşturup güncellemek mümkün olurdiye uraşıyordum ben