Bor madeninde Türk devrimi

redwhite
24-12-2009, 22:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
249 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

 
Türk teknoloji firması nano teknolojiyi kullanarak, bor madeninden araç yakıtı üretmeyi başardı.
NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketlerinin araştırma geliştirme dairesi çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini belirterek, bor madeninden araç yakıtı ürettiklerini söyledi.
Petrol rezervlerinin tükenecek olmasının kendilerini böyle bir araştırmaya ve üretmeye yönelttiğini ifade eden Arvas, ''Dünya da petrol rezervlerinin tükenmesi bizi nano teknoloji ve bor ile üretim yapan Türk firması olarak harekete geçirmiştir. Uzun yıllar üzerinde çalıştığımız Ar-Ge sonucunda bor madenini sonunda araç depolarına koymayı başarmanın heyecanını yaşıyoruz'' dedi.
Bilim insanlarının temiz ve çevreci bir yakıt olarak petrole alternatif olarak gördüğü hidrojenin, bordan üretilen yakıtla kıyasla depolama sorunu olduğunun altını çizen Arvas, şöyle devam etti:
''Son yıllarda yaşanan ekolojik sıkıntılar, küresel ısınma problemi, tükenen petrol rezervleri ve karbon içerikli yakıtların çevre kirliliği yaratmasına karşın alternatif yakıt sistemleri üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Dünyanın önde gelen bilimsel araştırma laboratuvarlarında gerçekleştirilen bu çalışmalarda Hidrojen yakıt sistemlerinin temiz, verimli ve güvenilir olduğu görülmüştür. Fakat depolama problemi hidrojen yakıtlı araç üretiminin önünde en büyük engeli teşkil etmektedir.
Hidrojen depolama problemi bilim ve teknoloji çevrelerini alternatif madde arayışına itmiş, yapılan araştırmalar ve deneyler 1970'li yılların ikinci yarısından itibaren bor elementinin alternatif yakıt olarak kullanılabileceği üzerinde görüş birliğine varılmış, günümüze kadar sayısız ar-ge çalışmaları sonunda borun yakıt olarak kullanılabilirliği otoritelerce kabul edilmiştir.''
20 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ
Bordan yakıt üretmenin haklı gururunu yaşadıklarını ve bunun 20 yıllık bir araştırmanın ürünü olduğunu vurgulayan Arvas, sözlerini şöyle sürdürdü:
''NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AŞ, ar-ge laboratuvarlarında 20 yıla yakın bir süredir yaptığı çalışmalar sonucunda nano ve nano altı (angstrom) bor kristallerinde, 23 proje geliştirilmiş ve bu alternatifsiz projeleri etap, etap endüstriyelleştirmeye başlamıştır. Firmamız dünyada ve ülkemizde ilk defa bor madenini yakıt olarak üretmiş, 'Nano fuel' markasıyla yurt dışında ve yurt içinde satışa arz etmeye başlamıştır.
Bizim ürettiğimiz yakıttır, ancak şuan araçların sistematiği benzin ve mazotla hareket etme özelliğine sahip olduğu için şuanda yakıtlara katkı maddesi olarak kullanılıyor. Ancak, bor yakıtına uygun araçlar üretildiğinde benzin ve mazota ihtiyaç duyulmadan bu tür araçlar bor yakıtı ile ilerleyebilecek. Bizim firmamız, bu tür araçların üretilmesinde de çalışmalarda bulunmaktadır.
NNT AŞ'nin diğer proje ürünlerinde olduğu gibi Bor Power Nanofuel'de dünyada bir ilk olarak yakıt ve otomotiv sektöründe heyecan oluşturmuştur. ''
YAKITIN KULLANIMI
Bor yakıtının hem benzinle hem mazotla çalışan araçlara konulabileceğini bildiren Arvas, şöyle konuştu:
''Ürettiğimiz bor yakıtı direk aracın yakıt deposuna konuluyor. Hem benzine hem mazota katkı olabiliyor. Bor uzay araçlarında da kullanıyor. Yanması çok yüksek. Yakıta katıldığı zaman, araçlar en az 300 - 350 kilometre fazla gidecektir.
Benzinle bin kilometre giden bir araç bu katkıyla bin 350 kilometre yapar. Gelecek zamanlarda benzin istasyonları gibi, bor istasyonları kurulacak ve bor yakıtı benzinden 10 kat daha düşük olacak. Çünkü madenin kaynağı Türkiye'de. Biz teknolojiyi üreterek dünyanın hizmetine sunduk, henüz bor yakıtına fiyat biçmedik. Biz Türk borunun depolara girdiğini göstermek istedik, bunu da başardık.''
BOR YAKITININ AVANTAJLARI
Bor yakıtının çevreci, güvenli oluşu ve kolay taşınabilirliği ile avantajlı bir yakıt olduğunu ifade eden Arvas, ''Bor yakıtı, kolaylıkla yanmayan bir yapıdadır. Dolayısıyla infilak etme, kıvılcımla, ateşle tutuşma riski yoktur. Bir kaza anında patlama meydana gelmeyecektir. Bu yönüyle bor çok önemli bir yakıttır ve nakliyesinde risk olmayışı Bor yakıtı için bir üstünlük ve alternatifsizlik kazandırmaktadır. Bor çevre dostudur, yanma sonrası gaz emisyonu oluşturmamaktadır. Bor yakıtı kara ve deniz kazalarında toprağa ve suya karışması halinde hiçbir zaman kirlenmeye neden olmayacak, toprakta doğal bitkiler için besleyici olacak ve, denizlerde de kolay çözülerek, zaten deniz suyunda olan Bor elementi ilave bir risk oluşturmayacaktır'' diye konuştu.
TÜRK MİLLETİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ</stArvas, şirketlerinin Türk milletinin kalkınmasında rol almayı düstur edindiğini ifade ederek, şunları kaydetti:''Teknoloji ve otomotiv sektörü gelecek 5-10 yıl içerisinde tamamen bor yakıtı ile çalışan arabalar üretecek. Ancak, Türk nano teknolojisinin ''nano fuel infinite'' ürünlerini kullanmak mecburiyetinde olacaklardır. Bu da bizlere gösteriyor ki nano yağlayıcı ürünlerinde olduğu gibi, yakıt sektöründe de ilkleri başarmanın onur ve gururunu tüm milletimize yaşatacak ve paylaşacaktır.Bor madeninin depoya girmesi konusunda dünya teknoloji firmaları birbirleri ile yarışırken biz NNT AŞ olarak bunu başardık ve depoya koyduk. Şimdi bütün dünyanın kullanımına sunuyoruz. Gelişmiş ülkelerde bir çok firma bu teknolojiyi bizden talep etti, talepler devam ediyor. Bu teknoloji Türk milleti adına gerçekleştirmiştir ve bu başarı bir milli Türk firması olarak 70 milyon insanımıza aittir.''

By_Kert
25-12-2009, 12:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
725 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2009

Valla sevindim bizim olanı kullanıp bişeyler yaptımız için bunları değerlendirmeliyiz hep böyle işte birazda kendi içimizdeki değerleri bilelim ;)

AtoX
25-12-2009, 12:53   |  #3  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
517 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

Demek ki petrolde artık dışa bağımlı olmayacağız.

xxömür
25-12-2009, 14:47   |  #4  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,572 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2007

ne kadar ne bulursak bulalım bize üretimini yaptırmazlar ah keske yapabilsek o zaman tüm dünyaya hükmedebilirdik cünkü bor kaynaklarının %70i bizim ülkemiz topraklarında

uGuR.uK
25-12-2009, 15:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

güzelde iş bu kadar olsa keşke, teferruatını söylemiyor kimse. savaş dönemlerinde yapılan ve ülkemizi bağlayan antlaşmalar hala geçerli bunu niye duyurmuyor veya bilmiyor millet? en erkenin bitiş tarihi 2020'lere yakın. o tarihe kadar adı geçen bölge ve kaynaklara dokunulması savaş suçu sayılır. sırf neyi nasıl yapıcağımızı bilmediğimizden değil o antlaşmalar ve onları bağlı diğer devletlerin baskıları yüzünden elimizi süremiyoruz hiçbir şeye.

Cosmic Eye
25-12-2009, 16:33   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
80 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2009

Evet başarmışız ve bir şey üretmişiz ama önce onun dışarı 5 kuruşa gidip, dışarıdan 10 kuruşa alınması gerekiyor ki ondan sonra kullanma talimatlarına uymuş olalım.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 25 Aralık 2009 16:33
yelkowan
25-12-2009, 18:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
602 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2004

Haber sevindirici; fakat yıllardır bor mineralleriyle gündeme gelen Türkiye için bu haberin diğerlerinden bir farkı olur umarım.
Bekle bekle ortada bir şey yok. :)

vforvendetta
29-12-2009, 13:23   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2009

Çok geç Dünya bor rezerv'inin %65-70'i Türkiye'de bunların yaklaşık değeri 1 trilyon ABD doları ama bunu biz kullanamıyoruz hepsinin işletme hakkı çoktan 50-100 yıl boyunca ABD firmalarına 30-40 milyon dolar karşılığı verildi.

YGO
29-12-2009, 15:37   |  #9  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2009

Avrupa Birliği, Türkiye`nin itirazlarına rağmen Bormadenini `üremeye olumsuz etkili toksik (zehirli) madde` listesinealdı. Karar, Türkiye`nin AB`ye bor ve bor türevleri ihracatının yüzde70`ini olumsuz etkileyecek.

Herkes türkiyeye düsman. İçerde(!) ve Dışarıda Güçlü bir türkiyede olmadan bu tarz işlere girişmemiz boş bir heves sadece...