Borsa için bir program - yazılım

slymndnzl
15-05-2020, 00:55   |  #1  
slymndnzl avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba. Borsada kullanılan al sat robotları var.. bunu kendim yazmak istiyorum..

Lakin :) ben programlama bilmiyorum. sizce hangi programlama dilini öğrenmeliyim..

beni yönlendirebilir misiniz.. işime yaramayacak bir dil öğrenip zaman kaybetmeyim. doğru başlangıç yapmak istiyorum yardımlarınızla..

mesela işlem yaptıgım gediktrader internet sayfasından  yapacak oldugum program bu sayfadaki benim belirlediğim verileri inceleyip benim krıterlerime göre işlem yapacak. 

mesela grafik düşünce alacak çıkınca satacak..(tabi bunun birçok krıtere bağlayacagız..) misal olarak yazdım.

hayal dünyasında yüzüyorsun da diye bilirsiniz. yapmak mümkün. şu şekilde bir yol izle de diyebilirsiniz..

her fikre açığım.. teşekkürler..

her fikre açığım..

Sistem Bilgilerim
White-Fox
15-05-2020, 01:20   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Tehlikeli, bir program yazacağım ve sitenin UI'ndan işlem yaptıracağım diyorsunuz.Internetinizdeki bir yavaşlamadan dolayı o UI bir an için bir fiyatı 0 gösterebilir ? Maddi açıdan bu işten zarar görürsünüz gibi geliyor bana.

Peki doğru yolu nedir derseniz, verileri sağlayan kurumdan bir API alıp onun üzerinden geliştirme yapmalısınız.

Peki hangi dili öğreneceksiniz? 

Yapay zeka temalı algoritmalar için kütüphaneleri fazla olduğundan ve kolay öğrenildiğinden python tercih edebilirsiniz.(Ama yapay zeka ile işiniz yoksa girmeyin, ayrıca kullanacağınız en yavaş dil)

C# ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Çok kolay bir şekilde aynı anda birden fazla işlem yürütebileyim ve az bellek harcıyayım ve bunlarıda basit bir şekilde yapayım diyorsanız Go Language.

NOT:API üzerinden veri alışverişi yaptığızda dilinde pek önemi kalmıyor aslında, UI üzerine bot yazmakta yasal olmayabilir bu konuyu araştırın derim.

slymndnzl
15-05-2020, 02:55   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Hocam çok teşekkürler değerli bilgileriniz için..

bu bahsettiklerinizi araştırıp bir yol haritası belirlemeliyim.

belki de yasal mevzuat varsa başlamadan biter.. araştırmalıyım..

sağolun kolay gelsin..