BORSA NEDİR- NASIL İŞER - NASIL GİRİLİR

Elçin bahar
12-05-2009, 15:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
260 mesaj

Arkadaşlar son zamanlarda bu borsa kelimesi baya kafamda yer etti.Borsaya girmeyi düşünüyorum ama kafamda bir kaç soru var ,

Mesela diyelimki benim 10.000 TL param var ve ben bununla borsaya girmek istiyorum ör : Alarko carrier  firmasının hisse senetlerinden bir pay aldım bunu nasıl takip edeceğim? ne kadar karım olacak? nereye başvurmalıyım?
İlk olarak ne kadar para miktarıyla başlamılıyım bu işe?
Elimdeki hisse senetlerini istediğim zaman nakite'e çevirebilirmiyim?
Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Son Düzenleme: Elçin bahar ~ 12 Mayıs 2009 15:16
H@ckerCesur
12-05-2009, 15:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Borsa = Kumar = Risk
Paranı vadeli olarak bankaya koyarsın. Günlük degerlerle paranın miktarı ya artar ya azalır. Vadesi dolmadan paraya müdahale edemezsin.

Kısaca borsa bu.
Büyük paralar yatırırsan büyük meblağlar kazanabilirsin. Aynı şekilde batıradabilirsin.

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 12 Mayıs 2009 15:19
Elçin bahar
12-05-2009, 15:38   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
260 mesaj
H@ckerCesur
Borsa = Kumar = Risk
Paranı vadeli olarak bankaya koyarsın. Günlük degerlerle paranın miktarı ya artar ya azalır. Vadesi dolmadan paraya müdahale edemezsin.

Kısaca borsa bu.
Büyük paralar yatırırsan büyük meblağlar kazanabilirsin. Aynı şekilde batıradabilirsin.

Pek açıklayıcı olmadı H@ckerCesur birazdaha açıklayıcı yazarsan sevinirim ne gibi riskler söz konusu??

H@ckerCesur
12-05-2009, 15:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj
Pek açıklayıcı olmadı H@ckerCesur birazdaha açıklayıcı yazarsan sevinirim ne gibi riskler söz konusu??
para kaybedersin diyorum ya.

bundan başka ne gibi bir risk beklentin var ki ????

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 12 Mayıs 2009 16:05
Elçin bahar
12-05-2009, 16:07   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
260 mesaj
Elçin bahar
Arkadaşlar son zamanlarda bu borsa kelimesi baya kafamda yer etti.Borsaya girmeyi düşünüyorum ama kafamda bir kaç soru var ,

Mesela diyelimki benim 10.000 TL param var ve ben bununla borsaya girmek istiyorum ör : Alarko carrier  firmasının hisse senetlerinden bir pay aldım bunu nasıl takip edeceğim? ne kadar karım olacak? nereye başvurmalıyım?
İlk olarak ne kadar para miktarıyla başlamılıyım bu işe?
Elimdeki hisse senetlerini istediğim zaman nakite'e çevirebilirmiyim?
Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Sorularıma karşılık gelebilecek cvp para kaybetmek değildi aslında ama cvp attığınız için yinede saolun nelerin olabileceğini az çok tahmin ediyorum ama bilgili arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını istemiştim ben?

Selçuk İslamoğlu
12-05-2009, 16:08   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Elçin bahar
Borsa basitçe, fiyatı düşükken al, fiyatı yükselince sat metodudur. 10,000 liraya aldığın hisse senetleri 2 gün sonra 8,000 liraya düşebilir ama 12,000'e de çıkabilir. (Rakamları atıyorum)

Hisse senetlerinin dalgalanmasını takip etmeli, ne zaman düşebileceğini kestirmeli, ne zaman çıkacağını hissetmeli.

Kumar değil, bir ticarettir. Her ticari işlemde olduğu gibi, aldığından düşüğüne satarsan zarar etmiş olursun.

ECHELON_
12-05-2009, 16:16   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

borsayla kıyısından ilgilenmiş biri olarak sana şunu söyleyebilirim.

1.bir gecede sıfırlayabilirsin ama korkma çok kişi bu şekilde müthiş paralar kaybetmiştir emin ol
2.borsa kısaca üretmeden kazanç olarak tanımlanabilir
3. türkiye gibi ülkelerin borsaları manipüle edilmeye açıktır yani bu birinbci maddenin açıklaması ve neden bir gecede 60 milyar kaybedebileceğinin açıklaması
4. türkiye gibi ülkelerde borsa ya girmek (burasını hakaret olarak algılama lütfen) çocuk oyuncağı değildir.
5. türkiyede borsa oynayacaksan manipüleyi ve riskleri aylar önceden görmen gerekir ki BU BİLGİ ÇOK PAHALIDIR belki sinan aygünün akrabası olsan bunu bilgiye beleş ulaşırsın :)
6. türkiyede borsa oynayacaksan en güvenli yol kendin gibi beş on kuruşu olan 10 kişiyi al yanına toplam paranızı atıyorum 100 milyar bir borsa danışmanının hismetine ver o sizzin adınıza paranızı yönledirsin son yıllarda bu yöntem çok moda helede acemi camiasında. ama bu yönledirirci simsar bedvaya mı çaluışır HAYIR onada aylık en az 2 milyarcık maaş bağlıycaksın

borsa oulunu okumadı isen ve şirket camiasının içinde değilsen bul karayı al parayı mantığının ötesine geçmez

Elçin bahar
12-05-2009, 16:24   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
260 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Kumar değil, bir ticarettir. Her ticari işlemde olduğu gibi, aldığından düşüğüne satarsan zarar etmiş olursun.
Peki bu aldığımız hisse senetlerini istediğimiz zaman nakite çevirme imkanımız varmı yoksa alacak birisini bulmak içim beklemelimiyiz?

ECHELON_
12-05-2009, 16:31   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Elçin bahar
Peki bu aldığımız hisse senetlerini istediğimiz zaman nakite çevirme imkanımız varmı yoksa alacak birisini bulmak içim beklemelimiyiz?
istediğin zaman çevirirsin ama mesele zarar etmemek eğer paraya çevirmek istediğinde hisse değerli ise herkes almak ister sende az daha arttsın dersin öle satıyım dersin ama bir sabah uyanırsın dün tavan yapan hissen bu gün 6 ay önceki en küçük değerine düşmüş olur çünkü o gün belki genelkurmay sert bir açıklama yapmıştır ya da o gün biri birine anayasa fırlatmış olabilir olan senin hisse senedine olurBeğenmedimKahkahaKahkaha

halzu
14-10-2009, 11:38   |  #10  
Yeni Üye
23 mesaj

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 $ dan maymun alacağını söylemiş.
Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamışlar.
Adam,binlerce maymunu 10 $ dan satın alınca ortalıkta maymunlar azalmış,yakalaması zorlaşmış.Köylüler tam maymun yakalamak tan vazgeçecekken adam tanesine 20 $ vereceğini söylemiş.Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları yakalamaya başlamışlar.
Bir süre sonra da fiyatı 25$a çıkarmış.Ancak bırak yakalamayı ,maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış. Bunun üzerine adam fiyatı 50$ a çıkardığını,ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini,yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş.
O yokken yardımcısı köylülere demiş ki Şu büyük kafesteki maymunlar var ya ben onların tamamını size tanesi 35$ dan satayım,siz de adam gelince ona 50$ dan satarsınız.
Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar.
Sonra ne adamı ne de yardımcısını bir daha gören olmamış.

Şimdi borsanın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur :)

censez41
08-11-2010, 20:56   |  #11  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

borsada asla yatırdığından fazla kaybedemezsin ancak yatırdığının kat kat fazlasını kazanabilirsin
bu söz herkesi gaza getirir :))
ancak borsa bağımlılık yaparsa sağlıklı düşünemessin ve kaybedersin
aldığın hisse senedi için hedefini önceden belirliyim bunu sadık kalman yazım
yani nekadar düşerse yada nekadar yükselirse satarım diye belirliyip gerekirse aylarsa senedi elinde bekletcen
ben internetten indirdiğim bir borsa programı ile analizler yapıp sanal 4milyarımı 2 ayde 8milyar yapmıştım.

hamann7725
09-11-2010, 01:23   |  #12  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Sen o adamın hisse senetlerini alıyorsun adı üstünde. Yani ona ortak oluyorsun. O adam prim yaptıkça kazanıyorsun ama o adam dibe düşerse sende düşüyorsun.

Serkan Karadaş
09-11-2010, 08:38   |  #13  
Serkan Karadaş avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 15
909 mesaj

borsadaki hisse senetlerini bireysel olarak alıp satmanız mümkün değil, mutlaka aracı bir kuruma ihtiyacınız var çünkü bu aracı kurumlar SPK tarafından denetlenmekte ve SPK nın kuralları çerçevesinde işlem yapmaktadır. ben, aracı kurum olarak yıllardır maaşımın yatırıldığı bankayı seçtim mesela. bankalar dışında da bu işlemleri gerçekleştirebilecek yatırım şirketleri bulunmaktadır. hisse senetleri 0,50 kuruştan 10.000 TL ye kadar çeşitli fiyatlarda İMKB de işlem görür. fiyatı, şirketin büyüklüğü ve halka açıklık oranı hatta SPK nın yaptırımları bile belirlemektedir. takip ettiğin hisse senedini hemen alıp hemen satmak istersen eğer imkb yi anlık veri ekranlarıyla takip etmek zorundasın, anlık hata batırabilir anlık işlem kazandırabilir. hisse senedini almak için, kendin için seçtiğin aracı kurumdaki hesabına online erişim sağlayarak alış/satış emirleri verebilirsin. birçok ücretli anlık ekranların yanında ekonomi kanalları ve web siteler 3dk gecikmeli veri sunabiliyor. İlgilenen olursa bende bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım, terimleri, değişiklikleri, işlem saatlerini...vb  bilgileri seve seve paylaşırım, borsa hiçbir zaman kaybettirmez.

Serkan Karadaş bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
35izmir35
25-01-2014, 12:38   |  #14  
Taze Üye
0 mesaj

peki bu hisse senetleri altın gibi midir atıyorum 10 lot aldık ve bir anda çakıldı hisseler satmayıp elimizde tutabilir miyiz yada belli bir değer altına düştüğünde kendiliğinden o hisse senedi değersiz mi olur yani yok mu sayılır bir nevi?yada yok sayılma gibi bir süresi var mıdır

xpreia
20-02-2014, 12:58   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba borsa piyasası farklı bir yerdir. Yeni giriş yapan kişiler için oldukça karışık gelen bu piyasa içerisine girdikçe kolaylaşacaktır.
Sizlere buradaki http://www.borsanasiloynanir1.com/borsa-piyasasi/ yazıları okumanızı tavsiye ederim. Oldukça nitelikli yazılar var, kısa sürede borsa nedir, borsada nasıl yatırım yapılır gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

Chıptansel
10-02-2020, 14:20   |  #16  
Chıptansel avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
51 mesaj

Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir.

Elbette bu enstrümanlar; alıcı, satıcı ve aracı kurum gibi elemanlar arasında el değiştirir. Bunlardan herhangi biri olmazsa borsadan söz edilemez. Bunun nedeni ise arz-talep ortamının yaratılamayacak olmasıdır.

Bu üçlü arasındaki işlemler, belli kurallara göre gerçekleşir. Aynı zamanda yüz yüze olmalarına da gerek yoktur. Yani işlemler, elektronik ortamda gerçekleşir. Alıcı ile satıcı, birbirinin adını bilmeden ellerindeki enstrümanın alım satımını yaparlar.

Fiziki bir buluşma olmaksızın gerçekleşen işlemlerde emirler, borsa bünyesinde bir havuzda toplanır. Burada emirler, kriterleri çerçevesinde eşleşirler. Eğer eşleşme olmazsa emir de gerçekleşmez.

Örneğin; siz A hissesini 20 liradan almak istiyorsunuz. Satıcı dediğimiz kişi ise aynı hisseyi 20 liradan satmak için emir verdi. Bu iki emir birbiri ile eşleştiği zaman; siz hisseyi alırsınız satıcı da satmış olur.

İşte borsa, bu işlemlerin belli kurallar çerçevesinde gerçekleştiği ve kurumsal yapısı bulunan bir piyasadır.

Borsaların kurumsal kimliklerinin olması; her borsanın kendine özgü özelliği ve kuralı olmasından kaynaklanıyor. Örneğin Borsa İstanbul ve New York Borsası’nın birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Gerek işlem gören yatırım araçları bakımından gerekse işlemlerin yapılma şekillerinden kaynaklı farklılıkları vardır.

Borsalara bir pazar veya piyasa olarak bakılmasının nedeni ise basittir. Ticarete konu olan malların alınıp satıldığı bir ortamdır ve biz böyle ortamlara piyasa, pazar gibi isimler veriyoruz.

Örneğin petrol piyasası dediğimiz yer, petrol ile ilgili tüm işlemlerin yapıldığı, petrol alım – satımının gerçekleştiği, alıcı ve satıcıların bir araya geldikleri yerdir. İşte bu nedenle buralara petrol borsası adını veririz.

“Borsa düştü, çıktı, battı, çöktü, rekor kırdı” tarzında birçok haber duyuyoruz. Tüm bunların yanında “borsa zengini” ve “borsadan köşeyi döndü” tarzında da haberlerle karşılaşıyoruz.

Bu söylemler belki de borsayı bir kumarhane olarak algılamanıza neden oluyor. Ama borsaların dünya ve ait olduğu ülke ekonomisine o kadar büyük katkıları vardır ki; bir kumarhane, dolandırıcılığın döndüğü bir yer olarak nitelendirilmesi imkansızdır!

Borsa nedir hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/borsa-nedir/