Böyle mi gerçekten?

hevalxp
14-10-2008, 18:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Değerli arkadaşlar.2-3 yıldır yazılım sektörü ile ilgileniyorum.İnternette yaptığım bazı araştırmalar aklımda soru işareti bıraktı.Farklı sitelerdeki yazıları okudum ve;

SoruYazılımcıların işlerinden memnun olmadıkları.İşlerin çok yoğun olduğu,sosyal hayatın tamamen bittiği,en fazla 5 yıl bu işe dayanılabildiği...

Daha da devam ediyor.Hem de bazen çok ağır eleştiriler(gözlüklü göbekli,zombi,aptal) yorumları da getirilmiş.

Ya gerçekten böyle mi?

Sağınızda solunuzda yazılımcı olarak çalışan ya da kendisi yazılımcı olarak çalışan değerli arkadaşlar bu konuda fikirlerini söyleyebilir mi?

Banned
14-10-2008, 19:05   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

merhaba arkadaşım,anladığım kadarıyla yazılımcı olmak gibi bir hayalin var.ben yazılımcı değilim ve çevremde hiç yazılımcı tanıdığım yok ama sana şunu söyleyebilirim ki asla başkalarının fikirlerinden etkilenip bir meslek seçme ya da o meslekten vazgeçme,iki durumda da sen pişman olursun.önemli olan yüreğinin sesine kulak verip kendine şunu sorman"ben bu işi tüm hayatım boyunca yapmak istiyormuyum" ve cevabını dürüstlükle ver.eğer aklında hiç bir soru işareti kalmamışsa kim ne derse desin sen o işi yaparken mutlu olursun ama hala tereddütlerin varsa demek ki gerçekten istemiyorsun o zaman başka bir alanda başarılı olmaya bak.önemli olan budur.

frkncyr
14-10-2008, 21:04   |  #3  
Üye
83 mesaj

bazı yazılımcılar için için bu durum biraz geçerli olabiliyor,yanii asosyal bir insan olup gecesi gündüzü birbirine karışabiliyor.Ancak benim yakın tanıdğım kişilerin bir evi ailesi olduğunu,düzenli bir hayat yaşadığını ve mutlu olduğunuda söylemek isterim.Yani bu iş sende bitiyor...

Reborn91
15-10-2008, 12:03   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Eğer John Carmack, Will Wright , Sid Meier gibi oyun yazılımcıları gibi milyon satır kod yazmıyorsan hiçbir sorun yok. Onlar ne yapsın peki, günde 20 saat gözleri pörtlek kod yazıyorlar yazıktır bence :)

bir dost
16-10-2008, 11:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

benim tanıdığım yazılımcılar ki yakın akrabam olur kendileri , malesef gecesi gündüzü birbirine karışmış, stres topu haline gelmiş,çok çalışmak zorunda olan insanlar.Allah hepsine kolaylık versin.