Bozuk sabit disk'ten veri kurtarma

HPQ-User
05-06-2009, 08:27   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ferrosiyanur sormuş:
hard disk'i birkaç defa yere düşürdüm şimdi bilgisayara takıyorum bilgisayar USB takıldığını algılıyor ama hard diski tanılayamıyor.

Farklı bilgisayarlarda da denedim sorun aynı.

Diskin içindekileri nasıl kurtarabilirim?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
western digital 160 gb

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

panda34
05-06-2009, 09:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Harddisk fiziksel olarak bozulduysa hiçbirşey kurtaramazsınız.
içindeki bilgiler çok değerliyse, bu işi yapan profesyoneller var,
şunun gibi http://www.verikurtarma.com/

mustafaasil66
05-06-2009, 10:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Eğer sabitdiski bilgisayar tanıyıp açsaydı bazı programlar aracılığı ile kurtarabilirdin ama şimdi mutlaka profesyonellere başvurman gerekir senin yapacağın birşey yok

sarampol
05-06-2009, 12:12   |  #4  
Taze Üye
6 mesaj

ferrosiyanur:
disk in sektörlerinde bir sorun olduğunu düşünmüyorum, sanırım diske giden elektrik az veya çok gidiyor.

çünkü USBye yarım yamalak takıyordum eskiden çalıştırıyordu. (onun ince bir ayarı vardı) ama artık onuda yapmıyor.

sadece elektrik sorunu için basit bir çözüm bulamaz mıyım?

ms9816
14-07-2009, 17:22   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

Slm arkadaşlar, diski bikaç defa düşmüş arkadaşa; dostum senin ayağın kırılmış,sen yürümeye çalışıyorsun.Diskinin bir çalışıp bir çalışmamasının sebebi okuyucu kafanın diskin plakasını çizmesinden kaynaklanıyor,Bu diske her elektrik verdiğinde plaka daha da çizilir ve diskteki datalarına ulaşman imkansız hale gelir.Sen bilgilerine ulaştığını zannederken onlardan bir adım daha uzaklaşıyorsun. Yapacağın tek şey diskini profesyonel biryere götürmen.Aynı şey benim başıma geldiği için çok detaylı araştırmıştım ve diskimi www.mydisk.com.tr 'ye götürdüm.Adamlar inanılmaz profesyonel,zaten gidip yerlerini görünce dibin düşüyor. verikurtarma gibi amatör yerlere verme diskini, diskin hurdasını verirler sana.Yaşanmış bir tecrübe sana..

blueagle
18-03-2010, 23:57   |  #6  
Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: ms9816  
Slm arkadaşlar, diski bikaç defa düşmüş arkadaşa; dostum senin ayağın kırılmış,sen yürümeye çalışıyorsun.Diskinin bir çalışıp bir çalışmamasının sebebi okuyucu kafanın diskin plakasını çizmesinden kaynaklanıyor,Bu diske her elektrik verdiğinde plaka daha da çizilir ve diskteki datalarına ulaşman imkansız hale gelir.Sen bilgilerine ulaştığını zannederken onlardan bir adım daha uzaklaşıyorsun. Yapacağın tek şey diskini profesyonel biryere götürmen.Aynı şey benim başıma geldiği için çok detaylı araştırmıştım ve diskimi www.mydisk.com.tr 'ye götürdüm.Adamlar inanılmaz profesyonel,zaten gidip yerlerini görünce dibin düşüyor. verikurtarma gibi amatör yerlere verme diskini, diskin hurdasını verirler sana.Yaşanmış bir tecrübe sana..
Gerçi konu açılalı çok olmuş ama bu tür uyanıklıkları görünce dayanamayıp yazıyorum. Umarım bu yorumu giren arkadaş okuyup biraz olsun utanır.
Şimdi arkadaşım kendi yazdığın ve yukarıda alıntısını yaptığım yorumu bir daha oku. Ben okudum ve hemen notumu verdim. Sen www.mydisk.com.trpersoneli veya sahibisin. Aklınca burada müşteri avlıyacaksın. Yapmayın böyle utanmazlıkları. İnsanlar aptal değil. Neymiş efendim beyefendinin başına gelmişmiş te adamlar inanılmaz proymuş. Geç bunları yaw! Ayıp denen bir şey var.
Neden bu kadar eminim? Çünkü senin bu yorumunu başka bir forumda daha okudum. Ama buradan az farklı. çÜnkü orada firmanın elemanı olduğunu tam belli etmişsin. Vazgeçin böyle terbiyesizliklerden. Ayıp ve günah. Helal para kazanın. 3 kuruşluk şey için 150-200 Dolar isteyip insanları yolacaksınız. eğer bu yorumumu okursan sakın yanıt filan yazma. Çünkü ben içimdekini döktüm. Bir daha da bu konuya uğramam. Vereceğin yanıt içinde kalsın. Bu daha iyi olur. Belki her zaman hatırlarsın.

mancukya
19-03-2010, 00:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Bu isi para ile yapanlar var biraz bu tarz islere meraklilar icinde o diskin bir benzerini bulupda icindeki parcalari saglamla degistirip kurtarma olayi var baska yolu yok. Zaten veri kurtarma olaylarindada genelde ilk baktiklari icerideki plakalar hasar alip almadigi almadiysa bu yöntemi yapiyorlar.

bosluk
19-03-2010, 10:13   |  #8  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Eğer bozulan sabit sürücü önemli bilgilerin olduğu bir şirket bilgisayarına ait, ya da kişisel ancak çok hayati öneme sahip değilse bu tarz veri kurtarma merkezlerine boşuna gitmeyin; vereceğiniz parayla yeni ve daha büyük bir sabit sürücü alabilirsiniz ;)

Alternatif olarak veri kurtarma yazılımları var epeyce, Acronis, Testdisk, vb.. Bunlarla sabit sürücünün gerçekten de görülüp görülmediğine (işletim sistemince görülmeyen, ancak bios'un görebildiği) bakarsınız. Kurtarılacak birşey varsa kurtarır, hiçbir yazılım görmüyorsa da çöpe atarsınız. Arkadaşların belirttikleri üzere donanımsal bozukluklarda malesef ki kurtarma şansı pek az...

N-0NE
19-03-2010, 13:37   |  #9  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Hocam harddiskin kutusunu aç içinde bildiğin 2.5" yada 3.5" hdd çıkması lazım.Onu gidip direk sata kablosuyla pc'ne bağla.

1)Eğer hdd'i görüyıor fakat içine erişemiyorsan kontrol kartı sağlam (üstündeki kart) hddin iç yapısı bozuk. (veri kurtarımı mümkün fakat hdd kullanılamaz durumda)

2)Eğer motor çalışıyor fakat hdd'i görmüyorsa kontrol kartı bozuk (veri kurtarımı mümkün hdd'i kullanmak mümkün)

3)Eğer motor çalışmıyor hdd görmüyor ise kontrol kartı tamamen bozuk.Bu durumda o harddiskin kontrol kartını değiştirmek lazım (kontrol kartından sonra üstteki maddelerden birini veriyorsa onlardan biri uygulanır)

eflatunkelebek
22-07-2010, 16:58   |  #10  
Yeni Üye
20 mesaj

peki anı hard dikten bir tane alsa kartlarını değiştirse sorun çözülürmü?

mert00yaz
22-07-2010, 17:31   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar ben bilgisayımda daha rahat oyun oynamak için güzel bi ekrankartı almak istiyorum ati radeon 5770 i düşünüyorum yanındada 460 wattpower supply alıcam fakat 1-2 şey duydum işlemcin iyi değilse ekrankartı iyi olsa bile performans düşük oluyormuş almadan önce size birdanışayım dedim.

Ati Radeon Hd 5770
coolor Ps 460 watt
Amd Athlon x2 215 Processor (2,7 ghz )
4 gb ram (2,75gb) kullanılabilir
32 bit işletim sistemi

Sistemim hakkında bunları biliyorum sizce ne yapmalıyım ?

Konu açamıyorum buraya oyüzden yazıdm

cnr46
22-10-2010, 12:20   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: N-0NE  
Hocam harddiskin kutusunu aç içinde bildiğin 2.5" yada 3.5" hdd çıkması lazım.Onu gidip direk sata kablosuyla pc'ne bağla.

1)Eğer hdd'i görüyıor fakat içine erişemiyorsan kontrol kartı sağlam (üstündeki kart) hddin iç yapısı bozuk. (veri kurtarımı mümkün fakat hdd kullanılamaz durumda)

2)Eğer motor çalışıyor fakat hdd'i görmüyorsa kontrol kartı bozuk (veri kurtarımı mümkün hdd'i kullanmak mümkün)

3)Eğer motor çalışmıyor hdd görmüyor ise kontrol kartı tamamen bozuk.Bu durumda o harddiskin kontrol kartını değiştirmek lazım (kontrol kartından sonra üstteki maddelerden birini veriyorsa onlardan biri uygulanır)

N-One karde$ dediğin çok mantıklı fakat kontrol kartı bazında bazı fikirler edindim. Her ne kadar güvenilir fikirler olmasada (Disk kurtarma merkezlerinden aldığım fikirler) kontrol kartını değiştirmenin olumlu bir sonuç vermeyeceği doğrultusunda. Çünkü kontrol kartları üretilirken haftalık id'ler veriliyormuş. Kontrol kartı değişiminle sonuç almak için aynı seri aynı parti ürünü bulmamız gerekiyormuş. Bu konuda bir bilgin var mı acaba? Paylaşımın içinde ayrıca teşekkürler.

srdar
22-10-2010, 14:58   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

Selamlar önce şunu belirteyim doğru yeremi yazıyorum emin değilim yeni konu bulamadım.
Sorunum:
Bilgisayarımdaki resimler D sürücüsünde duruyordu uzun zamandır yani 1-2 aydır açmamıştım dün açmaya çalıştığımda klasöre giriyorum resimler küçük resim olarak gözüküyor üzerine tıkladığımda "önzileme yok" uyarısı geliyor.
İnternette bir sürü resim programı ile denedim irfanwiev den picassa ya adını hatırlamadığım 3-5 daha programla resim düzenleme photoshop gibilerle de denedim yinede olmadı şimdi easy recovery yi deniyorum olurmu olmaz mı çok ta emin değilim ama resimlerin manevi değeri büyük bu yüzden bu konuda ne yapabilirim nasıl kurtarabilirim yardımlarınızı bekliyorum.

cnr46
22-10-2010, 17:39   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: srdar  
Selamlar önce şunu belirteyim doğru yeremi yazıyorum emin değilim yeni konu bulamadım.
Sorunum:
Bilgisayarımdaki resimler D sürücüsünde duruyordu uzun zamandır yani 1-2 aydır açmamıştım dün açmaya çalıştığımda klasöre giriyorum resimler küçük resim olarak gözüküyor üzerine tıkladığımda "önzileme yok" uyarısı geliyor.
İnternette bir sürü resim programı ile denedim irfanwiev den picassa ya adını hatırlamadığım 3-5 daha programla resim düzenleme photoshop gibilerle de denedim yinede olmadı şimdi easy recovery yi deniyorum olurmu olmaz mı çok ta emin değilim ama resimlerin manevi değeri büyük bu yüzden bu konuda ne yapabilirim nasıl kurtarabilirim yardımlarınızı bekliyorum.
Ne desem yalan olur :/

cnr46
22-10-2010, 17:48   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

Elinde Seagate Barracuda 7200.10 320Gb Harddiski oLan var mı ?

S/N : 9QF7KAZV
ST3320620A
P/N : 9BJ04G - 307
FIRMWARE : 3.AAF
DATE CODE : 08146
SITE CODE : TK

bunlardan en az 2 tanesi tutan varsa özelliklerini yazabilir mi.
Eğer elinizde varsa sıfır fiyatına satın alabilirim.

tevatur
31-12-2010, 01:28   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar Benim hdd ninde kartı yandı ayni FIRMWARE  ve P/N  si tutan bir hdd daha buldum nerdeyse kopyası  kartlarını değiştirdim ama gine çalışmadı acaba başka bilmediğimiz bir şeymi var cvp yazarsanız çok sevinirim

lubizib
22-02-2011, 23:45   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

Handy Recovery programı resimli anlatımı. Harddisk veri kurtarma easy recovery programı resimli anlatımı

grafff
04-05-2011, 13:05   |  #18  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba, benimde harddiskim hata veriyor. harddiski görüyor bilgisayar ama açamıyor devamlı restart çekiyor. C: sürücüsüne format atıp D: ve E: sürücülerindeki verilerimi kurtarırım diyordum ama onu da kabul etmiyor. hataları onarması için tarama da yaptırdık dos kipinde yine düzelmedi. disk bilgisayarı çalıştırdığımda çalışıyor. değişik bi sesde gelmiyor.
bilgisayarım çalışırken birden kapandı bende tekrar açtım. yine kapandı bende yeniden açtım. bi daha kapandı ama bu sefer açılmadı. bu şekilde sorun verdi.
Bilgileririmi nasıl kurtarabilirim.

grafff
04-05-2011, 14:00   |  #19  
Taze Üye
2 mesaj

başka bilgisayara takınca da açılmıyor. diğer harddiskide açtırmıyor. windows işletim sistemine girmeden dos komutunda kurtarabileceğim bi program var mı?

Volkan.16
04-05-2011, 14:42   |  #20  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar bu forumda konu nasıl açıcaz benim bi ekran sorunum warda yardımcı olurmusunuz ??

boratoprakci
10-06-2011, 22:58   |  #21  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar,

İnternetten indirdiğiniz veya arayıp bulduğunuz programlarla diskinizi taratmayın çünkü o programlar diskin üzerinde tarama yapabilmek için install edilmesi gerekmektedir. Yanlışlıkla bilgisayarınızın D sürücüsüne format atmış olabilirsiniz önemli bilgilerinizi silmiş olabilirsiniz birden bilgisayarınız çökmüş ve sizde mecbur format atmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda hemen diskinizi çıkartıp bize getirmeniz gerekmektedir çünkü zaten bir veriyi silip üzerine Windows kurma işlemi yapılmış olduğu için veriye ulaşmak zorlaşmış olucaktır. Tekrar bilgisayarı açıp bir dosya indirip install etmek üzerine bir katman daha yazmış olucak ve bu hem zaman hem maliyeti arttırır. Unutmayın veri kurtarmak basit bir iş değildir. 10 yılı aşkındır verdiğimiz hizmet veren her zaman müşteri memnuniyetini ve zaman tasarrufunu ön planda tutan Profesyonel ekibi ile veriyi içinden %100 bir oranla alma garantisi veriliyor. Professional destek almadan riske girmeyin!

[email=info@verikurtarmadisk.com]www.verikurtarmadisk.com[/email]

Danışma        : 0212 441 52 43
Teknik Destek : 0212 216 00 11
[email=info@verikurtarmadisk.com]info@ verikurtarmadisk.com[/email]

Son Düzenleme: boratoprakci ~ 11 Haziran 2011 23:54
mancukya
10-06-2011, 23:19   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Ayni konuda 2ci reklam Chipin umurunda degil 1 tane yetkli yokmu burda ?
Tamam ekmem parasi para kazanmak vs vs anliyorumda madem kuralina göre bu islere izin verin.

ulashulash
23-12-2011, 11:07   |  #23  
Taze Üye
2 mesaj

Merhaba,laptop ın düşmesi sonucu bios hard diskimi görmüyor
ne yapabilirim?
teşekkürler

verikurtarma06
27-03-2017, 10:16   |  #24  
Üye
61 mesaj

Yanlışlıkla silinen verilerinizi yapısı bozulmadan tekrardan kurtarmak için profesyonel destek almalısınız. Silinen veya formatlanan cihazlarda herhangi bir işlem yapmadan gelindiği takdirde verilerin tamamı geri gelebilir

Daha fazla bilgi için 0312 431 01 44 Acil 0533 607 43 45

sysdir
18-06-2017, 20:18   |  #25  
Taze Üye
8 mesaj

Bu tür fiziksel harddisk sorunlarında dikkatli olunuz diski açtığınızda hava ve toz diskin plağına zarar verebilir. Ayrıca plak üzerinde çizik oluşturabilirsiniz. Size tavsiyem veri kurtarma merkezine başvurun. Tavsiye firma linki yada başka firmalarda olabilir.