Bu araçlarla Firefox'unuzu geleceğe taşıyın!

CHIP Online
02-08-2011, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Mozilla tarafından geliştirilen bu iki deneysel eklenti, Firefox'unuzu geleceğe taşıyacak. Deneyin!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bu-a ... -tasiyin_28377.html

Resimlerle: Mozilla Firefox 4, CHIP Online'ın merceği altında!

Mozilla'nın Labs içerisinde geliştirdiği Tab Focus ve Snaporama gibi gizli deneysel özellikler ile Firefox'unuzu geleceğe taşıyabilirsiniz.

Tab Focus adındaki eklenti, sekmelerin sıralaması üzerinde yoğunlaşıyor. Eklenti, şu anki gezinti oturumunuzu yeni bir panaroma grubuna taşıyarak sekme kalabalığını azaltmayı amaçlıyor. Eklentiyi Firefox'u yeniden başlatmadan yüklemeniz mümkün.

Snaporama ise açık olan tüm sekmeleri aynı anda yer imlerine kaydetmenize izin veriyor. Düzenli olarak aynı siteleri ziyaret eden kullanıcılar, bu eklentiyi faydalı bulacaklardır. Bu eklenti de tarayıcıyı yeniden başlatmadan kullanılabiliyor.

Not: Bu iki eklentinin de deney aşamasında olduğunu ve bir takım hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Tüm konu: Bu araçlarla Firefox'unuzu geleceğe taşıyın!

Resimlerle: Mozilla Firefox 4, CHIP Online'ın merceği altında!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Mozilla Labs eklentilerini takip ediyor musunuz?

dasti
02-08-2011, 13:37   |  #2  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,963 mesaj

bende on yıl sonrasının teknolosini keşfettiler sanıcaktım:))

sosyalik
02-08-2011, 14:56   |  #3  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Firefox donma ve -ara sıra olan- aşırı bellek sızmalarından rahatsız olanlar Firefox'un Beta ve Aurora sürümlerini deneyebilirler.

Firefox'un Geleceği (Aurora, Beta, nightly sürümleri) hakkında yazdığım yazı:http://internetbilgisayar.wordpr ... egine-hos-geldiniz/

Firefox'un Geleceği:http://www.mozilla.com/tr/firefox/channel/

dasti
02-08-2011, 15:00   |  #4  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

beta bizi bozar :) tam sürüm çıkmadan hayatta kurmam biliyomusun :))

sosyalik
02-08-2011, 15:07   |  #5  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj
Alıntı: dasti  
beta bizi bozar :) tam sürüm çıkmadan hayatta kurmam biliyomusun :))
Eskiden ben de güvenlik açıkları filan oluyor diye düşünüyordum ama biraz kararsız olması ve bazı eklentileri desteklememesi(kararlı sürüm konumuna geçince eklentilerin destekleyen sürümleri çıkıyor) dışında çok da eksi yönü yok. Firefox'un geliştirme sürümleriyle Chrome'un geliştirme sürümleri arasında büyük bir kararlılık farkı var.Chrome'un Beta'sı; Firefox'un Aurora'sından daha kararsız. (benim gördüğüm kadarıyla)

Bana sorasanız hangisini kullanıyorsun diye, donma sorunuyla çok karşılaşmadığımdan ve bazı eklentilerin çalışmamasından dolayı 5.01 kullanıyorum.

dasti
02-08-2011, 15:13   |  #6  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

işte o eklentilerin çalışmaması ve en çokta bi ton eklentiyi 4'e kurup 5'te uyumlu olmaması insanın zoruna gidiyor :) o kadar emek harcıyosun eklentide güncel olsun bi daha uğraşma onların güncellerini yüklemekle :))