Bu Bir Virüs Mü? Değişik Bir Mesaj...

Mert_TR
23-04-2013, 15:58   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Nasıl oldu bu olay anlamadım. Bilgisayarımı açınca karşıma bir mesaj çıkıyor. Bu mesajda şu yazıdan başka hiçbir harf yok: Explorer.EXE ... Bu da ne böyle? Bu bir virüs mü? En aşağıda, bu mesajın bir fotoğrafını görebilirsiniz. İnternette çok araştırdım ama bulamadım bu virüsü. Bu bir virüs mü, onu da bilmiyorum aslında... 2-3 kez format da attım. Formatın ardından hemen çıkmıyor. 2-3 kez yeniden başlatınca çıkmaya başlıyor. Windows.old klasöründe olma ihtimaline karşı o klasörü de sildim ama nafile. Sanırım sisteme çoktan bulaşmış. Virüsün (eğer virüsse) hiçbir marifetini göremedim şu ana kadar. Sadece o mesaj... Sanırım bunun bir virüs olma ihtimali çok yüksek. Lütfen bana yardım edin! Format atınca yine Windows.old klasörü gelecek. Anti-virus ve Anti-Malware programları denedim. Ancak hiçbir sonuca varamadım. Lütfen bana bu virüsten (eğer virüsse yani) kurtulma yolunu öğretin, yada format atılınca nasıl Windows.old klasörünün çıkmamasını sağlayacağımı bana öğretin.

İşletim sistemim Windows 8 Pro.

Bu arada fotoğrafı koymayı unutmak üzereydim: http://sdrv.ms/ZG99OB

Mert_TR
23-04-2013, 16:02   |  #2  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Yoo, marifetini görmüşüm aslında. O geldikten sonra bilgisayarım aşırı yavaşladı. Normalde çok hızlıdır. Windows Vista zamanından kalma ama... Hızlıydı...

mhmt06
23-04-2013, 17:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

format atarken c yi sil ve biçimlendir seçeneklerini kullan .  aksi taktirde üzerine yazarsan old klasörü oluşur ve eski virüslerdende kurtulamazsın.

Mert_TR
23-04-2013, 17:38   |  #4  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Format atmak için CD taktığımda C'nin üzerine kurulum yapmak istediğimde "Windows.old" klasörü oluşturulacak" diyor. İlla ki oluşturulacak yani... C'yi böyle formatlamayacak mıyım? Yoksa Komut İstemi (CMD)'de deltree komutu mu vereceğim?

Bu arada sanırım çözüme yaklaştım. Çözersem buraya yazacağım. Ancak bunun neyin nesi olduğunu bulamadım.

mhmt06
23-04-2013, 18:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

biostan girip c yi seçip sil, biçimlendir dedikten sonra ileri diyerek format atmayı bilmiyormusun?  old mold olmaz o zaman

halithan
23-04-2013, 19:11   |  #6  
halithan avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
94 mesaj

Kardeş aynı sorun bende de var ama şu anda herhangi bir problem oluşturmuyor. Bazı anti logger progrmlar yükledikten sonra ortaya çıktı. Aynı konuda ben de açmıştım. https://www.chip.com.tr/forum/exp ... 21.html?ynt=1347270

excel_mustafa
23-04-2013, 20:54   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

hiç c: ile felan uğraşma.bütün sürücülkeri direk sil.tekrardan bölümle.o zaman ne old kalır nede explorer.exe hatası.kökten çözümBeğendim

Kamoonnn
24-04-2013, 00:16   |  #8  
Kamoonnn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
607 mesaj
Alıntı: Mert_TR  
Format atmak için CD taktığımda C'nin üzerine kurulum yapmak istediğimde "Windows.old" klasörü oluşturulacak" diyor. İlla ki oluşturulacak yani... C'yi böyle formatlamayacak mıyım? Yoksa Komut İstemi (CMD)'de deltree komutu mu vereceğim?

Bu arada sanırım çözüme yaklaştım. Çözersem buraya yazacağım. Ancak bunun neyin nesi olduğunu bulamadım.

Kardeş windows 7 cd sini taktın. Bios ayarlarını felan yaptın. Kurulum ekranına geldin. Şimdi yükle dedin. Ama ordan yükselti seçme, özel(gelişmiş) i seç. Ondan sonra disk bölümleme ekranında en alttan sürücü seçenekleri(gelişmiş) i seç. Daha sonra windows hangi diskteyse o diski seç altta ki seçeneklerden biçimlendir e tıkla biçimlendirdikten sonra o diski tekrar seç ve ileriyi tıkla. Böyle yaparsan windows old klasörü falan oluşmaz. Virüsten de kurtulursun.

Mert_TR
24-04-2013, 19:11   |  #9  
OP Yeni Üye
20 mesaj

C'yi BIOS'tan biçimlendirmeyi falan bilmiyorum. Ancak sorunu çözdüm. Kayıt defterinde bir girdiyi sildim.

Kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows adresine gidip oradaki Load isimli girdiyi sildim. Ancak silmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin üzerindeki Düzen sekmesinden İzinler'e girmeli ve Tam Denetim kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız girdiyi silemiyorsunuz. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim. Konu kilitlenebilir.

murat5038
25-04-2013, 11:08   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

1.format atmayı bilmiyorsun.

2.O virüs değil bir hata sistemi doğru kurmadığındna dolayı hata veriyor.

3.Regden bilmeden sildiğin şeyde sistemde açılış ile ilgili olan bir kayıt idi çok dayanmaz zaten o sistem.

Mert_TR
25-04-2013, 20:12   |  #11  
OP Yeni Üye
20 mesaj

1. Format atmayı bilmiyorum demedim, BIOS'tan disk biçimlendirmeyi bilmiyorum dedim.

2. Buraya yazdıktan birkaç gün sonra internetteki araştırmalarım sonunda meyve verdi. Bunun bir virüs olduğu yazılıyordu. Hem Windows düzgün biçimde kurulmamışsa açıklama vermek yerine neden içinde sadece Explorer.EXE yazan bir hata mesajı niye versin? Bu çözümü de daha çok araştırarak buldum. Sistem şimdi sorunsuz açılıyor. Bilgisayar da hızlandı. Yani girdiyi bilmeden silmedim.