Bu da İslami online oyun!

CHIP Online
01-12-2008, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Dubai'li şirket Game Power 7, popüler bir online oyunu Müslüman dünyasına uyarladı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bu-da-islami-online-oyun_9833.html

İnternet üzerinden oynanan ve pek çok oyuncuyu sanal ortamda bir araya getiren MMO'lar her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Bu tip oyunlar farklı kültürlerin bir arada, aynı sanal platformda yer almasını sağlıyor. Ama bu her zaman, herkes için en tercih edilen durum olmayabilir. Bunu düşünen Dubai'li bir oyun yapım firması olan Game Power 7, ikinci yılını kutlayan Rappelz isimli MMORPG'yi Müslüman dünyasının daha rahat edeceği şekilde yeniden düzenledi ve hizmete sundu.

Game Power 7 adlı firmanın hazırladığı İslami Rappelz'de, karakterler özgürce oyun dünyasını dolaşabilecekler. Oyun orta çağ döneminde geçiyor. Bu oyunun orijinal Rapplez'den en büyük farkı ise, karakterlerin İslami kültüre daha yakın şekilde görünecek olması. Örneğin bayan karakterlerin kılık kıyafet seçimlerine büyük önem verilmiş ve daha kapalı kıyafetler tercih edilmiş. Ayrıca orijinal müzikler değiştirilmiş, oyunda yer alan ve İslam kültüründe bulunmayan simgeler ortadan kaldırılmış.

Oyunun orijinal sürümüne buradan, Game Power 7 tarafından düzenlenen sürümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm konu: Bu da İslami online oyun!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Game Power 7, bu fikriyle hedeflediği ülkelerde beklediği başarıyı yakalayabilir mi?

Alparslananadolu
01-12-2008, 09:39   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
642 mesaj

Görsel unsurlar yanında oyunun içeriği de duyarlı kişiler tarafından dikkate alınır. Anladığım kadariyle bu değişim sadece "ticari" kaygılarla yapılmış.  Bunu da müslümanlar yemez.
Firmanın hazırladığı diğer oyunlarda ise "erotik görsellik" değişmeden kalmış. İkiyüzlü bir yaklaşım.

Son Düzenleme: Alparslananadolu ~ 01 Aralık 2008 09:39
eolos
01-12-2008, 12:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

oyunlarda din dil ayrımlarının yapılması yanlıştır. bu oyunlarda ayrımların yapılmasına yol açar firmaların para kazanmak amacıyla yaptıkları bir iştir bu.

Hiper£l£v£nKids
01-12-2008, 17:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Hayır.

01apachi
01-12-2008, 17:15   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,618 mesaj

bence tutulmayacak..
yada tutulursada islami oyun olduğu için tutulmaz iyi olduğu için tutulur tabi iyi ise..
ben en azından cumaları kaçırmam, ama call of duty2-4'te camiler vardı hatırlarsanız gümbür gümbür bombaladım yani... e ben şimdi müslüman değilmiyim..???
ama gerçekte birisi benim oyunda yaptığımı yapmaya çalışsın bakeyn!!!
yani anlatmak istediğim bunun din ile alakası yok..
tabi bu benim gorüşüm..

Son Düzenleme: 01apachi ~ 01 Aralık 2008 17:17
Toxic
01-12-2008, 18:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

hayır,yakalayamaz

Uçkun Akyüz
01-12-2008, 21:36   |  #7  
Üye
88 mesaj

Ya madem oyunun içeriği ve görselliği Dinine ve Örfüne uymuyor,o oyunu ülkene sokma.Ama Para kazanma hırsı Dinin önüne geçmiş birkere.Bu hırs böyle devam ederse Maazallah şeytanıda Melek kılığına sokacaklar.Ben buna benzer bir konu daha hatırlatayım.Ülkemizdeki bazı Dini Yayın içerikli bir kanal,sözüm ona film yayınlıyor ama bazı sahneleri sansürlüyor.Madem senin ilkene uymuyor o filmi yayınlama.Zehirin üstünü şeker kaplamaktan farkı yok bu işin.Hele hele din ile hiiiç alakası yok.

Banned
01-12-2008, 22:32   |  #8  
Banlandı
1,098 mesaj

Sırf para kazanma hırsı olarak görmeyin bunu.. Genelde bu tarz oyunlarda simgeler hep hristiyan temalıdır.. örnek: res taşı olur haç şeklinde gibi.. bu tarz şeyleri müslamanlara uyarlayıp onların daha çok zevk alarak oynamalarını istemiş olabilirler.. sonuç olarak daha fazla para kazancak olabilirler en azundan bunu düşündükleri için böyle bir şey yapmış adamlar.. hep kötü yönden bakmamak gerek..

tukyam
02-12-2008, 00:20   |  #9  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

Bence bu oyun pek popiler olmaz.
neden biliyormusunuz?
Çünkü pc başında saatlerce oyun oynamak 'günah' tır...