"bu denetimi etkinleştirmek ve kullanmak" uyarısı

masolak
18-12-2007, 13:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
179 mesaj

Merhaba Arkadaşlar..

Bilgisayarıma format attıktan sonra kurduğum internet explorer 7.0 da activex denetimini etkinleştirmek için adobe flash playeri yükledikten sonra bazı internet sitelerindeki resim vb. uygulamalarda karşıma "bu denetimi etkinleştirmek ve kullanmak için tıklatın" uyarısı gelmektedir. bu her ne kadar güvenlik uygulaması gibi görünse de abzen rahatsız edici duruma geliyro. konuyu nasıl çözebirlim acaba?

Papatyasever
18-12-2007, 16:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Active x denetimleri virüslerin bilgisayara sızma yöntemlerinde başı çeker. Sadece güvenilir bir site ya da yayıncı (en bilinen örnek Macro Media Flash Player active x) sertifikası imzalanmış olanlar çalıştırılmalıdırlar. Bunun dışında sertifika imzasına sahip olmayanlar kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Sertifika imsazına sahip olan ama imza sahibi güvenilir olmayabilecek active x denetimleri tehlikeli kodlar içerebilirler... Bu anlamda active x denetimini çalıştırmanızı isteyen site güvenilirliği su götürmez bir site ise (örn. banka siteleri) çalıştırın. Bunun dışında webden ulaşmaya çalıştığınız içeriğe, active x denetimi çalıştırmanızı istemeyen başka bir siteden ulaşmaya çalışın... Tavsiyem budur...

masolak
18-12-2007, 22:42   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Active X in güvenli sorunu yarattığını biliyorum. yalnız ben bir siteyi açtığım zaman bazı nesnelere 2 defa tıklamadan önce açılmıyor. ben bu sorunu çözmek istiyorum. Daha önce İnternet explorer 6 kullanırken bu olayı yaşamamıştım. şimdi bu konuda yapmam gerekeni bilmiyorum?
Macro Medi Flash player yüklesem sorun hallolurmu?

Papatyasever
18-12-2007, 23:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Macro media flash playerla bu sorunun ilgisi yok. Eğer açmaya çalıştığın link flash player gerektiriyorsa ve yüklü değilse değil iki defa iki bin defa tıklasan açılmaz. Ama tabi ki flash playerı hala kurmadıysan kurmanda fayda var. Eğer bu sorunu her zaman değil, bazen ve/veya bazı sitelerde yaşıyorsan sorun girdiğin internet sitesinin server'ının hantal ya da o an aşırı yüklenmiş olmasıyla alakalı olabilir. Ya da sisteminde barınan zararlıların(spyware) sürekli dışarılara bişeyler gönderme ya da ağ tarfiğini kontrol etme gayretleri  sebebiyle ağ bağlantının yavaşlaması ile ilgili de olabilir. Bu durumda ne yapman gerektiğini sanırım biliyorsundur. Bir de Firefox'u öneriririm. IE 7 den daha hızlı ve güvenilir olduğunu konusunda emin ol. Zira zararlı yazılımların çoğu IE'nin güvenlik açıklarına saldırmak üzere tasarlanıyor...

Flah player ne kadar güvenli olarak kabul edilse bile her program gibi onun da bazı açıkları var. Aşağıdaki linkte bu güvenlik açıklarıyla ilgili yönergeleri bulacaksın. Bu yönergelere uymanda fayda var:

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 18 Aralık 2007 23:16
masolak
19-12-2007, 01:37   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Sisteminde Adobe (Macromedia) Flash Player 9 versiyonu yüklü. ben flash animasyonlarını görebiliyorum. ama Active X denetimli bazı bölümlerde mause ile üzerine geldiğimde "bu denetimi etkinleştirmek ve kullanmak için tıklatın" uyarısı veriyor. tıkladğımda sorun yok ama bunu her site yenilediğimde tekrar yapmam gerekiyor. yani bir yerine iki defa tıklıyorum bu şekilde olan yerlere.
Ayrıca sisteme yeni format attım. ve NOD32'nin en iyi ayarları ile virüs taraması yaptırdım sorun yok yani.
Valla bende bir yorum katayım istiyorum ama ne kadar başarılı olur bilemem İnternet Explorer ya çok güvenlikli ya da Adobe flash player de sorun var.

Bi konu daha belirtmek isteri ki Flash playeri sistemden kaldırdırmama rağmen aynı uyarıyı yine veriyor. sadece flash animasyonlu belgeler gözükmüyor?? Sorun tamamen Active X mi?

masolak
26-12-2007, 01:47   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Anlaşıkldığı üzere bunun internette çözümünü bulmayacağım. bu güvenlik uygulaması için tek çare format mı yani.

maverick_ozel
26-12-2007, 06:02   |  #7  
Yeni Üye
20 mesaj

mozilla firefox çokçok iyi  kesinlikle tavsiye ediyorum eger gecersen eline mousea degmiyeceksin hatta kısaltmaları söyliyim.control+t yeni sekme control+tab sekme deiştirir ayrıca explorerdaki gibi aynı site vs gibi sıralama yapmıyor ilk actıgın sekme en başta son actıgın en sonda oluyor.
Birde genelde virusler internet explorer için yapılıyor çünkü windows işletim sistemlerinin %93 ü internet explorer kullanıyormuş.bunuda gazatede okumuştum 5 6 ay önce :D:D

masolak
27-12-2007, 00:59   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Arkadaşım zaten mozilla firefox ta kullanıyorum ben. ama game garden gibi oyunlara girmek istediğimde active X Denetimini soruyor. bu işlemde sadece internet explorerde var. eğer mozilla için eklentisi varsa ve söylersen onu yükler artık tamamen i.explorerden vazgeçerim...

Blacksmith
29-12-2007, 02:15   |  #9  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

dostum activex dosyası sormasının nedeni siteyle alakalı bir durum bazı sıteler bunu ısteyebılır yanı bu sitenin daha düzgün yada güzvenilir calışması içindir ama arkadasların dediği gibi her activex dosyası guvenılır degıldır zararlı kod ıcerebılır.hepsıne evet demek mantıksız ornek vermek gerekırse bazı sıteler benden windows media playerle alakalı bı actıve x dosyası yuklememı ıstıyor mıcrosofttun sıtesınden guncelleme yapmak ıstersen de aynı seklıde bı eklentı kurmanı ıstıyor.yanı bu o sıtenın ısleyısıyle alakalı bısey olsa gerek.

masolak
30-12-2007, 01:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Ya saolun ben active X denetimi olayını anlıyorum da çokdegil sadece bir sitede buna izin vermek istiyorum o da game garden oyun sitesi. ancak bunu firefox ta da yapmak istiyorum ve eklentisini bulamıyorum.

Blacksmith
30-12-2007, 02:43   |  #11  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

kardes o actıve x ı ınternet explorerle actıgında kabul edersen eger aynı olay mozılla fırefox ıcınde gecerlı olacaktır.cunku ıe ıle mozıllanın ortak kullandıkları bazı dosyalar vardır.active x lerde bunlardan bırıdır.ıe yle bı kere ac kabul et ondan sonra ıstersen ıe ıle gır ıstersen fırefoxla.

masolak
31-12-2007, 01:56   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Benimde problemim bu zaten kardeş. internet explorer de açtığım oyun firefox ta açamıyorum. yani normalde active X çalışıyor..

masolak
31-12-2007, 02:18   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

Sorunu Mozilla Firefox içinde internet explorer sayfasını yükleyecek eklentiyi kurarak çözdüm. Teşekkürler.

masolak
Benimde problemim bu zaten kardeş. internet explorer de açtığım oyun firefox ta açamıyorum. yani normalde active X çalışıyor..
RaGaMuFFiN
26-01-2009, 01:15   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

seLam arkadaslar benim activex ile ilgili bi sorunum var

sorunum su... sesli ve goruntulu chat sitelerine girerken yukarda sari renkte activex denetimini yukle yazisi cikiyo. yukle dedikten sonra update felan yaziyo.. yukleme yaparken herhalde hata olustu. sitelere (sesli ve goruntulu chat)giremiyorum. active yukle yazisi cikmiyo ama 'bu denetimi etkinlestir' yazisi cikiyo sitelere girdigim zaman. tikladiktan sonra site donup kaliyo..
bu konuda bana yardimci olabilecek var mi? internet seceneklerinden guvenlik-ozelduzey-active denetimlerini ayarladim ve etkinlestirdim hala bi sonuc alamadim. bu konuda yardimci olabilecek var mi? varsa mailimi ekleyebilir RaGaMuFFiN_20@hotmail.com

Banned
26-01-2009, 10:18   |  #15  
Banlandı
275 mesaj

ÖNCE İNTERNET EXPLORER I AÇ ORADAN TOOLS (ARAÇLAR) > INTERNET OPTIONS (İNTERNET SEÇENEKLERİ)'NE GİR. SECURITY (GÜVENLİK) SEKMESİNE GİR. iNTERNET'E TIKLA VE ÖZEL DÜZEY (CUSTOM LEVEL)'E GİR ORADAKİ ACTIVEX AYARLARINI DEĞİŞTİR. SORUNUNU ÇÖZECEKTİR.

Sedaaaaa
12-12-2009, 09:14   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba arkadaşlar bn bi siteye girmeye çalışıyorum ama üst tarafta bi bildiri geliyo ve bildiride şöle yazıyor GÜVENLİK AYARLARINIZ WEB SİTELERİNİN BİLGİSAYARINIZIN ÜZERİNDE YÜKLÜ ACTİVEX DENETİMLERİNİ KULLANMASINA İZİN VERMİYOR.BU SAYFA DOĞRU OLARAK GÖRÜNTÜLENMEYEBİLİR.  böyle diyor ve bn sitelere giremiyorum napıcam ?

clickonline
16-08-2010, 19:08   |  #17  
clickonline avatarı
Yıllanmış Üye
459 mesaj

Sorunun kesin çözümü.

http://windowsclick.blogspot.com ... k-ve-kullanmak.html