BU FORUM SAYFASI NE KADAR GÜVENLİ

delikanli53
02-08-2006, 21:46   |  #1  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

Genelde bir kullandığım şifreyi bir daha kullanmam. Ama değişiklik olsu dedim kardeşim burası güvenli olmaz mı diye msn ile aynı şifreyi chip forum sayfasında kullandım. (sadece burda kullandım o şifreyi) dün akşam birde baktım ki msn açılmış. yani biri uğraşmış kırmış demiyeceğim. Çünkü uğraşma ile kırılacak birşey değil aynen şu şekilde şifrem (örnek) XxxxXxxxxx bu kadar uzun ve gördüğünüz gibi iki tane büyük karakter kullanmışım. ve buraya kayıt olduktan bir kaç gün sonra olması garibime gitti. ve bir arkadaşımı engellemiş hehehehe. Eğer sorun sürekli yardım isteyenlere msn adresimi vermem mi.

şimdi gelelim asıl konuya bu forum ne kadar güvenli. Evet aynen düşündüğünüz gibi burdaki şifremi görebilen ve ip i görebilen mod arkadaşlardan olduğunu düşünüyorum. Öyle değilse aha msn adresim bunu aynı arkadaş okuyorsa kırsın gelsin bide benim kafamı kırsın  delikanli53@rizede.com şifremi yeni değiştirdim. Ha şimdi birçok arkadaş ne işi var modların senin msn enle bilmiyorum arkadaşım ilk aklıma gelen oydu. yaklaşık Üç yıldır kırılmayan şifrem (en iyilerine denettirdim) nasıl oluyorda burada kullandığım şifreyle aynı olunca kırılıyor. HAC İŞİ DEĞİL BU.KızgınKızgın

BU YAZIYI YAZDIKTAN SONRA BANA BAKIŞINIZ NE OLUR BİLMİYORUM AMA BEN YARDIM ETMEYE DEVAM EDECEĞİM. IP DEN YASAKLARSANIZ GİDER İNTERNET KAFEDEN GENE GİRERİM. YARDIM ETMEK BENİM HOŞUMA GİDİYOR. AMA MODLARDAN BİR CEVAP BEKLİYORUM     LÜTFEN!!!!!!

turksoftware
02-08-2006, 22:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,015 mesaj

himm kardesım senın msn sıfrenle buranın sıfrenın aynı olması we kırılmasına cok sasırdım. we tabı msnı uzunzamandır kımse kıramaamıs demıssın we buraya kayıt olduktan sonra sıfrem dun calındı dıyorsun bu bende suphe olusturdu acaba bu sıteye guwenemıyecekmıyız (bolesıne mukemmel bır sıteye) sen sıfrem calındı dıyorsun acaba  bu nasi bı ıs. yoksa  cunku modlar we admınler bılıo sanırım sıfreyı. bende modlar mı war ısın ıcınde dıe kendıme bır soru sormaktan kendımı alamadım. delikanli53 un otekı msjlarıına baktımda bu sıteyı hıc kotulemeyen aksıne ınsanlara hep yardımcı olmaya calısan bir yardımsewer uye olarak gordum yani, amacı bu sıteyı kotulemek degıl aynı durumda bende olsam aynı tepkıyı werırdım
  Ben arkadasımızın hic bır sekılde uyelıgı uzerınde ıslem yapılmasını ıstemıyorum lutfen. birde, arkadasımız az ıhtımalle yanılıyor olabılır; eger yanılıyorsa ben onun adına ozur dilerim. ama dıyorum ya sıfreler aynı olunca bır de uzun zamandır sıfresını kıran olmayınca arkadasa katılıyor ınsan.Eger sizin adınıza kotu cumleler yazdıysam tekrar tekrar ozur dılıyorum saygılarımla...

Son Düzenleme: turksoftware ~ 02 Ağustos 2006 22:11
Selçuk İslamoğlu
02-08-2006, 22:18   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Forum şifreleri SHA formatında tek yön encrypted olarak saklanır. Keza ben dahil, veritabanına erişimi olsa dahi kimse sizin gerçek şifrenizi çözemez veya göremez.

Ancak, eğer internet cafe gibi tek bilgisayar üzerinden internete girdiğiniz ortamlarda, girdiğiniz, yazdığınız herşey spoof'ing yapılabilir, yani giden paketlerden kendine de bir kopya alabilir internet cafe yöneticisi.

Eğer forum şifrenizi internet cafe üzerinden girdiyseniz, "veya" MSN'i internet cafe'den açtıysanız, bu mümkün, okuduğunuz emaillere kadar herşeyin kayıt altında tutulabileceğini unutmamanız lazım. Keza eğer aynı şifreleri kullanıyorsanız, veya forum size emailinizle ilgili mail göndermişse, bu mailden dahi okunması mümkün.

Bilgisayarınızı sıkı bir antivirüsten geçirin. Bazı antivirüsler Türk yapımı trojanları tespit edemeyebilirler. "Alınan Dosyalarım"a tekrar bakın şüpheli bir şey var mı diye.

Ayrıca eğer kolay bir şifreyse (nickiniz veya profilinizde belirtebileceğiniz her hangi bir kelime) daha karmaşık şifreler öneririm.

Unutmayın: Şifrenin uzunluğu önemli değildir. Benim şifremi emailim başındaki gibi "Selçukİslamoğlu" yapmam gibi her ne kadar uzun olsa da, çok basit tahmin yürütülebilcek şifredir ve diğerlerine davetiye çıkarmaktır.

delikanli53
02-08-2006, 23:07   |  #4  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

tahmin edilebilecek bir şifre değil selçuk bey isterseniz size maille atarım tabi ne kadar güvenebilirim bilmiyorum ama.

BU ARADA AÇIKLAMANIZ İÇİN TEŞEKKÜR. AMA YETERLİ DEĞİL. BURDA ANLATTIĞINIZ HİÇBRİŞEY BENİM CEVABIM DEĞİL.

Selçuk İslamoğlu
02-08-2006, 23:27   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Sizin cevabınız şudur: Forum şifreleri "direk" olarak kaydedilmez, yani şifreniz "12345" olsa dahi, veritabanındaki şifreniz: "5994472afcc18159f6cc74b4f511b99806da59b3ca1abb0111f5a9c173cacfc5" şeklindedir. Bu tek yönlü bir işlemdir ve geri dönülmesi mümkün değildir.

Her login olduğunuzda aynı algoritmayla "girdiğiniz" şifre tek yönlü şifrelemeden geçirilir ve daha sonra veritabanındakiyle karşılaştırılır.

Kısacası sizin şifrenizi kimse forumdan, veritabanında vs, okuyamaz, tahmin edemez veya "kıramaz". Tek yönlü encryption güvenliği ile ilgili ve SHA kodlamasıyla ilgili bilgiyi internetten bakabilirsiniz. Buna biz de dahiliz. Keza biz de şifreleri okuyamıyor, sadece değiştirebiliyoruz.

Kısacası, sorunuzla ilgili lütfen email sağlayacınıza danışın. Başınıza gelen üzücü olay sadece kötü bir rastlantıdır.

delikanli53
02-08-2006, 23:34   |  #6  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

forum sayfalarında modlar bütün bilgileri görür yanlış mı biliyorum

ve bu konunun iki kişi arasındaki bir tartışmaya dönmesini istemiyorum. sadece doğruları bilsin herkes.

Selçuk İslamoğlu
02-08-2006, 23:36   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Hayır. Profil sayfalarında kullanıcılarından gördüklerinden ek olarak kullanıcıların IP adresini görürler. Şifreleri zaten tek yönlü olduğu için göremezler, ancak "değiştirebilirler". Yani sizin belirlediğiniz şifreyi göremeyiz,  sadece yenisiyle "değiştirebiliriz"  (overwrite)

delikanli53
03-08-2006, 18:04   |  #8  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

belki haklısınız, belki de tesadüf oldu olabilir. Ama bu şifreyi kıran kimse söylesin bana bayaa uğraşmış bu forumdan olduğuna kesin eminim.

Karadavut
03-08-2006, 18:50   |  #9  
Yıllanmış Üye
555 mesaj
delikanli53
belki haklısınız, belki de tesadüf oldu olabilir. Ama bu şifreyi kıran kimse söylesin bana bayaa uğraşmış bu forumdan olduğuna kesin eminim.
Arkadaşım kusura bakma ama yargısız infaz yapıyorsun.Ben bu forumdan kimsenin böyle birşey yapacağını tahmin etmiyorum.Chip'tende bunu beklemem açıkçası.Eğer şifren gerçekten kırılmayacak bir şifreyse bence bunu kimse deneyerek falan bulamaz.Öyle birşeyin olması için o adamın 4-5 gün hatta daha fazla uğraşması lazım yani bu mümkün değil.Bu şifrenin kırılma işlemi ancak keyloggerla filan olur.Yani senin birisinden keyloggerlı dosyayı almış olman lazım.

delikanli53
03-08-2006, 18:57   |  #10  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

burdan olmayacağından sadece emin olmak istedim bu öyle sinir bozucu birşey eğer bu tesadüf seninde başına gelse sende aynısını düşünürdün. bütün arkadaşlarına birisi ben bu adresi hacledim derse ve bu forumda yeni tanıştığım insanları listemden engellerse senin aklına ne gelirdi söyler misin.

turksoftware
03-08-2006, 19:29   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj
delikanli53
burdan olmayacağından sadece emin olmak istedim bu öyle sinir bozucu birşey eğer bu tesadüf seninde başına gelse sende aynısını düşünürdün. bütün arkadaşlarına birisi ben bu adresi hacledim derse ve bu forumda yeni tanıştığım insanları listemden engellerse senin aklına ne gelirdi söyler misin.
ewt aynen katılıyorum ınsanın basına bole seler gelmesı cok sınır bozucu.cevredekı ınsanlar bu gıbı durumlarda kendısını karsısındakının yerıne koymalı we oyle konusmalı derım saygılarımla...

theironman
06-08-2006, 09:28   |  #12  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
delikanli53
Genelde bir kullandığım şifreyi bir daha kullanmam. Ama değişiklik olsu dedim kardeşim burası güvenli olmaz mı diye msn ile aynı şifreyi chip forum sayfasında kullandım. (sadece burda kullandım o şifreyi) dün akşam birde baktım ki msn açılmış. yani biri uğraşmış kırmış demiyeceğim. Çünkü uğraşma ile kırılacak birşey değil aynen şu şekilde şifrem (örnek) XxxxXxxxxx bu kadar uzun ve gördüğünüz gibi iki tane büyük karakter kullanmışım. ve buraya kayıt olduktan bir kaç gün sonra olması garibime gitti. ve bir arkadaşımı engellemiş hehehehe. Eğer sorun sürekli yardım isteyenlere msn adresimi vermem mi.

şimdi gelelim asıl konuya bu forum ne kadar güvenli. Evet aynen düşündüğünüz gibi burdaki şifremi görebilen ve ip i görebilen mod arkadaşlardan olduğunu düşünüyorum. Öyle değilse aha msn adresim bunu aynı arkadaş okuyorsa kırsın gelsin bide benim kafamı kırsın  delikanli53@rizede.com şifremi yeni değiştirdim. Ha şimdi birçok arkadaş ne işi var modların senin msn enle bilmiyorum arkadaşım ilk aklıma gelen oydu. yaklaşık Üç yıldır kırılmayan şifrem (en iyilerine denettirdim) nasıl oluyorda burada kullandığım şifreyle aynı olunca kırılıyor. HAC İŞİ DEĞİL BU.KızgınKızgın

BU YAZIYI YAZDIKTAN SONRA BANA BAKIŞINIZ NE OLUR BİLMİYORUM AMA BEN YARDIM ETMEYE DEVAM EDECEĞİM. IP DEN YASAKLARSANIZ GİDER İNTERNET KAFEDEN GENE GİRERİM. YARDIM ETMEK BENİM HOŞUMA GİDİYOR. AMA MODLARDAN BİR CEVAP BEKLİYORUM     LÜTFEN!!!!!!

Çok kötü bir tesadüf diye yorumlayabilirim. Yani bula bula o günü mü bulmuş diyeceksin ama, işte... Hayat biliyorsun tesadüflerle dolu, ama acı, ama tatlı... MSN adresini her önüne gelene vermen çok büyük bir hata, affedilir gibi değil. Tamam, herkese yardım etmeyi seviyorsun; ancak niyeti bozuk olanlar da var; senin iyiliğini göremez böyleleri ve sana key logger, virus ya da herhangi bir şey gönderip seni oltaya getirebilirler. SOn zamanlarda hiç e-mailine gelen MSN şifreni değiştirdiğin bir mail oldu mu? Bak öyle bir şey olduysa olta'ya resmen gelmişsin demektir. Öyle olmadıysa da bir şekilde adresinde olan kişilerden biri bu adresini çalmıştır; ya da internet kafeye gidiyorsan orada da key logger yöntemiyle adresini ele geçirmiş olabilirler. Ama asla Chip forumuyla bu konunun ilgisi yok; forumlardan anlarım az çok; ve bir şeyi kesin biliyorum ki forumun en üstteki yöneticisi bile hiçbir üyenin şifresini öğrenemez; sadece değiştirebilir; onu da şifreyi öğrenemeden yapar. Ayrıca bu olayın IP ile bir ilgisi de yok; yani modların böyle bir şey yapması sözkonusu olamaz.

Dedim ya, kötü bir tesadüf. Zaten Selçuk abi durumu güzelce açıklamış, ben de bir şeyler ekleyeyim dedim.

R02I4I5X
06-08-2006, 11:39   |  #13  
Yıllanmış Üye
350 mesaj

Kullandığın şifre veritabanına şifreli bir şekilde alınıyor.Forumla alaka olamaz bence.

Son zamanlarda msn ne yabancı birilerini aldın mı ? Trojan ,keylogger gibi programlar da bulaşmış olabilir.

Ya da güvensiz bir yerden,herkese açık bir alandan msn adresine giriş yaptıysan yine şifren alınabilir.

Ayırca herkese msn ni verdiğini yazmışsın.Tanıdıkların dışında kimseyi ekleme bence.

Ekleyeceksen de önemsiz bir adresini kullan.

Kimin neler yapabileceği hiç belli olmaz.

delikanli53
06-08-2006, 23:14   |  #14  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

evet bu konularda haklısınız talihsiz bir tesadüf olmuş o sinirle buraya çamur attım hata yaptığımı anladım. yönetici mod ve diğer gönüllü tüm arkadaşlarımdan özür diliyorm.

Recep Baltaş
07-08-2006, 01:52   |  #15  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle bu olaydan dolayı zügnüm ama gerçekten bu olayın kulandığın PC ile ilgili bir sorun olduğu kesin.Çnkü bir MDO olarak ben asla kimsenin şifresini göremem.Selçuk bey de göremez..Zaten gerekli bilgiyi verdi kendisi.Bu arada belirtmek isterim bu olay sadece senin başına geldi...kesinlikle gittiğin cafede veya evindeki PC de Trojan veya Keylogger vardır diye düşünüyorum.Bu arada eğer istersen MSN hesabını geri alabiliriz.Çok kişinin aldım.Hotmaille aram iyidir..

delikanli53
08-08-2006, 12:28   |  #16  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

öncelikle yaptığınız açıklamalardan dolayı teşekkür ederim. Ben chip dergisini 2004 yılından bu yana aralıklı olarak takip ediyorum. (bi abone olmak nasip olmadı :D) bilgisayarımı evden kullanıyorum ve trojan veya keyloger yok tarattırdım bilgisayarı. belki avastın gözünden kaçmış olabilir. bir şekilde talihsiz bir rastlantı olmuş. ama belki benim gibi düşünen arkadaşlara bu konu güzel bir açıklma ve bir çok arkdaşa güven vermiş oldu. Eğer aksi yönde bir karalama olduysa tekrardan özür dilemek isterim.

msn adresimi geri aldım hotmailden değildi. rizde.com adresinden aldığım maille açmıştım msn adresimi. gizli cevabıyla uğraşmamış demekki arkadaş tekrar geri aldım ve bu kez kıramayacağı bir şifre yazdım (gerçi o diğer şifrede zorluydu ama)

Bu kadar seviyeli bir siteye böyle bir rastlantı olması ve bazı arkadaşları suçlamam yanlıştı hatalıydım. ama adresimdeki bütün arkadaşlarıma bu msn haclenmiştir deyince bende birden kendimi tutamadım. neyse bunların geçmişte kalacağını umud ediyorum. açıklamalarınız ve hoşgörülü yaklaşımızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.
SAYGILARIMLA.