bu kodda yanlış olan ne??

carpediem_10
04-05-2007, 19:15   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
void pencere(char x1,char y1,char x2,char y2) { char k; gotoxy(x1,y1); cprintf("%c",201); for (k=x1+1;k<=x2-1;k++) cprintf("%c",205); cprintf("%c",187); for (k=y1+1;k<=y2-1;k++) { gotoxy(x1,k);cprintf("%c",186); gotoxy(x2,k);cprintf("%c",186); } gotoxy(x1,y2);cprintf("%c",200); for (k=x1+1;k<=x2-1;k++) cprintf("%c",205); cprintf("%c",188); } int i; int secim,k,l; char ch,dev,sec; int ek,dk;
arkadaşlar programlamada daha çok yeniyim.o yüzden tam olarak düzenleyemediğimi düşündüğüm bu kodu dev-c++ da derlerken hata mesajı alıyorum.sorun ne sizce??

FreeN
04-05-2007, 20:13   |  #2  
Üye
71 mesaj

Ben de C++ bilmiyorum, öğrenmek istediğim bir şey var.
C++ de CHAR tipindeki değişkene sayısal değer verilebiliyor mu ?

Diğer dillerde Char değişkenlere alfanumerik karakterler
eşitlenebilir ve bunlarla sayısal işlemler yapılamaz.

Eğer C++ de böyleyse kodlardaki hata bu olabilir.
ozaman int olarak tanımlaman gerekir.

bigvillager
04-05-2007, 23:16   |  #3  
Üye
58 mesaj

bence C++ char a sayılsal deger atarsınn
( char a='6'; ) gibi yukardaki programı annamadımm main nerde??? istersen tam olarakk koy programı.......C++ da printf kullanmıosunn cout kullanıosun....... bence bu C de yazılmışş.....bide cprintf die bişi görmedik C de, sadece printf yazıodukk......

retroSpect
13-08-2007, 00:14   |  #4  
Taze Üye
4 mesaj
bigvillager
bence C++ char a sayılsal deger atarsınn
( char a='6'; ) gibi yukardaki programı annamadımm main nerde??? istersen tam olarakk koy programı.......C++ da printf kullanmıosunn cout kullanıosun....... bence bu C de yazılmışş.....bide cprintf die bişi görmedik C de, sadece printf yazıodukk......
main göremiyorsun cünkü arkadas sadece bi fonksiyon yazıvermis main falan eklememiş yani bu tam bi program deil sadece bi fonksiyon.

bu arada cprintf bende hiç görmedim char arrayleri basmaya yarıyosa eger nasıl kullanılıyo hiç anlamadım bilen warsa yazarsa iyi olur

MR_C
25-08-2007, 22:14   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

Hata mesajını tam olarak yazsan daha kolay olurdu çözmek.

Ama sorun gotoxy() fonksiyonunda. C nin standart kütüphanelerinde böyle bir fonksiyon yok. Sadece Turbo C derleyicilerinin kütüphanelerinde bu fonksiyon tanımlıdır. Bundan dolayı tanımlanamayan fonksiyon ile ilgili bir hata mesajı alıyor olmalısın

panda34
12-05-2008, 19:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
FreeN
Ben de C++ bilmiyorum, öğrenmek istediğim bir şey var.
C++ de CHAR tipindeki değişkene sayısal değer verilebiliyor mu ?

Diğer dillerde Char değişkenlere alfanumerik karakterler
eşitlenebilir ve bunlarla sayısal işlemler yapılamaz.

Eğer C++ de böyleyse kodlardaki hata bu olabilir.
ozaman int olarak tanımlaman gerekir.

Char 'a sayı değeri verilir ama tek hane olmak şartıyla .
Javadan öğrendim , C de biliyorum sanırım C'de de aynıdır
ama denemedim

_Neo_
12-05-2008, 21:29   |  #7  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
806 mesaj

C programlama ise main fonksiyon olmalı

\*C'De basit aritmetik toplama main fonksiyonda*/

#include <stdio.h>  \*Kutuphane(input/output)*/
int main(void)\*Main fonksiyon*/
{ int a,b,toplam;
printf("iki numara girin:\n")\*Pencere cıktısı fonksiyonu ustteki kutphaneden gelir*/
scanf("%d%d",&a,&b); \*Aynı kutuphaneden keyboard'dan kullanıcının girdigini okur*/
toplam=a+b;
printf("%d",toplam);\*Toplam'ın pencere cıktısını verir*/
return0;
}
işte bu main fonksiyon olmalı C programlıyorsan ayrıca yukarıdakı void tarzı olan bir fonskiyon main fonksiyondan deger alan x1,y1 degerleri nerede???Su an yeni ogreniyorsan işe algoritma ile baslıcaksın, sen bir kitap al ordan takip et! Ayrıca ezber senın  programlamada en buyuk dusmanındır!ogrendıkce elındekı seylerle bir program yaratmaya calıs kucuk olsun ama ılerde daha ıyılerını yapıcaksın C++ onu bilmem cprintf hıc bıryerde duymadım "sprintf,fprintf,printf" bilirim ben:D  ancak cprintf olabilir,acıklayacakları bekliyoruz:)->cprintf'i

Son Düzenleme: _Neo_ ~ 12 Mayıs 2008 21:38
codeguru
25-09-2008, 12:07   |  #8  
Üye
71 mesaj

Arkadasin verdigi kod, dos'u hedef aliyor. Ornegin, yukaridaki kodu, borland c++ 3.1 ile derleyebilir (tabi calismasi icin main falan gerektigini soylememe gerek yok). gotoxy, cursor'u ilgili pozisyona goturur (80x25 ekranda), cprintf ise dogrudan console'a yazar. Dos icin, dogrudan karakterlerin bulundugu yer (0xB800 falan), printf'ten cok daha hizlidir.

Ama, her iki fonksiyonda portable olmadigindan, muhtemelen ne linux uzerinde ne de windows uzerinde mevcutlar.