Bu Şekilde RAID Yapabilir Miyim ?

swordfish666
20-05-2010, 14:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

İki bağımsız HDD içinden belirli miktar yer kullanarak RAID 0 yapıp, geriye kalan boş alanları non-RAID olarak kullanabilir miyim ?  
Yardımlarınız için Şimdiden Çok Teşekkürler...

xxömür
20-05-2010, 14:28   |  #2  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

böyle birşey olacagını sanmıyorum yani olmaz cünkü raid aynı boyutta aynı marka ve modelde iki disk ile yapılır dediğin sekilde yapamazsın

mcafee23 ayrılmıştır
20-05-2010, 14:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

RAID 0'ın mantığı zaten iki diski birleştirip tek disk gibi büyük bir alan elde etmek.Böyle olunca yaptığınız anlamsızlaşıyor.Eğer performans için yapıyorum diyorsanız.Bu şekilde alacağınız performans'tan fazlasını diskler ayrı ayrı çalışırken alırsınız.

RAID 1 yapmak istesen yedekleme açısından bunu anlayabilirim.Ama şu yapmak istediğinin sana bir katkısı olmaz.

Hem RAID 0 konfigürasyonu gerçek bir RAID uygulaması değil. Çünkü hata töleransı denen bir şey yok. Gerçekten burası önemli. RAID 0 konfigürasyonundaki hard disklerden bir tanesi göçtüğünde, RAID 0 konfigürasyonu içindeki tüm disklerdeki sahip olduğunuz tüm bilgiler de güme gidiyor.

swordfish666
20-05-2010, 14:34   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj
Alıntı: xxömür  
böyle birşey olacagını sanmıyorum yani olmaz cünkü raid aynı boyutta aynı marka ve modelde iki disk ile yapılır dediğin sekilde yapamazsı
Teşekkürler, ancak böyle bir zorunluluk olmadığını biliyorum. Sizin bahsettiğiniz en iyi perfromansı elde etmek için önerilen durumdur.

xxömür
20-05-2010, 15:23   |  #5  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj
Alıntı: swordfish666  
Teşekkürler, ancak böyle bir zorunluluk olmadığını biliyorum. Sizin bahsettiğiniz en iyi perfromansı elde etmek için önerilen durumdur.
evet en uygun ve en iyi performans için önerilen budur diğer türlü pek saglıklı olmuyor