Bu Sisteme Nasıl Bir Overclock Uygun Olur?

thrashead
29-10-2016, 12:24   |  #1  
thrashead avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba,

İlk defa overclock yapacağım ama nasıl bir overclock uygun olur sizce? Ram'im 667 mhz bu nedenle internetteki araştırmalarıma göre işlemci hızını artırsam bile bunun frekansını da artırmam gerekiyormuş sanırım voltaj vs artacakmış. Tabi kafam karıştı. Daha önce yapmadım sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Stok fanla yapacağım bu arada ve 3.2 görür mü? İşlemci sıcaklığım genelde 33 derecede sabit. Ekstra kasada fan bolca var. Egzos bir tane ama. Ekran kartı sıcaklığı da 35-40 arası gidip geliyor oyun oynamazken. Onun fan hızını 100% yaptım. Yine kaliteli 500W güç kaynağım var. Bir de Bios üzerinde herhangi başka bir yerinde ayar yapmam gerekiyor mu? Aşağıda sistemimin ayrıntılı bilgisi;

CPU : Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz        33 °C Wolfdale 45nm Teknoloji

RAM : 2x2=4,00GB İkili-Kanal DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15)

Motherboard : Gigabyte Technology Co. Ltd. P41-ES3G (Socket 775)        32 °C

Graphics : 936W (1366x768@60Hz) 1024 MBNVIDIA GeForce 9500 GT (Undefined)        40 °C

Başka bilgi gerekiyorsa yazabilirim. Aşağıda resimler mevcut yine.

Bunlar da Bios resimlerim;

Ben aşağıdaki gibi bir deneme yaptım ama kaydetmedim sizce sorun olur mu? Ram'im de soğutucu yok normal standart. Bir de resimde görüldüğü üzere System Memory Multiplier'da 2.5A değeri seçili Auto'da. Ben bu değerde 2,50A seçince 750Mhz oluyor ama 2,40B seçince 720Mhz oluyor. Sizce hangisini seçmeliyim? B olanları seçebilir miyim bu ramle? Bir de bir video da bu değeri seçerken en yakın değeri seçmem ama kendi değerinden daha yüksek sonuç çıkmaması gerekir yazmış. O zaman 2.00B'yi mi seçmeliyim. Sanırım onda 600MHz gibi bir değer çıkıyordu. Resimler aşağıda sizce voltajı Auto yaparak sadece CPU Frequency ve System Memory Multiplier değerini değiştirerek overclock yapmam doğru mu ve sıkıntı yaratır mı?

Bir değişiklikte aşağıdaki gibi denedim. Bu sefer CPU Frequency 333 yaptım ve 3,5GHz'e çıktı ve System Memory Multiplier kısmında 2,00B'yi seçince 667 değerini sağladım. Böyle yaparsam voltaj artırmalı mıyım ve ne tarz bir değişiklik yapmalıyım. Fanım kaldırır mı bu şekilde. 33 normal hızındaki sıcaklığı. (İşlem yapınca tabi 50'leri görüyor.)

Bu da Advanced Bio Features kısmındaki ayarlarım ki CPU Enhanced Halt (C1E) ve CPU EIST Function kısımları enable. Bunları disable mı yapmam lazım? Bir videoda öyle yapmıştı çünkü aşağıda resimde görebilirsiniz şu anki ayarımı;

Son Düzenleme: thrashead ~ 29 Ekim 2016 12:43 Neden: ekleme