bu sistemle kaliteli film izlenir mi ?

tatalanya
07-06-2012, 21:19   |  #1  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
146 mesaj

Arkadaşlar yakın bi zamanda 3d monitör  ve aşağıdaki ürünleri alacağım verimli bir performans alır mıyım ?

amacım oyun oynamak değil, kaliteli 3d film izlemek (:  ve kasmayan bir bilgisayara sahip olmak ..

bütçemi bu kadar zorlayabildim  ( film izlemek için fazla mı bilmiyorum ama öneri ve tavsiyeleriniz çok önemli )

,aşağıdaki parçaların yerine başka parçalar önerebilirseniz,fikirlerimi değiştireceğim,mesela sahip olmak istediğim sistem için işlemci fazlaysa,daha alt kalite birşey,ekran kartı düşük ise daha üst kalite şeyler önerebilirsiniz..

işlemci
anakart
ekran kartı
ve ram

ram

Son Düzenleme: tatalanya ~ 08 Haziran 2012 00:54
rakpunar
07-06-2012, 23:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 33
550 mesaj

RAM'leri en az 4gb yapman sistemi rahatlatacaktır. Eğer Daha iyi performans istiyorsanda işlemciyi Athlon serisinden FX serisine taşı, anakartıda en az 970 veya 990 chipsetlere. FX tercih edersen RAM'lerde en az 1600mhz olsun.

Son Düzenleme: rakpunar ~ 07 Haziran 2012 23:08
tatalanya
07-06-2012, 23:50   |  #3  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj
Alıntı: rakpunar  
RAM'leri en az 4gb yapman sistemi rahatlatacaktır. Eğer Daha iyi performans istiyorsanda işlemciyi Athlon serisinden FX serisine taşı, anakartıda en az 970 veya 990 chipsetlere. FX tercih edersen RAM'lerde en az 1600mhz olsun.

hocam teşekkürler ama dediğin değişiklikleri yaparsam fiyat epey bi ucacak,kasa hariç  max 500 tl düşünüyorum parçalara,hocam birde oyun bilgisayarına dönüşmesin dediğin parçalarla :D

sadece kaliteli video izlemek istiyorum..

black_flood
08-06-2012, 00:08   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

http://www.exa.com.tr/gigabyte/a ... md2h-328-16574.htmlasus anakart sadece çöptür çöpten ötede asla olamaz. stabilite 0 dır sadece sistem bileşenlerini öldürür başkada hiçbir halta yaramıyor.

kart dediğin hiç kasmayacak buzda kayarcasına akıcı işlem yapmak zorundadır.

http://www.exa.com.tr/gigabyte/a ... md2h-328-16574.html

bu kart işte en babası kartların asusun  pahalı kartlarına bile taş çıkartır. bunu alacaksın bakacaksın keyfine 64 bit mimari içinde ram 4 gb yap keyfine bak 1. sınıf malzeme kullanılmıştır önerdiğim anakartta. 770 çipsetlisinden sattım 4 tane mükkemel tanımı az kalıyor yanında verdiği stabilite ve performansın.

rakpunar
08-06-2012, 00:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

3D izleyeceğini söylediğin için biraz daha iyi olsun diye o parçaları önerdim. FX serisi 900 chipset aşağısında iyi performans vermediği için en az 900 chipset dedim. Tamam dediğin sistemlede izlersin ama 3D görüntü için video iki kere işlenir. Bu yüzden Athlon bazen yetersiz kalabilir diye düşündüm. Tamam sen yine istediğin parçaları alabilirsin. Ben en iyisini önermeye çalışıyorum sadece. Ama RAM'leri kesinlikle en az 4 gb yap.

rakpunar
08-06-2012, 00:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Bak arkadaşın önerdiği anakarta Phenom II işlemcide düşünebilirsin. FX'den daha ucuz olabilir o zaman. Athlon almanı pek tavsiye edemeyeceğim.

tatalanya
08-06-2012, 00:49   |  #7  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj
3D izleyeceğini söylediğin için biraz daha iyi olsun diye o parçaları önerdim. FX serisi 900 chipset aşağısında iyi performans vermediği için en az 900 chipset dedim. Tamam dediğin sistemlede izlersin ama 3D görüntü için video iki kere işlenir. Bu yüzden Athlon bazen yetersiz kalabilir diye düşündüm. Tamam sen yine istediğin parçaları alabilirsin. Ben en iyisini önermeye çalışıyorum sadece. Ama RAM'leri kesinlikle en az 4 gb yap.

hocam ram kesinlikle 4 olacak (:  artı önerdiğin parçalara bakmaya zamanım olmadı pek araştıracağım,bütçemi aşarsa büyük ihtimal  2.ellerini almaya çalışacağım... ama ram ve ekran kartı kesinlikle sıfır olacak.. (:

arkadaşlarında tavsiyelerine göre ilk mesajımı editledim,asus anakartı ve işlemciyi silip yerlerine phenom 2 ve gigabit anakart koydum..

3d içi en iyi performansı nvidia kartlardan alacağımı söyledi bir dostum,sizcede doğru mu (:

bilgisayar işinin bu yönünü hiç sevmiyorum, bir arkadaşımın fikriyle 2.el parçalara 400tl ayırmıştım, sanırım şimdi tutar 500ü kesinlikle geçecek , içim yanmıyor değil ama insan bir kere aklına sokunca duramıyor (:

hocam size ve tavsiyelerini esirgemeyen tüm arkadaşlara hayırlı geceler (:

Son Düzenleme: tatalanya ~ 08 Haziran 2012 00:58
rakpunar
08-06-2012, 01:07   |  #8  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Tabiki ikinci elde alabilirsin. İlla sıfır olacak diye öneride bulunmuyoruz zaten. :) İş ikinci ele düşerse biz parçaları söyleriz araştırmasını sen yaparsın. İkinci el için link verme durumumuz yok biliyorsun. :) İkinci el olayı çok gelişti. Bütçene uygun sağlam parçaları bulabilmen kuvvetli ihtimal. Nvidia ile Ati ayrımı yapmıyorum açıkçası, ama 3D konusunda Nvidia'nın daha iyi olduğunuda duymadım. Ben ATI öneriyorum çünkü Nvidia'nın verdiği performansı daha az fiyata ve daha az güç tüketerek verebiliyor. Sonuçta 3D oyun oynamayacaksın. 3D film izleyeceğin için ekran kartında 3D özelliği olması yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta belirli bir görüntüyü oynatmak, sürekli değişiklik gösterebilecek bir görüntüyü oynatmaktan daha kolay olsa gerek. :)

rakpunar
08-06-2012, 01:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Bu arada katılıyorum, bilgisayar işinin en kötü yanı ilk düşündüğün bütçe hiç yetmiyor. :D Bende ilk başta dandik p4 işlemcim yerine başka bir p4 alıp azda olsa idare ederim diyordum. Sonra yeni bi anakart aldım 775pinli, 4 çekirdekli bir işlemci falan alırım diye düşünüyordum. Şuan 2000TL'lik bir sistem toplamayı düşünüyorum yaza. :D İnsanın eli hep bir üst modele gidiyor. :D

tatalanya
08-06-2012, 01:25   |  #10  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj
Bu arada katılıyorum, bilgisayar işinin en kötü yanı ilk düşündüğün bütçe hiç yetmiyor. :D Bende ilk başta dandik p4 işlemcim yerine başka bir p4 alıp azda olsa idare ederim diyordum. Sonra yeni bi anakart aldım 775pinli, 4 çekirdekli bir işlemci falan alırım diye düşünüyordum. Şuan 2000TL'lik bir sistem toplamayı düşünüyorum yaza. :D İnsanın eli hep bir üst modele gidiyor. :D

bir hastalık olsa gerek bu (:  hocam monitörü bimeksten kapacağım bu hafta kredi kartında azıcık para kalacak ve sonrasında kız arkadaşımla tatile gideceğim,tatil dönüşü pc için çalışacağım galiba :D

işin kötü yanı işlemciyle,anakartı alsam tatil dönüşü, ekran kartına para kalmıyor :D birinden birini alamayacağım sanırım..

hocam sanırım invidianın üç boyut için farklı yazılımları yada teknolojileri var :S ekran kartlarının özellikler kısmında yazıyor bazıları..

bana 200 tl'ye kadar 3d desteli bir kart önerirsen çok makbule geçer usta..

rakpunar
08-06-2012, 01:38   |  #11  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Senin konuda yazdığın kart yeterli olur diye düşünüyorum. Oda 3D destekliyor olması gerekiyor. Ayrıca tam bir multimedia kartı diye biliyorum. O yüzden hiç ekran kartı konusunu açmadım zaten.

tatalanya
08-06-2012, 01:53   |  #12  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj
Senin konuda yazdığın kart yeterli olur diye düşünüyorum. Oda 3D destekliyor olması gerekiyor. Ayrıca tam bir multimedia kartı diye biliyorum. O yüzden hiç ekran kartı konusunu açmadım zaten.

1gb olması beni telaşlandırmıştı doğrusu (:

palit ve zotactan iki model bulmuştum 2gblik 240 tl civarlarındalar (: eğer saphirre yetiyorsa süper olur (:

yazıcımı satmaya karar verdim,yaza nakit lazım :D