Bulgaristan Üniversiteleri Hızla Doluyor

kartalizmaster
26-04-2010, 10:17   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Bulgaristan Üniversiteleri Kontenjanları Hızla Doluyor

Türkiye'de bazı ilköğretim okulları ve vakıf üniversiteleri yüksek fiyatlarıyla dikkati çekerken, Bulgaristan'daki üniversiteler, uygun sayılabilecek eğitim ücretleriyle, YGS'de istediği yeri kazanamayan 
öğrenciler için adeta 'can simidi' olacak. Yüzölçümünün küçüklüğüne rağmen, 33 üniversitenin faaliyet gösterdiği Bulgaristan'da, tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınıyor. AB'ye üye olan  ülkede, verdikleri diplomalar Avrupa ülkelerince kabul gören saygın üniversiteler, makul eğitim ücretleriyle de Türk öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Ortalama 3500€'ya okunulabilen Bulgaristan'da, ülkeninen eski üniversitesi olan ve 1888 yılından bu yana eğitim veren Sofya Üniversitesi'nde ise yıllık öğrenim gideri daha da düşük bir seviyede. 15 fakülte ve 74 bölüm bulunan, Bulgaristan'ın en büyük ikinci kütüphanesine sahip olan Sofya Üniversitesi'nde, 3 bin Euro verilerek filoloji, pedagoji, tarih, matematik, fizik veya kimya gibi bölümlerde bir yıl eğitim yapılabiliyor. Türkiye'den giden 2 binden fazla 
öğrencinin eğitim gördüğü Sofya Teknik Üniversitesi'nde de, Bulgarcanın yanı sıra İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim veriliyor. Türk öğrencilerinin ofisinin de bulunduğu Soyfa Teknik Üniversitesi'nde, yıllık eğitim maliyeti 3 bin Euro. YGS şartı olmayan bu üniversitelerde lise diplomanız ve lise transkriptiniz ile kayıt yapabilirsiniz,ayıca ücretleri iki taksit halinde ödemek mümkün, fakat kayıtlar bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla artmış bulunmakta ve üniversitelerde şuanki kontenjan durumları %30 sevilerine düşmüş durumda. Tüm bu detaylara Bulgaristan Üniversitelerine Tek Yetkili Kurum olarak çalışan Studyplus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının internet sitesinden ulaşılabilir.  http://www.studyplustr.com Kaptanlık, Hukuk, Mühendislik bile okuyabilirsiniz Bulgar üniversitelerinde lise diploması ile gençler istedikleri bölümde özgürce okuyabilirler. Avrupada serbestçe dolaş Öğrenciler Bulgar üniversitelerinde eğitimleri boyunca avrupa vatandaşlık haklarından faydalanabilecekler ve alacakları liçna kart ile avrupada serbestçe dolaşabilirler.Çifte vatandaşa yarı fiyat Bulgar üniversiteleri, çifte vatandaşlık hakkı bulunan Türk gençleri için daha da cazip ücretlere sahip. Bulgaristan'da iktidar ortağı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan'ın verdiği önergenin Bulgar Parlamentosu'nda kabul edilmesinin ardından, bu ülkedeki üniversitelerde eğitim görecek olan çift pasaportlu Türk öğrencilerin ödeyeceği ücretler, yarı yarıya azalıyor. Bu tür özelliği bulunan öğrenciler, yine 2 taksit imkanından da yararlanabiliyor. Yurt aylığı 35 Euro Bulgar üniversitelerinde, yıllık eğitim ücretlerinin yanı sıra barınma ve yemek ücretleri de Türkiye şartlarına göre öğrencileri zorlamıyor. Üniversiteler, öğrencilerden günlük 1 Euro yemek ücreti talep ederken, barınma sorunu ise aylık 35 EUROya üniversite yerleşkelerindeki yurtlarda kalınarak çözümlenebiliyor.Tüm bu detaylara Studyplus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının internet sitesinden ulaşılabilir. http://www.studyplustr.com<

Serkan Yıldırım
26-04-2010, 10:40   |  #2  
Taze Üye
12 mesaj

Ben yinede tasvip etmem.
Verimi olcağaını düşünmüyorum. Zaten hayalim boğaziçi :Ç

grovnick
26-04-2010, 11:28   |  #3  
Taze Üye
7 mesaj

Yılda 1500 dolar , bitirince okul dengi türkiyede boğaziçi , İtü , bunun neresi adalet :(

seyfimturk
30-04-2010, 12:23   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

pardon,öğrenim hangi dilde