Bunları biliyor musunuz?

zuko_hayranı_kız
01-11-2008, 20:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Ünlü besteci Beethoven'in son bestesini, sağır olarak yaptığını...

Paris'teki Versailles Sarayı'nın 1300 odası olduğunu ve hiç tuvaletinin olmadığını...

Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplayacağını...

Eyfel kulesinin yapımında toplam 6400 ton ağırlığında 18.100 adet demir parçası kullanıldığını...

Süleymaniye camiinin 4 minaresi olmasının sebebinin, Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefenin de Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işareti anlamına geldiğini...

Bir insandaki toplam damar uzunluğunun 150 bin km. ve dünya ile güneş arasındaki mesafenin de 150 milyon km. olduğunu...

Osmanlı sultanlarının ve bazı alimlerin başlarındaki kavukların, kefenlerinden oluştuğunu, sık sık ölümü hatırlayıp ona göre karar verdiklerini, ayrıca öldükleri zaman hemen başlarındaki kefenle defnedildiklerini...

Bir futbolcunun topa her kafa vuruşunda, beyninden 1000(bin) hücrenin öldüğünü...

Ortalama bir insanda 30.000-100.000 adet saç olduğunu, hergün yaklaşık 100 tanesinin döküldüğünü...

İnsan vücudunun her 7 yılda -ölen hücrelerin yerine yenisi gelerek- tamamen yenilendiğini...

Amerikan halkının %60'ının ülkelerini, dünya haritasında bulamadıklarını...

0(sıfır)'ı müslümanların bulduğunu...

Dünyaya her yıl düşen yağış miktarının eşit olduğunu...

Beşiktaş kulübünün kuruluşundaki Kırmızı-Beyaz renklerinin, Balkan savaşındaki mağlubiyetten sonra Siyah-Beyaz olarak değiştirildiğini...

Galatasaray kulübünden, yıllar önce bir grubun ayrılıp 'Güneşspor' u kurduğunu...

Fenerbahçe Kulübünün ilk adının 'Siyah Çoraplılar' olduğunu...

İbni Sina'nın göz ameliyatı yaptığını...

Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu

Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını

Dünyadaki fotokopi makinelerinde meydana gelen arızaların %23 ünün, makinenin üstüne oturup kendi popolarının fotokopisini çekmek isteyen insanlar sayesinde meydana geldiğini

Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!!:)

İdrarın zifiri karanlıkta parladığını

Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgalarından birini kırabileceğini

Hapşırmayı engellemeye calışırsan, başındaki veya boynundaki damarlardan birinin yırtılabileceğini ve ölebileceğini

Hapşırdığın sırada gözlerini açık tutmaya çalışırsan, yerlerinden fırlayabileceklerini

Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını

Dünya nüfusunun %50 sinin hiç telefonla konuşmadığını

Farelerin ve atların kusamadıklarını

1 saat süreyle kulaklıkla birşey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırdığını

Çakmağın kibritten önce bulunduğunu

Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersiz olduğunu

Bu yazıyı okuyan insanların %75 inden fazlasının, dirseklerini yalamaya çalışacaklarını

Biliyormuydunuz?

bu bilgileri internette gezinirken buldum beğenirseniz sevinirim bu arada bu benim açtığım ilk konu:)Geek

physfg
02-11-2008, 00:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

ilginç

emeğe saygı lazım  -> ellerine sağlık

Benetton
02-11-2008, 04:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

Biliyodum ama sağol =)..

yaristanbul
02-11-2008, 13:09   |  #4  
Yeni Üye
42 mesaj

yaw bi çoğunu bende biliyordum ama genede zevkle okudum ellerine sağlık bu arada bende dirseğimi yalamak için denedim ıııhhh olmuyormuş

uGuR.uK
02-11-2008, 15:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

son yazdıgın eksik, orda bide "insanların kendi direseklerini yalayamadıgını..." diye bisi olması lazım basındaGülümseme

omer_6134
02-11-2008, 17:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj
elazigli
son yazdıgın eksik, orda bide "insanların kendi direseklerini yalayamadıgını..." diye bisi olması lazım basındaGülümseme
Vardı aslında ama şimdi tekrar baktım göremedim nedense Şaşkın

zuko_hayranı_kız
02-11-2008, 18:30   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

isterseniz buraya herkes bulduğu ilginç bilgileri yazsın:)

TuncaBozkurt
02-11-2008, 18:53   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Kendi dirseğini yalamak imkansız değil. Eğer insanın kolunda yapısal olarak bir bozukluk varsa(özellikle de kolun boyu) dirseği yalamak mümkün olabilir sanki.Kahkaha

Hiper£l£v£nKids
02-11-2008, 20:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Bunlara çok şaşırdım:
Ünlü besteci Beethoven'in son bestesini, sağır olarak yaptığını...

Paris'teki Versailles Sarayı'nın 1300 odası olduğunu ve hiç tuvaletinin olmadığını...

Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplayacağını...

Bir insandaki toplam damar uzunluğunun 150 bin km. ve dünya ile güneş arasındaki mesafenin de 150 milyon km. olduğunu...

Osmanlı sultanlarının ve bazı alimlerin başlarındaki kavukların, kefenlerinden oluştuğunu, sık sık ölümü hatırlayıp ona göre karar verdiklerini, ayrıca öldükleri zaman hemen başlarındaki kefenle defnedildiklerini...

Bir futbolcunun topa her kafa vuruşunda, beyninden 1000(bin) hücrenin öldüğünü...

Ortalama bir insanda 30.000-100.000 adet saç olduğunu, hergün yaklaşık 100 tanesinin döküldüğünü...

0(sıfır)'ı müslümanların bulduğunu...

Dünyaya her yıl düşen yağış miktarının eşit olduğunu...

Beşiktaş kulübünün kuruluşundaki Kırmızı-Beyaz renklerinin, Balkan savaşındaki mağlubiyetten sonra Siyah-Beyaz olarak değiştirildiğini...

Galatasaray kulübünden, yıllar önce bir grubun ayrılıp 'Güneşspor' u kurduğunu...

Fenerbahçe Kulübünün ilk adının 'Siyah Çoraplılar' olduğunu...

Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu

Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını

Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!!:)

Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgalarından birini kırabileceğini

Hapşırmayı engellemeye calışırsan, başındaki veya boynundaki damarlardan birinin yırtılabileceğini ve ölebileceğini

Hapşırdığın sırada gözlerini açık tutmaya çalışırsan, yerlerinden fırlayabileceklerini

Dünya nüfusunun %50 sinin hiç telefonla konuşmadığını

Farelerin ve atların kusamadıklarını

Çakmağın kibritten önce bulunduğunu

ReFeRaNSs
02-11-2008, 20:17   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
zuko_hayranı_kız
bak bu çok ilginç acaba nereye bakıyorlar merak ettim... Emin değil

uGuR.uK
02-11-2008, 21:22   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

amerikan halkıyla ilgili olan bilgi tamamen uydurma, sadece laf olsun torba doldursun diye yazılmış bişey. ayrıca paristeki sarayda tuvalet bulunmaması normal cünkü bütün avrupa'ya tuvalet kültürünü ögreten Türklerdir. bizden önce oralarda ya tenha yerlerde yada çuvallarla hallederlermiş işlerini. ayrıca temizlik kültürünüdü zamanında yine bizden(daha dogrusu Osmanlı'dan) almışlardır. 13. Lui ki(orj. fransızcası nası yazılıyo unuttum:) hayatı boyunca sadece 3 kere banyo yapmış ve o 3 banyosunda da sadece burnunun ucunu yıkayıp işini bitirmiştir, ayrıca kendisi böyle oldugu icin sarayında yasayan istisnasız herkesinde öyle davranmasını zorunlu kılmıştır. parfüm neden orlarda icat edildi sanıyorsunuz? ayrıca yine fransada(yada almanyada olabilir düsük bi ihtimal, tam hatırlamıyorum) eski zamanlarda bi kral hic tahtından bile kalkmazmış tuvaleti geldiginde, tahtının altında baya büyük bi boşluk, ortasında bi delik(tam hizalı) ve o boşlukta iş bitince geregini yapıcak bide temizlikcisi bulunurmus.

bu yazdıklarımın hepsi gercektir heryerde görmesenizde, zamanında hocamız okulda anlatmıstı ayrıca bende ayrı bikac kaynaktan okumustum yine bikac yıl once.

ReFeRaNSs
02-11-2008, 21:31   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
elazigli
amerikan halkıyla ilgili olan bilgi tamamen uydurma, sadece laf olsun torba doldursun diye yazılmış bişey. ayrıca paristeki sarayda tuvalet bulunmaması normal cünkü bütün avrupa'ya tuvalet kültürünü ögreten Türklerdir. bizden önce oralarda ya tenha yerlerde yada çuvallarla hallederlermiş işlerini. ayrıca temizlik kültürünüdü zamanında yine bizden(daha dogrusu Osmanlı'dan) almışlardır. 13. Lui ki(orj. fransızcası nası yazılıyo unuttum:) hayatı boyunca sadece 3 kere banyo yapmış ve o 3 banyosunda da sadece burnunun ucunu yıkayıp işini bitirmiştir, ayrıca kendisi böyle oldugu icin sarayında yasayan istisnasız herkesinde öyle davranmasını zorunlu kılmıştır. parfüm neden orlarda icat edildi sanıyorsunuz? ayrıca yine fransada(yada almanyada olabilir düsük bi ihtimal, tam hatırlamıyorum) eski zamanlarda bi kral hic tahtından bile kalkmazmış tuvaleti geldiginde, tahtının altında baya büyük bi boşluk, ortasında bi delik(tam hizalı) ve o boşlukta iş bitince geregini yapıcak bide temizlikcisi bulunurmus.

bu yazdıklarımın hepsi gercektir heryerde görmesenizde, zamanında hocamız okulda anlatmıstı ayrıca bende ayrı bikac kaynaktan okumustum yine bikac yıl once.

tüm bunları listenin altına eklesek çok güzel olurdu saol hocam tşk ederim aydınlattığın için..

physfg
02-11-2008, 22:40   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
elazigli

bi de topuklu ayakkabı çıkışı da aynı sebepten :yolları pislik götürdüğü için icat edilmiş...KahkahaKahkahaKahkaha

uGuR.uK
03-11-2008, 16:48   |  #14  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
ercanyerci
tüm bunları listenin altına eklesek çok güzel olurdu saol hocam tşk ederim aydınlattığın için..
konuyu acan arkadas ekleyebilir, sende sagol ayrıca. ben bole bicok seyi merak edip arastırmısımdır yada bisekilde denk gelmis ve ögrenmisimdir. ama sitelerden duydugum seyleri asla "buda böyleymiş baak..." gibi kesin anlatmam.

zuko_hayranı_kız
04-11-2008, 18:02   |  #15  
OP Taze Üye
5 mesaj

kusura bakmayın yanlış ise ama bunları internetten gördüm beğendim burda paylaşmak istedim.
şuan yazdığım bilgiler gerçek çünkü national geographıc in yayınladığı bir dergide yazıyor:

*fotosentezle her yıl yaklaşık 200-500 milyar ton karbondioksit dönüşüme uğrar.
*yeryüzündeki bitkilerin yarısından fazlası yağmur ormanlarında yetişir.
*bazı böcekkapan bitkileri,örneğin sinekkapanı evde bile yetiştirebilirsin.
*sinekkapanın her bir tuzak yapreağı 3 ya da 4 böcek yakaladıktan sonra ömrünü tamamlayarak ölür.
*sumiğferinin tuzak kapakçığı 1/35 saniye içinde kapanarak öceği kapana kıstırır.
*bazı ibrikotu türlerinin böyu 1 metreyi geçebilir.
*geneşgülü avının dışında hiçbir tehlikeli olmayan şeye zehrini püskürtmez örneğin bir toz düştüğünde bu sıvıyı üretmez kıscası avını tanıyacak kadar akıllıdır.
*İtalyada bir zamanlar katiller kurbanlarına bitki zehirlerine buladıkları eldivenleri giyerek saldırırmış.
*gramın milyarda biri kadar sarmaşık zehr insanda alerjik reaksiyonlara yol açmak için yeterlidir.
*ısırgan iğne gibi sokarak sana zarar verebilir.
*ısırgan yerleşim yerlerinde özellikle binaların yakınlarında yetişmişse bu durum o binaların boş,kullanılmaz durumda olduğunu gösterir.

:):):)

lck_can
10-11-2008, 18:47   |  #16  
Yeni Üye
46 mesaj
ercanyerci
bak bu çok ilginç acaba nereye bakıyorlar merak ettim... Emin değil
kesin mars haritasına bakıyolardır
(:

yakuza_
10-11-2008, 23:01   |  #17  
Yıllanmış Üye
347 mesaj

abi ben denedim dirseklerimi yalıyamıorm Emin değilGülümsemeGülüşBeğendimBeğendimBeğendim

uGuR.uK
11-11-2008, 16:18   |  #18  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
yakuza_
abi ben denedim dirseklerimi yalıyamıorm Emin değilGülümsemeGülüşBeğendimBeğendimBeğendim
cok üzülme, yanlız olmadıgına eminimGözünü devirmişGülüş

Blackinred
11-11-2008, 19:25   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

Avrupa'ya tuvalet kültürünün öğreten Türklerdir denilmiş fakat 2 bin yıl önce romalılar zaten kullanıyorlardı tuvaleti. Bunlar umumi tuvaletlerdi tabii ki, arada herhangi bir paravan ya da benzeri bir şey olmadan insanlar yan yana bu işi yapıyorlardı. Daha doğrusu -mış, ben orada değildim. Ama National Geographic'te izlediğim belgeseldi söylenenler bunlar, hatta o tuvaletleri de göstermişlerdi. Tuvaletlerde çok uzun bir süre binaların dışında olmuşlardır.

uGuR.uK
11-11-2008, 19:49   |  #20  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

dedigim gibi tuvalet kültürünü bizden aldılar, tuvaleti degil. yoksa onların daha önceden bizimkine benzer yapıları vardı dogru. ancak hepsi dısardaydı ve acayip bisekilde yapılıyordu; senin dedigin gibi antik romada var tuvalet olgusu ancak öyle kapalı ve bireysel degil yaklasık 14-15 kişinin yan yana oturabilecegi uzunlukta ici oyulmuş ve üzerinde delikler olan ayrıca kişiler arasında hicbi engel bulunmayan parklardaki banklar gibi taşlarla gercekleştiriyorlardı.(buda national geographic'ten bu arada:)

djpires
11-11-2008, 21:46   |  #21  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

Paris'teki Versailles Sarayı'nın 1300 odası olduğunu ve hiç tuvaletinin olmadığını...  :D:D:D:D gülmekten öldüm

physfg
11-11-2008, 22:07   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
Blackinred
Avrupa'ya tuvalet kültürünün öğreten Türklerdir denilmiş fakat 2 bin yıl önce romalılar zaten kullanıyorlardı tuvaleti. Bunlar umumi tuvaletlerdi tabii ki, arada herhangi bir paravan ya da benzeri bir şey olmadan insanlar yan yana bu işi yapıyorlardı. Daha doğrusu -mış, ben orada değildim. Ama National Geographic'te izlediğim belgeseldi söylenenler bunlar, hatta o tuvaletleri de göstermişlerdi. Tuvaletlerde çok uzun bir süre binaların dışında olmuşlardır.
yuvarlak masa toplantısı gibiKahkahaKahkahaKahkaha

iğrencıbılll

bilgi_çağı
11-11-2008, 22:25   |  #23  
Yıllanmış Üye
349 mesaj
Şimdi bu gerçek mi, yani yaşamımız boyunca uykuda bence biraz yalan gibi bu durum...

Son Düzenleme: bilgi_çağı ~ 11 Kasım 2008 22:31