Buzdolabında Android kırmak!

CHIP Online
19-02-2013, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bir Android cihazı kırmak için öncelikle neye ihtiyacınız var? Cevap verelim: Buzdolabına!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/buz ... d-kirmak_38720.html

Resimlerle: Şifreleme uzmanı 10 araç!

Android 4.0 sürümünden sonra kullanılmaya başlanan veri koruma sistemi, aktif hale getirildikten sonra telefondaki bilgileri şifreliyor ve istenmeyen kişilerin ulaşmasını engelliyor. Doğru şifre girilmezse, okunamaz hale getirilmiş veriye ulaşmak mümkün olmuyor. Almanya Nuremberg'de bulunan Friedrich-Alexander Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu güvenlik önlemini aşmak için bildik yöntemlere farklı bir yaklaşım getirdiler: Şifre kırma işlemine buzdolabında başladılar!


"Cold boot attack" adı verilen geleneksel yöntem, RAM hafızaların bir özelliğini istismar etmek fikri üzerine kurulu: RAM'lere giden enerji kesildiğinde üstlerine yazılı olan bilgi birdenbire silinmiyor, deyim yerindeyse, "solarak kayboluyor". Yani doğru yöntemle, çok kısa süre içinde olsa RAM'de yazılı veriyi okumak mümkün; enerjiyi birdenbire kesmenin en iyi yoluysa pili çıkarmak. RAM'lerin bir diğer ilginç özellikleri de, verinin kaybolma hızının, ısı düştükçe yavaşlaması. Araştırmacılar telefonu buzdolabına koyup ısısını -15 dereceye kadar düşürdükten sonra pili çıkartarak verinin okunabildiği zaman aralığını uzatmayı ve "Frost" isimli kendi yazılımlarını kullanarak telefondaki verilere ulaşmayı başardılar. Araştırmacılar bu şekilde, teorik olarak, şifrelenmiş bir telefondaki bütün verilere ulaşmanın mümkün olduğunu belirtiyorlar.


Geliştirdikleri yazılımı web sitelerinde paylaşan araştırmacılar, kötü niyetli kişilerin eline bir silah vermiş olmadıklarını, buna benzer araçların yıllardır kullanılmakta olduğunu belirtiyorlar

Tüm Konu: Buzdolabında Android kırmak!

Resimlerle: Şifreleme uzmanı 10 araç!

Kaynak: www.chip.com.tr