C'de goto yerine ne yapabilirim

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
aragorntheelessar
19-02-2004, 15:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
268 mesaj

slms arkadaşlar çok uğraştım ama bir türlü devam etmek istiyormusunus E/H gibi bir yazıdan sonra e'ye başıldığında tekrar başa döndürmeyi beceremedim.yardım ederseniz çok sevinirim...

magunes117
19-02-2004, 16:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

.
.
char y;
.
.   
printf("Will you go on? (y/n): ");

scanf("%s",&y);

if( y=='n')

{
   printf("BYE!\n");

break;
  }
.
.
Bunu yapmak için çeşitli yollar var. İlk aklıma gelen bu idi. Yukarıda eğer kullanıcı "devam etmek istiyor musunuz?" sorusuna 'n' yani hayır derse 'BYE!' yazar ve de break ile olayı bitirir. Bunun dışında girilen tüm değerler için devam eder. Ancak diğer değerlerde devam etmesi için sonsuz döngüde olması gerekir. Bunun için de başına while(1) ekleyebilirsiniz.
Örnekler istersen e-mail adresine yollayabilirim.

Son Düzenleme: magunes117 ~ 19 Şubat 2004 16:18
aragorntheelessar
19-02-2004, 16:47   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
268 mesaj

gerçekten çok teşekkür ederim bir tek ricam mail adresime daha çok örnek göndere bilirmisin bu olayı yapamadığım için iyice C'den soğudum .tekrar teşekkürler...

hasanyasin
19-02-2004, 17:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevgili aragorntheelessar, [adın da ne uzunmuş Gülümseme]
C, yapısal bir programlama dilidir. C'de kodu yönlendirmek için GOTO yerine fonksiyonlar kullanılır. Yani bir C programı, satır satır baştan aşağı doğru ilerleyen bir program yapısı yerine, belli işlevlere karşı belli tepkilerle cevap verecek kod bloklarından oluşur [daha doğrusu oluşmalıdır]. Aynı şekilde, nesne yönelimli C++ da bu özelliğiyle C'den ayrılır ve tüm yapının nesnelerle çözülebilmesi olanağını sağlar.

Yani, C'de program yazarken, Basic'tekine görü çok çok farklı bir bakış açısına sahip olmamız ve çok daha farklı bir tasarım uygulamamız gerekir...

aragorntheelessar
19-02-2004, 22:35   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
268 mesaj

teşekkürler hasanyasin açıkladığıun olay ilk bakışta biraz ağır geldi ama şimdi anlıyorum demek istediğini.
ayrıca gerçekten nickim çok uzun login olurken çok zorluk çekiyorum:)

hep bilgiyle kalın

hasanyasin
19-02-2004, 23:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Anlaşabilmiş olmamıza sevindim sevgili aragorntheelessar... [Adını copy-paste yaptığım tek forum üyesi sensin.Gülümseme] Bu konuda aklına takılan şeyler varsa sormaktan çekinme...

Sana söylemek istediğim bir şey daha var, uzun ismini, imzamda duyurduğum bölümde de görmek isteriz... Gülümseme