C Dili ve Internet Programcılığı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
LmandrakeL
19-02-2004, 11:08   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
78 mesaj

C daha keşfedilmemiş ve hiç bir zaman tam kullanamayacağımız bir silahtır ...

Ben 6 senedir C kullanıcısıyım... C 'ye ilk başladığımda (98 yılında) benim için öğrenilmesi çok zor bil dil imajı verdi... Türkçede yeterli kaynak yoktu ... İngilizce kaynakları incelemek gerekiyordu ...Bu da yeni başlayan biri için oldukça yıldırıcı bir etken ... İşletim sistemi mühendisleri ile ve diğer Sistem Mühendisleri haber grubuna katılıp Pointer Aritmetiğinin ne kadar can alıcı ve sınırsız bir esneklik kazandığını öğrendim ... 1 Sene kadar Sabredip Yılmadan çalıştım ve Gerçekten de Pointer'ın (Adreslemenin ne kadar sınırsız bir güç verdiğini öğrendim ) Zaten Pointer Yapısını Kavrayamayan birinin Profesyonel Olması mümkün değildir ...

C de Socket programcılığı oldukça geniş bir konu ... Eğer bu konuyu öğrenmek istiyorsanız sizin için en iyi Linux işletim sistemidir derim... Çünkü oldukça geniş bir kütüphanesi var ... Eğer Windows altında çalışıyorsanız  C++ Builder 6' yı yükleyin ve İnternet üzerinde İstediğiniz Her programı yazın Buna Port tarayıcılarından Tutun Outlook benzeri programlar * Server Client Uygulamaları Ve kendi IRC servere'nizi Oluşturmaya kadar her türlü programı yazabilirsiniz . Fakat C yi kullanmak sizin hayal gücünüzle sınırlıdır ...

Son Düzenleme: LmandrakeL ~ 02 Mart 2004 10:10
underdark
19-02-2004, 13:16   |  #2  
Üye
50 mesaj

C'de pointer'lar neye yarar örneğin int* a

LmandrakeL
19-02-2004, 14:36   |  #3  
OP Üye
78 mesaj

Pointer değişkenler Bellekte adres değerlerini tutan değişkenlerdir...

(int *X) demek RAM' de X değişkeni için bir adres belirteceğiniz belirtilmektedir ...

Mesala  int *x=0x3ff9 dediğiniz zaman x değişkenine RAM de bulunan
3ff9 adresini x değişkenine atar ... Eğer 3ff9 adresindeki değeri öğrenmek istiyorsanız    printf("%d",x); yazarak öğrenebilirsiniz ...

Peki Bu pointerlara ne gerek var diyorsanız İşlemlerinizi adresler üzerinde yaparsanız işlemleriniz kat kat hızlı gerçekleşecektir . Bu bazı döngü içeren programlarda mutlaka olması gereken bir olaydır...

Zaten C de strcpy(str,"CHIP FORUM") diyerek str stringine "CHIP FORUM" değeri atamak istediğinizde C derleyicisi ilk önce string  için bellekte uygun bir yer ayırır ve str değişkenine bu ayırdığı bellek adresini geçirir... Tabii bunlar Arka planda fonksiyon olarak gerçekleştiği için siz birebir eşitleniyor zannedersiniz halbuki işler bu kadar basit değildir.