c diline olan ilgi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
small_ticket
12-02-2004, 00:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
167 mesaj

benim ilgimi çeken forumda c/c++ hakkında kimsenin tartışmaması kimsenin bu konuya ilgisi mi yok yoksa daha oraya sıra mı gelmedi bilgiye aç insanlar var arkadaşlar aramızda Dil çıkarıyor tartışalımki bilgimiz artsın paylaşımla. abi bu benim fikrim hepinize saygılar

Son Düzenleme: small_ticket ~ 22 Şubat 2004 15:39
aragorntheelessar
19-02-2004, 22:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
268 mesaj

daha yeni bir kaç soru sordum ben c konusunda ve eğer bu sorunumu aşabilirsem dahada derim konularda tartışabileceğimden eminim C konusunda.

hep bilgiyle kalın..

hasanyasin
19-02-2004, 23:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Tartışalım demekle tartışma başlamıyor ki arkadaşlar. Tartışma çıkaracak bir şeyler söylemek, zor bir şeyler sormak gerekiyor...Gülümseme

Sizin böyle bir niyetiniz yoksa eğer, ben başlatayım bari, haydi anlatsın bilenler: yapısal programlama ile, nesne yönelimli programlama arasındaki yaklaşım farkını nasıl tanımlayabiliriz?

Alın size konu...Gülümseme

Son Düzenleme: hasanyasin ~ 19 Şubat 2004 23:31
aragorntheelessar
20-02-2004, 00:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
268 mesaj
alıntı:
Gönderen : hasanyasin

Tartışalım demekle tartışma başlamıyor ki arkadaşlar. Tartışma çıkaracak bir şeyler söylemek, zor bir şeyler sormak gerekiyor...Gülümseme

Sizin böyle bir niyetiniz yoksa eğer, ben başlatayım bari, haydi anlatsın bilenler: yapısal programlama ile, nesne yönelimli programlama arasındaki yaklaşım farkını nasıl tanımlayabiliriz?

Alın size konu...Gülümseme

aslına bakarsan ben C bölümünde goto ile ilgili bir soru sorduğumda  bana bişeyler anlatmıştım ama cvbımdada yazdığım gibi anlaşılması zor şeylerdi sence yeni başlayan biri olarak sorduğun bu soru biraz profesyonallere göre değil mi yoksa ben mi yanılıyorum??

mr.bsb
20-02-2004, 18:16   |  #5  
Üye
58 mesaj

aslında şu anda forum sayfaları yeni.katılımlarla da daha da büyüyecek ve de dediğin konuda bilgi paylaşımı olacaktır.benim ilgimi çeken şey ise forumun bazı yerlerindeki arkadaşların, forumu bir CHAT sitesi sanması ve de kendi aralarında gereksizce sohbet etmesi.umarım herkes daha duyarlı davranır.dediğin konuda ise (c/c++) şu an için bir bilgim yok.Teşekkürler,byee.

(bu mesaj şu an için sadece dileklerimi belli etmektedir.daha sonra silinecektir,merak etmeyin ve sadece paylaşın.)

hasanyasin
21-02-2004, 14:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Bu soru hiç de öyle zor bir soru değil. Profesyonellere yönelik bir şey de değil. Programlamaya daha ilk adımınızı bile atmadan önce, yani durduğunuz yerde, int ne demek daha öğrenmeden önce, yapısal programlama nedir, nesne yönelimi nedir anlamak gerekiyor. Bu temel adımları atlayıp başlıyoruz, sonra da hiçbir şey istediğimiz gibi gitmiyor.

Aslında bu soruyu aklıma getiren de senin goto ile ilgili sorundu sevgili aragorntheelessar. [adına alışmaya başladım artık iyiceGülümseme]

Biraz düşünün, adından belli zaten ne oldukları. Sadece bunun farkına varmanız ve programlarınızı daha tasarlarken, bu yaklaşımı aklınızda bulundurmanız gerekiyor...

aragorntheelessar
22-02-2004, 00:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
268 mesaj

aslında senin burada bu soruma direk cevap vermek yerine biraz düşünmemi sağlaman bile benim bu konuya olan ilgimi arttırdı bu yapısal ve nesnesel olayını araştırıp öğrenecem ve cvbı buradan herkesin okuması için yayımlıyacam...

small_ticket
22-02-2004, 14:08   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

hasan yasin üzgünüm ama bu konudaki tavrın biraz sert olmuş ben de c yii yeni öğreniyorrum o yüzden herşeyi yeni öğrenirken nasıl tartışaabiliriz. bilmem farkında mısın ama son zamanlarda c konusuna atılan mesajlarda bir çoğalma var ben ilk bu forum a girdiğim de 4 gün hiç cvp gelmemişti bana yane bence ben bi bakıma amacıma ulaştım ayrıca bu konuda ilerledikçe işşallah tartışacak konularımız olur ve bilgilerimizi paylaşırız.
nesne yönelimli programlama ile yapısal arasındaki yaklaşım farklılıklarından bahsetmişsin yanlışsam düzelt nesne yönelimli programlama da herşeyi tekrar kullanma avantajını elde ediyoruz librarylerde olan bazı fonksiyonları bir daha tanımlamamız gerekmiyor böylece hem zaman hem de para dan kazanç oluyor!!!

hasanyasin
22-02-2004, 14:29   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Tavrımda bir sertlik mi var ki..? İstediğim ilerlemek istediğiniz yolda, size elimden geldiğince yardımcı olabilmek. Sert bir tavır takınmak benim ne haddime..!

Programlama öyle zevkli, öyle güzel bir iş ki... Tıpkı matematik gibi! Eğer dört işlemi bilmiyorsanız, sürekli onlarla uğraşıyorsunuz. Halbuki matematik öğrenmeye başlamamız gereken yer işlemler değil, "matematik yaklaşım"ın kavranması olmalı. Bir kez sayıları ve aralarındaki ilişkiyi kavrarsanız, çeşit çeşit fonksiyonlar, türlü türlü problemler sizin için anlaşılmaz şeyler olmaktan çıkar...

Byte'lar ve ilişkilerini kavramak gerekiyor önce. Bir dilin söz dizimi [syntax] elbette önemli; fakat programlamaya başlamak için ilk adım değil. Önce "programcı yaklaşım"ın kavranması gerekiyor...

Tartışma derken, kavga edelim demiyorum ki... Konuşalım konuşalım konuşalım, bildiklerimizi ortaya dökelim, paylaşalım ve gelişelim...

Bu arada, konu başlığının değişmesi için small_ticket'tan ricam olacak. Bir de moderatörlere konuyu ilgili bölüme taşımaları için ricada bulunursanız, çok güzel olacak sanırım...

Haydi bakalım, 3-5 cümlelik bir şeyler yazabilir herkes bu konuda. Yanlış biliyor olmak kötü değil, hepimiz de daha ilk adımlarımızdayız. Mühim olan bildiğini gizlemeyip, ilerlemekten geri kalmamak...

small_ticket
22-02-2004, 15:44   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

kusura bakma hasan yasin bana sert gelmişti bazen insanlar yanlış anlıyorlar. (konu başlığını değiştirdim umarım olmuştur)
nesnel yaklaşım ve yapısal yaklaşım hakkında yazdığım bir iki cümle vardı onlar doğru şeyler mi?

hasanyasin
22-02-2004, 16:01   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

"nesne yönelimli programlama ile yapısal arasındaki yaklaşım farklılıklarından bahsetmişsin yanlışsam düzelt nesne yönelimli programlama da herşeyi tekrar kullanma avantajını elde ediyoruz librarylerde olan bazı fonksiyonları bir daha tanımlamamız gerekmiyor böylece hem zaman hem de para dan kazanç oluyor!!!"

Aslında söylediklerin doğru, yani nesne yönelimli programlamada bir şeyi ikinci kez yazmaktan kurtuluyoruz; lakin bu "nesne" yaklaşımının bize kazandırdığı şey değil. Bunu [yapısal programlamada var olan] fonksiyonlarla kazanıyoruz zaten. Nesnelerin bize sağladığı bu fonksiyonların düzenlenişi ile ilgili bir şey...

Yani söylediğin şey nesne yönelimi ve yapısal yaklaşımlar arasındaki bir fark değil. Yapısal yaklaşım nesne yönelimi içinde zaten var. Nesne yönelimi, bu yapılar arasında da ilişkiler kurmamızı sağlıyor...

Detaylı açıklamayı size [aragorntheelessar da söz verdi zatenGülümseme] bırakıyorum şimdilik ve bekliyorum...

LmandrakeL
24-02-2004, 17:09   |  #12  
Üye
78 mesaj

Yapısal Programlama ile Nesne ye dayalı programlama yı anlayabilmek için ilk önce Yapısal Programanın ne olduğunu bilmek gerekir...

Yapısal programlama programlamaya bambaşka bir anlayış getirmiştir... Önceleri programları sürekli GOTO , TURN gibi komutlar ile yapmakta idi bu 6000 - 7000 satıra kadar iyi olabilir... Yalnız 50000 yukarısı satıra gelindiğinde İnanılmaz derecede karmaşıklık gelmektedir. Çünkü her tarafa dallanan komutlar makarna gibi karışık ve bir o kadar da çalışma performansı düşük oluyordu...Gülümseme

Bu yüzden programclama sürekli kısıtlanıyordu ... Ancak Yapısal programlama ile bir nevi ( C++ kadar değil ) Koruma getirilmiştir ... Uygun Blok yapıları Ve fonksiyonların kullanımı ile beraber programcı istediği kadar satır kod yazabiliyor...Yapısal programalama ile programlama mantığı bir devrim yaşamıştır...

Günümüzde gelişmiş donanım isteyen programlar ve yazılımlar bu yapısal programlama mantığı ile yazılamamaktadır. Burda nesneye dayalı programlama devreye girmekte ve C de Yapısallığın sağlayamadığı bir güvenlik ( Kod Ve Veri arasındaki sağlamlık) Sağlandı... Ve Miras Kavramı ile hiyerarşiler oluşturuldu... Bu Sizin yazdığınız programı Daha Sonrada kullanabileceğiniz anlamına geliyor... Gülümseme

Bu yüzden C yi öğrenen arkadaşlarımın C++ ' a geçmeleri en iyisi olur...  

underdark
26-02-2004, 18:30   |  #13  
Üye
50 mesaj

ben de c öğremneye çalışıyorum kendi çabamla hasanyasin'in tavsiyesi üstüne.döngülere kadar geldim.Bu arada C#-Programcilari grubuna üyeyim yahoo'da.Ben de bu köşeye ilgi öistiyorum.Ayrıca bir şeyi merak ediyorum.bu köşenin modu var mı?

hasanyasin
03-03-2004, 18:03   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

In structured programming, there is a dictatorship of functions, and in object-oriented programming there is a democracy of objects.
Yapısal programlamada, fonksiyonların diktatörlüğü vardır; ve nesne yönelimli programlamada, nesnelerin demokrasisi.

Steve Donovan

aragorntheelessar'dan da ses çıkmayınca, ben en iyisi bir iki satırlık başlangıç yapayım dedim...

Öncelikle ikisinin ne olduklarına baksaydık, farkı da hemen ayırdedebilirdik. Şöyle sorabiliriz mesela kendi kendimize: nesne yönelimi kodlarımızı tekrar kullanabilmemizi sağlar. Peki yapısal yaklaşım buna engel midir? Elbette ki cevabımız, "hayır engel değildir" olacak. Yani nesne yöneliminin getirdiği şey, kodları yeniden kullanabilme yeteneği değil. Aslında bu konuda da çok büyük bir gelişmeye destek olur; fakat bu, iki yaklaşım arasındaki farkın kendisi değil, sonuçlarından sadece biri.

Nesne yönelimi ve yapısal yaklaşım arasındaki fark, programlamaya bakışımızın "temel"inde ortaya çıkar. Bu konunun yeni başlayanlar için pek uygun olmadığını düşünen arkadaşlar da buna dikkat etsinler. Bu çok temel bir konu ve çok şükür ki, öyle zor bir şey de değil...

Şöyle düşünelim: bir fabrikamız var ve patates cipsi üretiyoruz. Bu fabrikayı, programcı bakışıyla farklı açılardan değerlendirmeye çalışalım...

Basic kullanan biri, GOTO'lara aşina olduğundan, patateslerin cips oluşu sürecine şöyle bakacaktır:
Patates 1. işçiye gelir ve 1. işçi patatesi yıkar. 2. işçi kontrol eder ve eğer temiz değilse, 1. işçiye tekrar döneriz. 2. işçi ikna olduysa, 3. işçiye geçeriz ve bu işçi de patatesi soyar. Sonra 4. işçi patatese bakar, eğer soyulmasında bir sorun varsa 3.ye, temizlikte problem varsa, 1.ye verir. Problem yoksa, 5.ye geçer. 5.doğrar, 6.ya verir. 6.'da durumu inceler ve 1, 3. ya da 5.ye döner. Soymada sorun yoksa, 7.ye geçer...

Pascal ya da C kullanan biri, fonksiyonlara aşina olduğundan, patateslerin cips oluşu sürecine şöyle bakacaktır:
Tüm işlemlerin yapılmasını sağlayan bir merkez eleman [merkez fonksiyon, main() Gülümseme ] olması gerekir. Bu eleman patatesi alır ve bakar, temizlikle görevli işçiye [adı: tem] patatesi verir. Sonra ondan alır ve soymayla ilgili işçiye [adı: soy] verir. Sonra da doğrama işinden sorumlu olan [adı: dgr] işçiye verir. Bir patatesin işlenmesi bu şekilde gerçekleşir.

Bunun önceki yaklaşımdan farkı, tem, soy ve dgr adlı işçilerimiz arasında, bir "sıralama" ilişkisi olmamasıdır. Hepsi de sistemin ayrı ayrı parçalarıdır. Mesela eğer fabrikaya temizlenmiş patatesler alırsak, bu patateslerin tem'den geçmesine hiç gerek olmayacaktır. Ya da mesela, önceki yaklaşımda 1.işçiye dönen bir patatesin, soyulma problemi olmadığı halde 3.işçiden de geçmesi sorunu burada karşımıza çıkmaz... Her işçi, bir merkez etrafında toplanmıştır. Bazı işçiler, işi diğer bazı işçilere de aktarabilirler tabii...

Şimdi asıl mesele, C++'a aşina olan bir programcının olaya nasıl yaklaşacağıdır. Bunu da yorumlarınızı aldıktan sonraya bırakayım müsaade ederseniz. Madem tartışma ve gelişme ortamı olacak, o zaman buyrun konuşalım, karşılıklı görüşlerimizi paylaşalım...

small_ticket
03-03-2004, 19:39   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

c++ da patatesten nasil cips yapilcagi bilindii ve sekil olarak sabit k1l1nd1g1 bi surec sayesinde sadece bi adana patates verilir bundan cips yap denir ve adam cips i yapar.
attim galba accik Cool

hasanyasin
03-03-2004, 22:33   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Attın mı atmadın mı bir şey diyemeyeceğim; ama ben hiçbir şey anlamadım dediklerinden... Gülümseme

Farklılık, ilk ve ikinci durumdakiler arasındaki kadar büyük değil. Aslında büyük değil gibi görünse de, getirisine baktığımızda çok da büyük. Bu adamların düzenlenişi ve "birbirleri arasındaki ilişkiler"le ilgili bir şey....