C# İle yaptığım minik bir programdan kare.

ThekT0niC
23-04-2013, 17:31   |  #1  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
1,194 mesaj

Arkadaşlar,dalga geçmeyinde,C# diline başlayalı 1 saat oldu,ve çok minik bir program yaptım,ama kesinlikle kodu yapıştırmadım örneklerede bakmadım kendim yazdım,youtube'den bir video izlemiştim,mantığı tam kapamasamda trainer şeklinde programlar yapabiliyorum.

Bu tabiki yolun başı.C# dersleri alıyorum netten bedava olanlardan,lakin en fazla 5-10 başlangıç videosu var,kod yazma mantığını anlatan videolar bulamadım,bilen varsa paylaşabilir mi acaba ?

Lise olarak düz liseye gidiyorum,eşit ağırlık bölümüne yazılımcılıkta yüksek düzey matematik istiyor,benimde matematik her zaman 1-2 olmuştur.(diğer dersler iyi de :D )

Artık ne yapsam da yolumu değiştiremem,bu işi anca hobi olarak yapacağım.

Ama amacım,bilgisayarın inini cinini öğrenmek.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 23 Nisan 2013 17:33
Kara Şövalye
23-04-2013, 19:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 53
1,960 mesaj

Programcı olmayı düşünüyorsanız masraftan kaçınmayacaksınız, gerekirse paralı videoları satın alırsınız.

ThekT0niC
23-04-2013, 19:58   |  #3  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: Kara Şövalye  
Programcı olmayı düşünüyorsanız masraftan kaçınmayacaksınız, gerekirse paralı videoları satın alırsınız.

Evet galiba öyle yapacağım,ama programcılık ile ilgili bir üniversitede okuma şansım kalmadı artık,yani bu işten para kazanma ihtimalim artık = 0.

Hobi olarak yapacağım.Aynı hackerlik gibi,ama kesinlikle siyah hacker olmak gibi bir amacım yok.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 23 Nisan 2013 19:59
AndcrewTR
24-04-2013, 11:47   |  #4  
AndcrewTR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Bence geleceğini bu işle kazanabilirsin. Mesela çocuğun biri Yahoo'ya sattığı programla bilmem kaç milyon dolar para kazanmış 15 yaşında.

Torrent sitelerinde birçok ders mevcut. Ayrıca programlama dilleriyle ilgili kitap satın almanı öneririm.

İngilizce'ni geliştirmelisin + matematiğini de biraz.

ThekT0niC
24-04-2013, 15:47   |  #5  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: AndcrewTR  
Bence geleceğini bu işle kazanabilirsin. Mesela çocuğun biri Yahoo'ya sattığı programla bilmem kaç milyon dolar para kazanmış 15 yaşında.

Torrent sitelerinde birçok ders mevcut. Ayrıca programlama dilleriyle ilgili kitap satın almanı öneririm.

İngilizce'ni geliştirmelisin + matematiğini de biraz.

Aslında matematiğim o kadar kötü değil,yani ortalama 45-30 felan geziyor,ara sıra 60-70 aldığımda oluyor tabi.

Bu program yazma arzusu bende 6 yaşımdan beri vardı,ilk bilgisayarı tanıdığımdan beri,ama hırsımın en çok patlama noktasına geldiği bu son haftalar.İçimde tarif edemeyeceğim bir kararlılık ve azim var,bu işler bana takıntı yaptı gibi kurtulamıyorum.

Sürekli bir merak içerisindeyim,sabahtan akşama kadar bilgisayarın içini dışını kurcalıyorum,C# Dilinin mantığını 2 saatte söktüm sayılabilir,kodları bilirsem program yapabiliyorum.Şuanda bir web tarayıcısı yaptım,ama elimdeki kodlar sınırlı olduğu için daha ileriye gidemiyorum.Ayrıca ingilizcem "0"diyebiliriz,buda elimi kolumu bağlıyor.

Amacım RedHack grubuna girerek,ülkemize katkı sağlamak.Tabi bu süreç hemen olacak deyil,belkide 4-5 yılımı vermeliyim bu işe,tabi dersleri de ihmal etmiyeceğim.Belki büyük hayaller peşinde koşuyorum,ama beni mutlu edende bu.

Şuan bilgisayarımda hiç oyun yok,yaptığım tek şey bilgisayarı ve kodları öğrenmek.

Günümde hiç boş vakitim olmuyor,okuldan geliyorum,derslere çalışıyorum üniversiyete hazırlık,ardından hemen kodlama öğrenmek için PC.

Bu da yaptığım küçük bir tarayıcı,çoğu kodu bulamadığım için anca bu kadar oldu.

Bu arada yaşım 17,bu iş için geç kaldımmı sizce ?

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 24 Nisan 2013 15:56
AndcrewTR
24-04-2013, 19:27   |  #6  
AndcrewTR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Ben de bir ara çok heveslenmiştim :) Anonymous, RedHack gibi gruplara katılmayı çok istiyordum ama dersler müsaade etmiyor.

Bence sen çok iyi başlamışsın.

ThekT0niC
24-04-2013, 20:23   |  #7  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: AndcrewTR  
Ben de bir ara çok heveslenmiştim :) Anonymous, RedHack gibi gruplara katılmayı çok istiyordum ama dersler müsaade etmiyor.

Bence sen çok iyi başlamışsın.

Tam gaz devam hocam.Bakalım ne olacak sonu.Şu an değişkenlere çalışmaktayım,baya başımı ağrıttı,ama elinde sonunda öğrenilecek.

C# öğrendikten sonra php,ondan sonra ise asıl en zoru olan C++.Tahminim bunlar benim en az 4 senemi alır.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 24 Nisan 2013 20:24
Kapalı Hesap (244523)
24-04-2013, 20:28   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
196 mesaj

Bende tarayıcı yaptım ama söz dizimi hatası diyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (239470) ~ 24 Nisan 2013 20:31
Felix FX_AMD
24-04-2013, 20:53   |  #9  
Felix FX_AMD avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
29 mesaj

Sana O Kadar Yardım Ettim Umarım Yardımlarımı Boşa Kullanmazsın.Tebrikler Güzel Olmuş Çabuk Kavrıyorsun

ThekT0niC
24-04-2013, 20:57   |  #10  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: Felix FX_AMD  
Sana O Kadar Yardım Ettim Umarım Yardımlarımı Boşa Kullanmazsın.Tebrikler Güzel Olmuş Çabuk Kavrı

Eywalah hocam sağoltüm yardımların için,şimdide değişken tekniğini kullanarak bunu yazdım.Ama tuşa komut vermeyi bilmiyorum,mesela tuşa basıldığında program açılmasını biliyorum,ama diyelim sil butonuna bastık ve bilmem ne .exe'yi sildi.V.b Gibi.

Ayrıca Çabuk kavramamın nedeni,1 örneği durmadan sıkılmadan en az 20-30 kez tekrarlamam.

Bu arada program yazarken biraz gaza geldim Sinsi

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 24 Nisan 2013 21:21
Redfield
25-04-2013, 19:54   |  #11  
Redfield avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

C# , Günümüzde son çıkan ve İngilizcenin günlük konuşma diline en yakın programlama dilidir.

C# , Kullanıyorsanız , Visual Studio 2008 ve üzeri kullanmanız daha iyi olur .

Ben Anadolu Ticaret ' de Veritabanı okudum ve C# Alanında epey örnekler gerçekleştirdik

Asp.Net ' in yanı sıra , XML , SQL Server , Class , Windows Form ve Konsol uygulamaları ile ilgili kapsamlı bir öğrenim gördük

Ben kendimi geliştirmek için Kariyer Video ' dan yardım almıştım , Tabi Lise çağımda videolar ücretsizdi 

Site tutulunca , Videolar da paralı hale geldi , Gerçekten gıcık bir durum

Bunun yanında ben kitap almanı pek önermiyorum , Çünkü Türkçe kitaplarda pek bir şey anlatılmıyor , yada insan anlamıyor 

Programlama da öncelikli olan hangi komutun ne işe yaradığını ve programlamanın algoritmasını ( Mantığını ) kavramak

Bunları gerçekleştirdiğinizde program yazarken , şu değişkene şu değeri ata , burada şu döngüyü çağır gibisinden düşünerek binlerce program yazabilir ve bu şekilde profesyonel hala gelebilirsiniz.

Eğer illa Kitap diyorsanız İngilizce kaynak kullanmak daha mantıklı , İngilizce den çevirilen kitapları almanızı da önermiyorum , Çünkü orjinalleri ile karşılaştırınca epey çeviri hatası ortaya çıkıyor

C# Alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız , İngilizcenin en az Intermediate ( Orta ) seviyesinde olması sizin için bir hayli iyi olur.

Yukarıda da belirtiğim gibi C# Günlük İngilizce konuşma diline epey yakın bir dil. 

Bunun yanında gördüğüm kadarıyla Konsol Uygulamaları ( Console Application ) üzerinde çalışıyorsunuz , Biraz da Görsel çalışın ( Windows Application ) Görsel ' de Buton ve Formlar kullanarak C# ' ı daha iyi anlayabilirsiniz.

C++ Konusunda size tavsiyem , C Öğrenmenizdir. Günümüzde çoğu programcılar , C ile çalışmaktadır ; Örnek vermek gerekirse ; Günümüzde çıkan oyunların , İşletim sistemlerinin çoğu C ile programlanmaktadır.

Son Düzenleme: Redfield ~ 25 Nisan 2013 20:00
Erdem_Aydın
26-04-2013, 00:45   |  #12  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj
Alıntı: ThekT0niC  

Eywalah hocam sağoltüm yardımların için,şimdide değişken tekniğini kullanarak bunu yazdım.Ama tuşa komut vermeyi bilmiyorum,mesela tuşa basıldığında program açılmasını biliyorum,ama diyelim sil butonuna bastık ve bilmem ne .exe'yi sildi.V.b Gibi.

Ayrıca Çabuk kavramamın nedeni,1 örneği durmadan sıkılmadan en az 20-30 kez tekrarlamam.

Bu arada program yazarken biraz gaza geldim Sinsi

Hevesli olman çok güzel... 

Bende aşırı bir heves vardı... Ama kırdı bu okullar... 

Lisede hiçbirşey öğrenmedim. Aksine öğretmenlerime öğrettim. Dersi anlattığım bile oldu...

Üniversite ise tam bir hayal kırıklığı... 1sene office ve turbo C gösterdiler... 2. senem ve sene başından beri tek yaptığımız veri tabanı denen saçmalığa bağlanmak. Artık sıkıldım... Ben bana 1 öğretilse onu 5e 10a çıakrtırım. Yetenek ve azmim var. Ama okulda bu saçmalıklar olunca insan hem öğrenemiyor hemde hevesi kırılıyor. Okul bitsin kendimi geliştiricem...

Okul boş yani... Herşey sana bağlı. Sen istersen yaparsın. Zaten bende kafaya koydum okul bitsin bir oyun denemesi yapıcam. 3DS-Max ile çalışmalarımı baya ilerlettim. XNA üzerinede çalışıyorum. Hayırlısı olur inşaallah...

ThekT0niC
26-04-2013, 00:50   |  #13  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: Redfield  
C# , Günümüzde son çıkan ve İngilizcenin günlük konuşma diline en yakın programlama dilidir.

C# , Kullanıyorsanız , Visual Studio 2008 ve üzeri kullanmanız daha iyi olur .

Ben Anadolu Ticaret ' de Veritabanı okudum ve C# Alanında epey örnekler gerçekleştirdik

Asp.Net ' in yanı sıra , XML , SQL Server , Class , Windows Form ve Konsol uygulamaları ile ilgili kapsamlı bir öğrenim gördük

Ben kendimi geliştirmek için Kariyer Video ' dan yardım almıştım , Tabi Lise çağımda videolar ücretsizdi 

Site tutulunca , Videolar da paralı hale geldi , Gerçekten gıcık bir durum

Bunun yanında ben kitap almanı pek önermiyorum , Çünkü Türkçe kitaplarda pek bir şey anlatılmıyor , yada insan anlamıyor 

Programlama da öncelikli olan hangi komutun ne işe yaradığını ve programlamanın algoritmasını ( Mantığını ) kavramak

Bunları gerçekleştirdiğinizde program yazarken , şu değişkene şu değeri ata , burada şu döngüyü çağır gibisinden düşünerek binlerce program yazabilir ve bu şekilde profesyonel hala gelebilirsiniz.

Eğer illa Kitap diyorsanız İngilizce kaynak kullanmak daha mantıklı , İngilizce den çevirilen kitapları almanızı da önermiyorum , Çünkü orjinalleri ile karşılaştırınca epey çeviri hatası ortaya çıkıyor

C# Alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız , İngilizcenin en az Intermediate ( Orta ) seviyesinde olması sizin için bir hayli iyi olur.

Yukarıda da belirtiğim gibi C# Günlük İngilizce konuşma diline epey yakın bir dil. 

Bunun yanında gördüğüm kadarıyla Konsol Uygulamaları ( Console Application ) üzerinde çalışıyorsunuz , Biraz da Görsel çalışın ( Windows Application ) Görsel ' de Buton ve Formlar kullanarak C# ' ı daha iyi anlayabilirsiniz.

C++ Konusunda size tavsiyem , C Öğrenmenizdir. Günümüzde çoğu programcılar , C ile çalışmaktadır ; Örnek vermek gerekirse ; Günümüzde çıkan oyunların , İşletim sistemlerinin çoğu C ile programlanmaktadır.

Teşekkürler hocam,konsol çalışmıyorum genelde buton vs,trailer,browser şeklinde çalışıyorum.

Programlama mantığını kaptım sanıyorum,çünkü 1-2 video izleyince gerisini kendim getiriyorum,en büyük dezavantajım ingilizcemin çok az olması,onuda geliştirirsem iyi olur,temelim bayağı zayıf.

Şu an if else komutu çalıştım,eğer kullanıcı şifreyi doğru girer ise program çalışıyor,eğer yanlış girer ise program kendini imha ediyor,vs.

Ama daha ileriki kodları bulamadım.

Erdem_Aydın
26-04-2013, 00:55   |  #14  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Ne gibi kodlara ihtiyacın var? Yardımcı oluruz belki.

ThekT0niC
26-04-2013, 17:14   |  #15  
ThekT0niC avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,194 mesaj
Alıntı: erdem552  
Ne gibi kodlara ihtiyacın var? Yardımcı oluruz belki.

Hocam mesela Cheat Engine ile bir oyunun kodlarını bulduk diyelim silah kodlarını,bende o kodları değiştirmek için c# ile trainer yapmak istiyorum ama hiçbir yerde bulamadım,mantığını kavrasam yaparım ama kodu bilmeyince olmuyor.A

Ayrıca,diyelim bir trainer yaptık,hile olsun,program olsun vs,ben programa şifre koyıcağım,ve karşıdaki kişiye 2 deneme hakkı vercem,2. denemesinde program kendini imha edecek.

Bir merak ettiğim şey ise,diyelim şifreli giriş programı yaptık,adam şifreyi girdi,ve yeni bir menü açıldı.

Bunarı çok merak ediyorum,şimdiden teşekkürler hepinize,bu arada sanada oyunlarında başarılar dilerim.Benim oyun yapmak gibi bir isteğim yok,isteğim siber savaşta yer almak,white hackerlik olsun crackerlik olsun vb.yani ben program yapmayı renklendirmeyi tasarım yapmayı sevmiyorum,ben direk bilgisayara hükmetmek istiyorum,siyah-yeşil ekranı seviyorum.

Bu iş ile para kazanamayacağıma göre bana hackerlik görünüyor,çünkü düz lisedeyim,ve eşit ağırlıktayım,bilgisayar mühendisliği benim için bir hayal oldu,aryıca Türkiye gibi bir ülkede yetenekli olanlar deyil karneleri iyi olanlar işe alınıyor,üniversite kazanamamış nice süperzeki beyinler işe alınmıyor,sırf diploması olmadığı için.Ne yapsın onlarda ya hacker olur ya hile yapıp satar para kazanır,insanları bu işlere yitiyorlar.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 26 Nisan 2013 17:20
haXan
19-11-2018, 11:28   |  #16  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Bence sen önce Türkçe'ni düzelt sonra programlamayla uğraşırsın...