C++ Libraries

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Mariachi
19-03-2005, 13:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

selam arkadaşlar..ben bu c++ öğrenmeye daha yeni başladım..çok karışık geldi bana..bu dili en kolay nasıl öğrenebilirim?en kısa zamanda..ve bu kodların anlamları nelerdir..kütüphaneler falan..zorlanıyorum..yardıma ihtiyacım var..Gülümseme

PaladinX
22-03-2005, 02:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Eğer C++ sana zor gelirse gereksiz Syntax'leri arındırılmış Java var. Onu öğren derim.

SeRBoY_WHiTe
23-03-2005, 13:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Sanırım direkt olarak C++ ogrenmeye baslamıssın. Oncesinde benim tavsiyem Algoritma ve akıs diyagramlarına bakarak programlama mantıgını, bir problemin cozumu icin nasıl bir yol haritası izlemen gerektigini ogrenmen olacaktır. Daha sonra temel veri tiplerinden baslayarak, program konrol deyimlerinden devam edebilirsin.
Java ya gelince ; C++ ın syntax leri gereksiz felan degil kendine ozgu yapısına aittir. C++ ogrenmek Java ya gocu cok kolaylastırmaktadır. Bence once C++ , sonrasında Java yı denemen senin icin daha hayırlı olacaktır. Kolay gelsin...

senkron
28-03-2005, 23:34   |  #4  
Taze Üye
6 mesaj

C++ dan önce C'den başla sonra C++ ı öğrenirsin zaten

LmandrakeL
05-04-2005, 12:05   |  #5  
Üye
78 mesaj

Arkadaşların hepsi haklılar fakat benimde önerim Serboy'un dediği gibi Algoritma ve Yazılım geliştirme mantığını öğrenmelisin.Peki bu yazılım geliştirme mantığı nedir ? Kısaca Türkçe , İngilizce , Arapça bunların hepsinin bir grameri war.Örneğin

"Program Ali yazdı". gibi bir Cümlede anlatılmak istenen anlaşılamaz doğrusu "Ali program yazdı" olmalıdır.Her dilin bir kuralı wardır.Daha doğrusu yaşam düzen içindedir.Bu yüzden C,C++,Java,PHP,Prolog v.s kendi içinde belli bir mantığı wardır.İlk önce bunu kavramalısın.Eğer daha önce herhangi bir programlama tecrüben olmadıysa işin daha Zor.Çünkü C++ ı kullanmak Basic'i , C' yi kullanmaya benzemez.Her ne kadar C'ye syntax'ı benzesede Öğrenmek için çok daha fazla emek wermen gerek...

Diyelim C++ 'ı öğrendin.Peki ne tür programlar yazacaksın.Eğer Yazacağın programların hitap edeceği profesyonellik Basic,C,Java veya her hangi biri ile karşılanılıyorsa bence C++ 'ı öğrenme.Senin için zaman kaybı olur.Hemde Ha C++ 'ı öğrenmişsin ve yahut başka bir dil öğrenmişsin .Yani yazacağın programlar ve idealindeki programlar uzun vadeli ve başka bir dil ile karşılanıyorsa bence Daha kolay ve senin eline ve beynine mantığı daha kolay oturan dil'i öğrenmelisin.

Ben C++ kullanıyorum ama bundan önce bir sürü dil değiştirdim.Her biri farklı bir ihtiyacımı karşılıyordu çünkü.Yani ben bile hangisi kolay ise oraya kaçıyorum ;)

Bence kendine bir yol seç , Hangi alanda profesyonelleşmek istiyorsun . İnternet mi ? Veritabanı mı ? Yapay zeka mı ? Sistem mi ? Genel mi ? Çünkü bunların hepsinde profesyonelleşmek için insanın ömrü yeterli değil.Bunlardan biri , daha doğrusu sana kalmış seç ve Seçtiğin alana uygun bir dil ile Dünya 'ya tekrar merhaba de ;)

SeRBoY_WHiTe
06-04-2005, 12:52   |  #6  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

LmandrakeL yazısında cok guzel bir noktaya degınmıs. Belkide isin felsefesi diyebilecegimiz bir yer. Neden programlama dilleri? Neden belli bir programlama dili? Gercektende bir programlama dilini secerken ne yapacagımızı(daha dogrusu ne tur problemlere cozum bulmayı amacladıgımızı) kesınlestırmemız cok onemlı. Bu saglıklı bir ogrenmenınde en onemlı adımı bence. Zaten bu adımı dogru atanın önündeki yol bence acıktır. Yeterki o yolda yurumeyi bilsin. Kolay Gelsin...

kefukar
07-04-2005, 08:56   |  #7  
Yeni Üye
44 mesaj

+1

Son Düzenleme: kefukar ~ 07 Nisan 2005 09:10
SeRBoY_WHiTe
10-05-2005, 13:52   |  #8  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

+1 muhabetinden hic hoslanmıyorum. Arkadaslar bir zahmet boyle seyler yapıp forumu sabote etmesinler.

kefukar
11-05-2005, 16:19   |  #9  
Yeni Üye
44 mesaj

:) Hocam +1 koymak pek adetim değildir aslında. Sadece bir önceki söze tamamen katılıp üstüne söyleyecek birşey bulamadığım zamanlar yaparım. (Ama çok nadir) Bir de benim ve sizin mesajınız arasında 1 aydan fazla zaman var hocam. ;) Ayrıca epey ağır olan "sabote" kelimesi de baya zoruma gitti. Ben forumlarda ne zaman nasıl yazılacağını üç aşşa beş yukarı bilirim. Bu kültüre sahibim çok şükür. Kaldıki +1 ile ben forumu nasıl sabote etmişim anlıyamadım. Peki diyelim ki siz haklısınız sadece +1 yazmak sabote. Asıl üzücü olan nokta 1 aydır hiç bir forum yöneticilerinin dikkatini çekmemesi ve uyarmaması. Size karşı saygısızlık ettiysem özür dilerim. Sizin yazılarınızı takip ediyor ve çok beğeniyorum. Saygılar...

SeRBoY_WHiTe
11-05-2005, 17:12   |  #10  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Sevgili kefukar madem bu konudaki mazeretin mevcut yoruma katıldıgını ifade etmek, bunu 2 kelam yazarak da ifade edebilirsin. +1 benim icin bir saygısızlık ibaresi. Yani bir forum kulturu olarak kabullendigin bu ifade sekli beni ve yazı yazdıgım bir konuyu kesinlikle baglamaz. O yuzden yazdıgım yazıların altında boyle seyler gormek istemiyorum. En basitinden bir tesekkur yazmak bu kadar zor olmamalı.
Forum yoneticilerinin dikkat kesilmesi konusuna gelince; Çok yüzeysel bir kontrol yapılıyor(tabi yapılıyor ise), hatta bu onlar icin cok normal bir durum da olabilir. Cunku farklı konu baslıkları altında da bu tarz yazılar gordum.
Ozetle ben kendi sikayetimi dillendirdim. Kırılmana gerek yok. Kimseyi kırmak amacım degil. Çalışmalarınızda başarılar. Muhabbetle!...

kefukar
11-05-2005, 18:33   |  #11  
Yeni Üye
44 mesaj

Teşekkürler.... Kolay Gelsin......

susarac
20-07-2005, 17:02   |  #12  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Bir pogramcı olmak istiyorsan mutlaka algoritma mantığını çok iyi anlaman gerekiyor... yoksa hangi dil olursa olsun başarılı olamazsın... ayrıca c veya c++ ile başlaman çok önemli deil... hangisini öğrenirsen diğerini çok rahat öğrenebilirsin...kolay gelsin....
selamlar...

edamar
08-03-2006, 23:06   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj
SeRBoY_WHiTe
LmandrakeL yazısında cok guzel bir noktaya degınmıs. Belkide isin felsefesi diyebilecegimiz bir yer. Neden programlama dilleri? Neden belli bir programlama dili? Gercektende bir programlama dilini secerken ne yapacagımızı(daha dogrusu ne tur problemlere cozum bulmayı amacladıgımızı) kesınlestırmemız cok onemlı. Bu saglıklı bir ogrenmenınde en onemlı adımı bence. Zaten bu adımı dogru atanın önündeki yol bence acıktır. Yeterki o yolda yurumeyi bilsin. Kolay Gelsin...