C# Uygulaması Dahilinde Excel Tablosu

Memik_
09-01-2009, 19:32   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Arkadaşlar merhaba. Makale ve kitap hazırlarken veya forumlarda sorulduğunda C# uygulaması dahilinde Excel tabloları üzerinde işlem yapmak istediğimde aşağıdaki gibi kod yazıyorum. Sizce bunun başka bir yöntemi var mı? Hemen bazılarınızın aklına “Memik bey bu kodu 3 satıra indirmek mümkündür” diye öneri getirmesinler. Benim merak ettiğim bunun başka bir yöntemi var mı? Orijinal öneri getirenlere kitap hediye edilecektir.

private void Excel_penceresi_Click(object sender, EventArgs e)
{
   Excel.Application Excel_uygulamasi;
   Excel_uygulamasi = New Excel.Application();
   Excel_uygulamasi.Workbooks.Add(True);
   Excel_uygulamasi.Visible = true;  
}

ürfet34
09-01-2009, 20:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
154 mesaj

hımmmm :)

Memik_
09-01-2009, 22:41   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj

üfret34 merhaba. Bu şekilde kod yazarak Excel tabloları üzerinde işlem yapma yöntemi köklü bir Üniversitemizin Bilgisayar mühendisliğinin öğretim üyesine göre bir Türkçe programcılık yazarına aitmiş. Ben de merak ettim bu yöntem register edilmiş mi?

psikoder
10-01-2009, 20:29   |  #4  
Taze Üye
4 mesaj

hocam bunu bildiğinizden eminim ama ExcelWorkBook projesi açarak ta yapabilirsiniz.Yani referansı manuel olarak ekleyerek değil de  ExcelWorkbook projesi ile eklenti ve işlem yapabilirsiniz.mesela
interop.Excel.dll dosyasını eklemden direkt olarak işlem yapabiliriz.Ama bunu zaten sizinde bldiğinizden eminim.Saygılar.

psikoder
10-01-2009, 20:39   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Eğer sizin için nasıl yaptığım önemli ise solution_project kalsorumu de gönderebilirim.

Memik_
11-01-2009, 12:37   |  #6  
OP Yeni Üye
22 mesaj

psikoder ilgilendiğin için teşekkürler. Çalıntı yapmakla suçlandığım kitabı her ne kadar ağırlıklı olarak 2003 yılı içinde yazmış olmakla birlikte 2004 yılında yayınladı. Sanırım o tarihlerde ExcelWorkbook projesi hazırlanırken kullanılan şablonlar henüz dağıtılmamıştı. Dolayısıyla Microsoft.Office.Interop.Excel'deki Application sınıfını yukarıdaki gibi kullanmıştım. Benim amacım savunma hazırlarken bu sınıfın asıl yani yaygın kullanım şeklinin bu olduğunu kanıtlamak. Olur ya aklıma gelmeyen başka bir yöntem var mı onu araştırıyorum..

psikoder
11-01-2009, 20:14   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

işin aslı bunları zaten bildiğinizi biliyorum.Ve davanızdan haberim var.Benim bu başlığınızdan haberim yoktu ve kardeşim dediki abi sen c# ile excel kullanmayı biliyosun ve odulu de varmış dedi ben de baktım soruyu soran siz olunca afalladım biraz.Herkese programcılık öğreten insana ben bişey öğretecem gibi geldi?Hani kardeşim de kitap ödülünü istediği için bende farklı olarak bunu sundum sonuçta işinize yaramyacak ama bizimki yardımcı olmaktan başka bişey değildi.Nese odulu alamadık ama uğraşmaya değerdi.Saygılar hocam.