CALL OF DUTY MODERN WARFARE 2 (PC)

baraneker
07-06-2009, 01:23   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
199 mesaj

Modern savaş sanatı yeniden belirleniyor!

İkinci Dünya Savaşı konulu yapımlar arasında çok özel bir yeni bulunan Call of Duty serisi, dördüncü oyunuyla birlikte modern arenaya ayak basmış ve büyük bir ilgiyle karşılaşmıştı. Dünyayı tehdit eden Rus terörizmini ve Orta Doğu daki karışıklığı konu edinen Call of Duty 4: Modern Warfare, neredeyse tüm otoriteler tarafından  Yılın oyunu  unvanıyla taçlandırıldı. İlk yapımın piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra yeni oyunun geliştirilmesine başlayan Infinity Ward, Modern Warfare 2 (MW2) ile heyecanlı operasyonları geri getiriyor.

Sovyetler uslu durmuyor

Yeni oyunumuzun ismi, Modern Warfare 2. Artık Infinity Ward ın geliştirdiği yapımlarda  Call of Duty  ibaresinin yer alması düşünülmüyor. Konuya gelirsek, ilk Modern Warfare da yaşanan olayların ardından birkaç yıl geçmiştir. Imran Zakhaev in öldürülmesinin sonrasında bazı gelişmeler yaşanır. Vladimir Makarov isimli bir Rus, hem intikam almak, hem de yarım kalan nükleer faaliyetleri tamamlamak için harekete geçer. Bunun büyük bir tehlike unsuru olduğunu fark eden güvenlik güçleri, oluşturulan "Task Force 141  isimli özel bir timi bölgeye gönderir. İlk oyunda olduğu gibi yeni yapımda da alternatif gerçeklikte bir senaryo bulunuyor. Ekipte yer alan Gary "Roach" Sanderson isimli bir acemiyi kontrol ediyoruz ve yanımızda, ilk maceradan da tanıyacağımız Soap MacTavis kıdemli bir asker olarak yer alıyor.

E3 te gösterilen oynanış demosu, Makarov hakkında bilgi edinmek için Kazakistan da yapılan özel bir operasyonu konu alıyordu. Yönettiğimiz karakteri ve yanımızda bize Soap ın eşlik ettiğini görüyoruz. Oyunda ilk dikkat çeken nokta olarak, kesinlikle karakter animasyonlarını gösterebiliriz. Koşmalar, ani hareket etmeler, düşmanların vurulunca verdiği tepkiler ve atlama gibi aksiyonlar görülmeye değer. Özellikle adamlarımızın düşmanlardan kaçarken bayırdan takla atarak inmesini ve sonunda kayarak durup, arkalarına dönüp ateş etmelerini şaşkınlıkla izledim. O andaki sürtünme sonucu zemindeki karların etrafa yayılması gibi ince detaylar da çok hoş olmuş. Bunu sadece bir örnek olarak verebiliriz. Yapımda bunun gibi birçok yeni detay bulunuyor.

Dünya çapında operasyonlar

Senaryo modunun oyuncular için doyurucu bir tat bırakacağı söyleniyor. Üzerinde yer alacağımız detaylı ve alternatifi bol haritalar, görevlerimizi tamamlamak için bize hiç olmadığı kadar çok fırsat sunacak. Rio De Jenario, Sibirya, Kazakistan gibi dünyanın birbirinden farklı noktalarında operasyonlarda bulunacağız. Kar motoru, helikopter gibi araçları kullanabilecek, hatta deniz altında bile ilerleyebileceğiz. Yüzme unsuru da, yeni yapımla birlikte seriye dâhil edilen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

E3 te gösterilen oynanış demosu, Makarov hakkında bilgi edinmek için Kazakistan da yapılan özel bir operasyonu konu alıyordu. Yönettiğimiz karakteri ve yanımızda bize Soap ın eşlik ettiğini görüyoruz. Oyunda ilk dikkat çeken nokta olarak, kesinlikle karakter animasyonlarını gösterebiliriz. Koşmalar, ani hareket etmeler, düşmanların vurulunca verdiği tepkiler ve atlama gibi aksiyonlar görülmeye değer. Özellikle adamlarımızın düşmanlardan kaçarken bayırdan takla atarak inmesini ve sonunda kayarak durup, arkalarına dönüp ateş etmelerini şaşkınlıkla izledim. O andaki sürtünme sonucu zemindeki karların etrafa yayılması gibi ince detaylar da çok hoş olmuş. Bunu sadece bir örnek olarak verebiliriz. Yapımda bunun gibi birçok yeni detay bulunuyor.

Dünya çapında operasyonlar

Senaryo modunun oyuncular için doyurucu bir tat bırakacağı söyleniyor. Üzerinde yer alacağımız detaylı ve alternatifi bol haritalar, görevlerimizi tamamlamak için bize hiç olmadığı kadar çok fırsat sunacak. Rio De Jenario, Sibirya, Kazakistan gibi dünyanın birbirinden farklı noktalarında operasyonlarda bulunacağız. Kar motoru, helikopter gibi araçları kullanabilecek, hatta deniz altında bile ilerleyebileceğiz. Yüzme unsuru da, yeni yapımla birlikte seriye dâhil edilen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Modern Warfare 2 de singleplayer yanında bir de Special Forces modu yer alacak. Bu sayede World at War ile ilk kez seriye dâhil olan co-op oynanış, Modern Warfare 2 ile inanılmaz bir ivme kazanacak; çünkü Special Forces sıradan olmayan, başlı başına hazırlanmış ayrı bir başlık. Silahlarınızı, araçlarınızı ve hatta kalkanlarınızı alabilecek, operasyonlarda sırt sırta çarpışabileceksiniz. Yeni araç-gereçlerin yanında yeni silahlar da yer alacak. Örneğin yapıma eklenen yeni radar silahı sayesinde, görüş alanımız kısıtlı olsa dahi, silah üzerinde yer alan radarla bölgede yaşanan tüm hareketliliği takip edeceğiz. Zaten oyun ekranında hiçbir gösterge yer almıyor. Bu sayede daha dinamik bir atmosfer elde ediliyor.

Kalite kokusu

Multiplayer modlar hakkında henüz detay verilmek istenmiyor. Fakat ilk oyunda bulunan devrimsel Perk sistemi, daha da geliştirilerek ve yeni özellikler eklenerek Modern Warfare 2 de yer alacak. Üzerinde durulan en önemli noktalardan bir tanesi de bu. Infinity Ward, Modern Warfare 2 için hazırlanması planlanan DLC paketlerinden de söz etti. İlk olarak Xbox 360 için çıkacak olan paket, sonraki bir zaman diliminde diğer platformlar için de boy gösterecek. Zira halen Live üzerinden 13 milyon kişi Modern Warfare oynuyor.

Yapım, ilk oyunda kullanılan ödüllü grafik motorunun biraz daha modifiyeli versiyonuyla hazırlanıyor. Gelen açıklamalara göre MW2, 60 FPS değerinde çalışacak. Yukarda da bahsettiğim gibi; karakter animasyonları, silah detayları, karların savrulması, düşmanı vurunca sıçrayan kanın duvarda iz bırakması gibi ince detaylar, ışıklandırmalar ve her bir mekânın özenle tasarlanması, oyunun görsel olarak iyi olacağının bir kanıtı. İşitsel bakımdan da her zaman kaliteli olan seri, MW2 de Wesker ı seslendirme ekibine dâhil etmiş. Resident Evil serisindeki ünlü Albert Wesker a hayat veren Ken Lally, yapımda yer alıyor.

Modern Warfare 2, önceki üyelerinde de olduğu gibi çok uluslu oynanış unsurunu bulunduruyor. Yani birden fazla farklı karakteri yönetebileceğiz. Hatta Captain Price ın da yeni oyunda olması bekleniyor. Fakat Price ı yönetebilecek miyiz veya başka kimleri yöneteceğiz, henüz bilinmiyor. 10 Kasım da PC, PS3 ve Xbox 360 için raflarda olacak olan Modern Warfare 2, yılın en iyi FPS oyunu olmaya aday.

Alıntıdır.

By.LicH
07-06-2009, 09:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
229 mesaj

Ben Modern Warfare 1'i pek sevmemiştim. Güzel bölümleride vardı; fakat genelde 3-4 kişi bi yere baskın yapmaya gidioduk. Oyun savaş oyunundan çok S.W.A.T.'a dönmüstü. Diğer COD'lardaki savasın içinde olma duygusu sadece bazı bölümlerde wardı. Umarım bunda da öyle olmaz...

Nismo_95
15-06-2009, 01:08   |  #3  
Yeni Üye
24 mesaj

ben daha cok yakın savaş seviyorum. örn cod 5 cok hosuma gitmisti ama cod 4 normaldi.

ParanoiD
15-06-2009, 09:32   |  #4  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Ben cok begenmiştim cod 4 ü.Nasıl bittigini anlamadım.Serinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Metal_Milita
15-06-2009, 10:39   |  #5  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Cod 4 ü beğenmemek olurmu arkadaşlar ya  adamlar baoşuna mı Bafta ödüllerinin 4 ünü aldı yılın oyunu seçildi bi bildikleri olsa gerek MW2 daha iyi olur diye tahmin ediyoruz Worl At War ın grafik motorunu kullanırlar muhtemelen zaten oyunun o yönü güzeldi bakalım MW 2 de nasıl durur