Cat5 e yerine Cat5 geldi

jupiter65
08-01-2021, 16:50   |  #1  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,167 mesaj

Kablonet 100 Mpps internet paketi kullanıyorum. Smart Tv ye kablolu bağlanmak için Cat5 e sipariş verdim. Net Master orijinal ambalajından Cat5e Ethernet kablosu çıktı. Wi-fi bağlantısı 5-7 Mb/s çıkarken, bu kabloyla 15-18 Mb/s arası bir hızı gördüm. Bu yüzden Cat5 e sipariş ettim. Fakat gelen ürün Cat5. Bilgisayardaki hız testinde Cat5 e (96 Mbps) Cat5 (95 Mbps) çıkıyor. Cat5 e daha gelişmiş olduğu yazılıyor. Çok az bir hız farkına karşın, uzun vadede farklı sorunlar çıkarması ihtimaliyle bu ürünü değiştirmeli miyim?

zombi
09-01-2021, 12:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

bu cat olayı da sıktı artık. kim bu cat olayını böyle anlattı ise yakalayıp dövesim var.

100 mbps ve 25 metreye kadar cat 5 tüm gereklilikleri sağlar. ve çok sert dönüşler yapıp kabloyu kırmadığn sürece, soketinde iyi ise yıllarca problemsiz çalışr.

sen şimdi cat 5 ya da cat 6 alsan. ama soket tırt ise senesi dolmadan soket arzası yaşayacaksın.

ayrıca 25 metre mesafe problemi de her 25 metreye -aslında cat 5 50 metre öteye bile taşıyo hatta 100 diyen de var da, kablo kalitesi ve yaşlanma payı yüzünden minimum 25 dir.-bir switch koyarsın olur biter.

jupiter65
09-01-2021, 21:26   |  #3  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,167 mesaj

Biraz daha gelişmiş diye Cat5 e ısmarlamıştım. Hiç fark olmasa bile internet alışverişinde satıcılar ellerinde istenilen sipariş olmayınca müşteri kaçırmamak için stoklarındaki ürünü gönderiyorlar. Çoğu müşteri üşenip değişime gitmediğinden şanslarını deniyorlar. Bazen yanlışlıkla, bazen de bilinçli olarak yapıyorlar. Elinde yoksa uyarması lazım. Mağazaya sorduğumda "ikisi de aynı ürün fark yok" diyor. Baştan ikaz etse belki başka mağazaya bakacağım. Aslında önceden yazıp ürünü teyit etmek lazım sorarak. Neyse ders oldu. Sağol cevap için..