CD DEN ÇALIŞAN SİSTEMLERLE İLGİLİ ANAMADIKLARIM

ECHELON_
02-06-2009, 04:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

CD DEN bootla çalışan pardus, ubuntu, lınıx vb programlarla ilgili bir kaç sorum olacak

1.bu sistemler cd den çalışırken gerçek anlamda neyin üzerinde çalışmakta hdd bir alana geçici olarak kendini mi yüklemekte yoksa cd gömülü olarak çalışan özel bir sanal pc sistemi mi var

2. wın yüklü bir pcde cd den çalışan sistem kullandığımda ssistemi kapatıp pc yi kapatığımda pc yi aaçan vatandaş wındows üzerinden benim o pcde ne halt ettiğimi bulabilir mi

3.ubuntu cd den çalışanı kullanıyorum bikaç gündür şimdi bu cd den alışan versiyonda ubuntu (sanırım root şifresiydi adı) şifre sormadan otomatik oturum açıyor şifre istemediği için pcye sızmak dışardan kolay değilmidir.

4.cdden çalışan bir sistemde birisi benim ıp mi bulabilirmi net üzerinden. cdden çalışan sistemde tor kullanabilirmiyim ubuntu toru desteklermi

5.cdden çalışan sistemde  antıvırus kullanabilirmmiyim bir yolu var mı

6.cd den çalışan ya da yüklü pardus kullanmaya kalkar ve bu sistemle sanal suç işlersem pardus yerli ve tc kökenli olduğu için beni daha kolay bulabilir mi

7.cd den çalışan sistemde güvenlik duvarı kullanabilir miyim.

8. cd den çalışan sistemlerde ya da pc yükleyeceğim lınux tabanlı sistemlerde en başarılısı hangisi güvenlik ve gizlilik açısından bakarsak. ayrıca artık lınuxun yeni sürümlerinde komuta gerek kalmadan istediğimizi yapabiliyor muyuz

cevaplarınız için teşekkür ediyorum

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 02 Haziran 2009 04:32
Kapalı Hesap (91855)
02-06-2009, 09:33   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

1 bu tür sistemler boş olan bir yere yaklaşık 1,5 gb kadar bi bölüm açar ve kendini oraya kopyalar yeniden başlatıldığı an yok olur

2 kimse senin ne yaptığını göremez çünkü tüm bilgiler reset atıldığında kaybolur

3 sen şifre sormasını ayarlayabilirsin ama bilgiler gideceği için çok gereksiz bi iş uğraşma deymez

4 ip işletim sistemi ile ilgili değil modemle ilgilidir ve tor kullanabilirsin

5 cdden çalışan sisteme anti virüs de kurarsın yinede deymez

6 buna cevap veremem

7 güvenlik duvarı da kurabilirsin

8 bence en iyi dağıtım kubuntu

sana önerim linuxu bir flash diske kur cd ye de ihtiyaç duymadan kullanırsın
ama sana önerim en az 4 gb lık bir flasha kur

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (127778) ~ 02 Haziran 2009 09:34
panda34
02-06-2009, 09:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj
Susam
1 bu tür sistemler boş olan bir yere yaklaşık 1,5 gb kadar bi bölüm açar ve kendini oraya kopyalar yeniden başlatıldığı an yok olur
bununla ilgili kaynak gösterebilirmisin ?
CD'den çalışan Linux'lar SYSLINUX sistemini kullanır ve,
kesinlikle bilgisayardaki harddiskler üzerinde bir işlem yapmaz.
Ramdisk kullanırlar, Ram'in bir kısmını harddisk gibi kulllanırlar,
Bilgisayarın harddiskini söküp, harddisksiz olarak CD'den linux çalıştırarak
bunu görebilirsiniz.

Son Düzenleme: panda34 ~ 02 Haziran 2009 09:54
myduroc
02-06-2009, 10:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
150 mesaj
mengu88
bununla ilgili kaynak gösterebilirmisin ?
CD'den çalışan Linux'lar SYSLINUX sistemini kullanır ve,
kesinlikle bilgisayardaki harddiskler üzerinde bir işlem yapmaz.
Ramdisk kullanırlar, Ram'in bir kısmını harddisk gibi kulllanırlar,
Bilgisayarın harddiskini söküp, harddisksiz olarak CD'den linux çalıştırarak
bunu görebilirsiniz.
Harddsik kullanımı yapmadıklarını biliyorum var olan ramdisk üzerine dosyları yazıyorlar.

Banned
02-06-2009, 10:43   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1. si siz windowsu harddiskten mi kullandığınızı zannediyorsunuz ? Tüm işletim sistemleri bellekten ve sanal bellekten çalışır. Harddsik sadece depo ve kayıt alanıdır. İşletim sistemi açılırken gerekli dosyalar ram e, ram yetmiyorsa sanal belleğe yüklenir ve bu şekilde kullanılır. Cd den çalışan sistemler ise harddsik olarak cd yi kullanır, harddsik olmaan bir bilgisayardada cd den çalışan sistemleri sorunsuz kullanabilirsiniz.

2.si siz harddiskte bilgilerde değişiklik yapmazsanız bilgisayarı kapattığınızda tüm bilgilerinizde silinmiş olur.

3.sü tabiki sızabilirler.

4.sü windowsta durum ne ise cd den çalışan sistemlerdede durum aynı. İster cd den ister harddiskten bağlanın nete bağlandığınızda sistem karşı tarafa sadece ip nonuzu iletmez bilgisayar id no vs. iletir. Tabiki winowsta id nonuzu bulan bunlardada bulur.

5.si antivirüs kurdunuz, kullanabilmek için reset atmalısnız, oysa cd sistemler reset atınca silinir. Yani kullanmazsınız.

6. sı pardus yada ubuntu, ip non, id non vs. bulurnursun. Bir hackher bir sisteme girmeden önce kendisine kaybolabileceği bir ağ oluşturur.

7.si bakınız 5

8.si tercih sizin bence hepsi aynı düzeyde. Komutsuz linux olur mu?

ECHELON_
02-06-2009, 11:44   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Susam

2 kimse senin ne yaptığını göremez çünkü tüm bilgiler reset atıldığında kaybolur

3 sen şifre sormasını ayarlayabilirsin ama bilgiler gideceği için çok gereksiz bi iş uğraşma deymez

4 ip işletim sistemi ile ilgili değil modemle ilgilidir ve tor kullanabilirsin

5 cdden çalışan sisteme anti virüs de kurarsın yinede deymez

6 buna cevap veremem

7 güvenlik duvarı da kurabilirsin

8 bence en iyi dağıtım kubuntu

sana önerim linuxu bir flash diske kur cd ye de ihtiyaç duymadan kullanırsın
ama sana önerim en az 4 gb lık bir flasha

arkadaşlar çok yararlı bilgiler vermişsiniz herkese teşekkür ediyorum bende cd den çalışan ubuntu var  pardus var lakin cd den çalışan lınux bulamdaım aslında varda siteden tam yerini bulamdım lınk verebilirseniz sevinirim.

ayrıca flash diskte lınux ya da ubuntu atarken onun dosyasını kalıp şeklinde mi atıcaz ıso olduğu için özel bi şey yapıcak mıyız flash diske atarken. flash diskte ubuntu çalışır mı. ve ve flash diskte lıvesistem çalışırken o flash disk içinde yer alan programları atıyorum toru. ya da cain abeli ya da benzerlerini kullanabilir miyiz...

son bir şey daha kafelerde felan lıvecd ya da flash diskten çalışan sistemi kullanmak mümkün mü hani sistemi boott etmek lazım reset lazım cafenin sahibinden dayak yermiyizi

derdani
02-06-2009, 12:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
183 mesaj
lakin cd den çalışan lınux bulamdaı

ayrıca flash diskte lınux ya da ubuntu atarken onun dosyasını kalıp şeklinde mi atıcaz ıso olduğu için özel...

son bir şey daha kafelerde felan lıvecd ya da flash diskten çalışan sistemi kullanmak mümkün mü hani sistemi boott etmek lazım reset lazım cafenin sahibinden dayak
denemesi bedava Beğendim

Son Düzenleme: derdani ~ 02 Haziran 2009 12:11
ECHELON_
02-06-2009, 12:15   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
derdani

denemesi bedava Beğendim

birader bu linkı açmadı benim pc adres bulunamadı diyor::

ayrıca son tavsiyen için saolBeğendim

Nicoll
02-06-2009, 23:38   |  #9  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Bence de CD'den çalışan yerine USB'den çalışan Linux kullan. Onda reset atınca filan bilgilerin ve ayarların kaybolmaz bıraktığın gibi kalır. CD'den daha hızlı çalışır... (Antivirüs ve güvenlik duvarı veya istediğin hertürlü programı kurabilirsin)

İstediğin dağıtımı USB'ye yükleyebilirsin. Bunun için sana unetbootin isimli yardımcı programı öneriyorum. Kuruluma ihtiyaç duymaz, yalnızca iso dosyasını gösterip USB'ye kurman yeter... Buradan indirebilirsin: http://unetbootin.sourceforge.net/

Dağıtım olarak da Puppy Linux'u tavsiye ederim buradan indir: http://www.puppylinux.org/downlo ... ses/puppy-linux-421

Sadece 100 MB ama boyundan büyük işler yapıyor... 1 GB USB bellekte bile sorunsuz ve hızlı çalışıyor.

setare
03-06-2009, 00:06   |  #10  
Yıllanmış Üye
260 mesaj

bunu öneririm "pc linux os" çok güzel bir linux live cd dir. özellikle media player'i gayet güzel her formatta videoyu gösteriyor..bende pclinuxos2007 sürümü var..

verdiğim linkte 2009.1 sürümü çıkmış
güvenlik duvarı ile ilgili diğer dağıtımlarda var mı bilmiyorum ama pardus çalışan cd de bu özellik var. internet ile ayarlar kısmından güvenlik duvarını aktif hale getirebiliyorsun.
ayrıca
bankacılık işlemlerini linux live cd ile yapmak daha güvenli gibi geliyor bana.. çünkü linux live cd de trojan, virus gibi zararlılar olamaz. form doldurma, kredi kartı bilgileri girme gibi işlemlerde windowstan daha güvenlidir..

barguti
03-06-2009, 03:28   |  #11  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

inşallah bir gün seni en ünlü hackerlar listesinde görürüz kardeşim , soru sormaktan çekinme :)

Nicoll
03-06-2009, 10:45   |  #12  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Puppy Linux hakkında kısa bilgi,

İlk açılışta internet bağlantısını kurmuyor, wireless gprs seçenekleri filan da var, ama ben ethernet üzerinden bağlandığım için onu anlatacağım;

Menu > Setup > Network Wizard yolunu izleyin. Burada ethernet kartı bilgileriniz olmalı... eth0 tıklayın ardından Auto DHCP birkaç saniye içinde internettesiniz artık.

Son olarak yine Menu > Setup yolundan firewall'ı etkinleştirmeyi unutmayın...

ECHELON_
03-06-2009, 21:11   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

nicoll setare ve özellikle barguti ye verdikleri cevaplar için teşekkür edrim

iyi ki var bu chıp

ECHELON_
03-06-2009, 21:34   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Nicoll
Puppy Linux hakkında kısa bilgi,

İlk açılışta internet bağlantısını kurmuyor, wireless gprs seçenekleri filan da var, ama ben ethernet üzerinden bağlandığım için onu anlatacağım;

Menu > Setup > Network Wizard yolunu izleyin. Burada ethernet kartı bilgileriniz olmalı... eth0 tıklayın ardından Auto DHCP birkaç saniye içinde internettesiniz artık.

Son olarak yine Menu > Setup yolundan firewall'ı etkinleştirmeyi unutmayın...

flash dıskten çalışan lınuxta fırewall ve vırus programı vb. halihazırda pcde hdd de yüklü olan mı çalışacak yoksa flash dıske attığım fırewall ve vırus programı mı çalışacak.

aslında en açık hali ile şunu anlamaya çalışıyorum flashta lınux kullanırken pcden usb bağlantım dışında tam bir anonimlik sağlanır mı yani lınux oturumu açtığım pcden tam bağımsızlığı kastediyorum yani mesela bende 8 gb lık flash var ben bu flashla lınux kullanırken aynı zamanda flashı hdd olarak kullanbilir, ve nette program indirip yükleyip yine flash üzerinden çalıştırbilirmiyim yoksa indirdiklerim hdd ye mi inmek zorunda

Nicoll
03-06-2009, 23:15   |  #15  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

USB'den çalışan Linux tamamen bağımsız bir sistemdir. Sanki USB bilgisayarın sabit diskiymiş gibi çalışır. Sabit disk ve üzerindeki bilgilerle hiçbir ilişkisi yoktur, sabit disk olmasada çalışır. Ama istersen sabit diski ortak kullanabilir ve üzerindeki bilgilerde değişiklik yapabilirsin çünkü onu tanır ve görür...

Unetbootin ile ilgili mesaj atmışsın, burada anlatmaya çalışayım;

Programın Windos sürümünü indir. Üzerine çift tıklayınca çalışır kurulum gerektirmez. Programın amacı .iso, .zip .tar vesaire uzantılı Linux derlemelerini USB'ye kurmaktır.

CD'den ve USB'den çalışan Linux aynıdır, ama kurulumları farkıdır, bu linkteki dergiye bakabilirsin: http://www.enixma.org/dergiler/0810/0810.php

Unetbootin isimli program seni dergide bahsedilen syslinux olayına bulaştırmadan otomatik kurulum yapar.

Herhangi bir dağıtımı kurabilirsin ama USB'nin yazım hızı düşük olduğundan küçük boyutlular herzaman avantaj. Aşağıdaki resmide gördüğün gibi olmalı, disk imajını seç ve tamam de. kurulum bitince yeniden başlatmanı isteyecektir; açılışta Linux'ta olacaksın.

SCARFACE_
flash dıskten çalışan lınuxta fırewall ve vırus programı vb. halihazırda pcde hdd de yüklü olan mı çalışacak yoksa flash dıske attığım fırewall ve vırus programı mı çalışacak.

aslında en açık hali ile şunu anlamaya çalışıyorum flashta lınux kullanırken pcden usb bağlantım dışında tam bir anonimlik sağlanır mı yani lınux oturumu açtığım pcden tam bağımsızlığı kastediyorum yani mesela bende 8 gb lık flash var ben bu flashla lınux kullanırken aynı zamanda flashı hdd olarak kullanbilir, ve nette program indirip yükleyip yine flash üzerinden çalıştırbilirmiyim yoksa indirdiklerim hdd ye mi inmek

ECHELON_
04-06-2009, 00:42   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Nicoll
USB'den çalışan Linux tamamen bağımsız bir sistemdir. Sanki USB bilgisayarın sabit diskiymiş gibi çalışır. Sabit disk ve üzerindeki bilgilerle hiçbir ilişkisi yoktur, sabit disk olmasada çalışır. Ama istersen sabit diski ortak kullanabilir ve üzerindeki bilgilerde değişiklik yapabilirsin çünkü onu tanır ve görür...

Unetbootin ile ilgili mesaj atmışsın, burada anlatmaya çalışayım;

Programın Windos sürümünü indir. Üzerine çift tıklayınca çalışır kurulum gerektirmez. Programın amacı .iso, .zip .tar vesaire uzantılı Linux derlemelerini USB'ye kurmaktır.

CD'den ve USB'den çalışan Linux aynıdır, ama kurulumları farkıdır, bu linkteki dergiye bakabilirsin: http://www.enixma.org/dergiler/0810/0810.php

Unetbootin isimli program seni dergide bahsedilen syslinux olayına bulaştırmadan otomatik kurulum yapar.

Herhangi bir dağıtımı kurabilirsin ama USB'nin yazım hızı düşük olduğundan küçük boyutlular herzaman avantaj. Aşağıdaki resmide gördüğün gibi olmalı, disk imajını seç ve tamam de. kurulum bitince yeniden başlatmanı isteyecektir; açılışta Linux'ta olacaksın.

verdiğin linkteki e-dergiyi indirdim orada ki açıklamalara göre gerekli değişiklikleri yaptım
unetbootın nın wındows versionu ile MANDRIVA lınuxu flasha attım flashtaki ısolınux dosyasındaki lınus.cfg dosyasını syslınux şeklinde değiştirdim pc yi yeniden başlattım ama açılmadı mandrıva...sanırım

bendeki lıve lınux bu bu sürüm flashtan çalışmıyor mu

ayrıca bıosumda fırst devıce boot ekranında flash seçeneği yok cd -dvd seçmem gerekiyor samırım

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 04 Haziran 2009 00:44
barguti
04-06-2009, 01:23   |  #17  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

SCARFACE   bios ayarlarından flash seçeneğini öntanımlı yapamıyorsan boşa uğraşma dostum o şekilde boot edilmediği için flash bilgisayar tarafından görülmez. Çalışmamasının indirdiğin Linux sürümleri ile ilgisi yok yani.

CD/DVD üzerinden canlı olarak kullandığın zaman ise üzerine yazım yapamazsın o yüzden internetten indirdiğin ıvır zıvırı kayıt edemezsin.

Çok yakın arkadaşımın abisi sanal suç işlemekten -hackerlık yani- 24 yıl hapse mahkum oldu , sonra indirim ile 16 seneye düştü. Knight zımbırtısı yüzünden! char patlatıyomuş sonu onda patladı.

ECHELON_
04-06-2009, 09:26   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
barguti
SCARFACE   bios ayarlarından flash seçeneğini öntanımlı yapamıyorsan boşa uğraşma dostum o şekilde boot edilmediği için flash bilgisayar tarafından görülmez. Çalışmamasının indirdiğin Linux sürümleri ile ilgisi yok yani.

CD/DVD üzerinden canlı olarak kullandığın zaman ise üzerine yazım yapamazsın o yüzden internetten indirdiğin ıvır zıvırı kayıt edemezsin.

Çok yakın arkadaşımın abisi sanal suç işlemekten -hackerlık yani- 24 yıl hapse mahkum oldu , sonra indirim ile 16 seneye düştü. Knight zımbırtısı yüzünden! char patlatıyomuş sonu onda patladı.

hocam benim suçla felan işim olmaz zaten dikkat etti isen sanal suçlar konusunda en hassas kişilerden biri benim chıpte benim amacım daha fazla güvenlik sadece

birde bıostan flash seçemiyorsan uğraşma demişin bildiğim kadarıyla tüm pcler flashtan açılmayı desteklemiyor benimkide onlardan galiba..

yorumun ve tavsiyen için ayrıca teşekkürler

Nicoll
04-06-2009, 15:57   |  #19  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Dergi linkini yalnızca bilgi olsun diye verdim. Ordaki açıklamaları uygulaman gerekmiyor. Zaten onu yaparsan unetbootin'e gerek kalmaz... Unetbootin bütün ayarları kendisi yapıyor.

Unetbootin'ı USB'ye atmayacaksın, yapman gereken tek şey iso dosyasını gösterip USB'ye kurulum yapmasını sağlamak syslinux dosyasını filan kendisi oluşturacak.

Mandriva linux'u USB'de bende çalıştıramadım, büyük boyutlu olduğu için olmalı. Puppy Linux'u dene istersen. Ayrıca USB'yi kurulumdan önce Fat32 olarak formatla, temiz olsun...

USB belleğinin markası ne? Bazıları uygulama çalıştırmayı desteklemiyor...

SCARFACE_
verdiğin linkteki e-dergiyi indirdim orada ki açıklamalara göre gerekli değişiklikleri yaptım
unetbootın nın wındows versionu ile MANDRIVA lınuxu flasha attım flashtaki ısolınux dosyasındaki lınus.cfg dosyasını syslınux şeklinde değiştirdim pc yi yeniden başlattım ama açılmadı mandrıva...sanırım

bendeki lıve lınux bu bu sürüm flashtan çalışmıyor mu

ayrıca bıosumda fırst devıce boot ekranında flash seçeneği yok cd -dvd seçmem gerekiyor samırı

Son Düzenleme: Nicoll ~ 04 Haziran 2009 15:58
barguti
04-06-2009, 16:22   |  #20  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

onu suç işlicen diye belirtmedim , ama merak edip konuyu inceleyenler olursa akıllarının bir köşesinde bulunsun diye belirttim.

usb bellek markasının bios seçeneklerinde olmaması ile alakası yoktur , dediğin gibi desteklemeyen bir ürüne sahip olabilirsin. benim makine destekliyor. ama usb bellek takılı olmazsa biosa girdiğinde göstermiyor seçenekler arasında. usb bellek takılı olmalı makine açılışında F8 ile hızlı boot device seçebiliyorsan çıkması lazım orada.

takılı olmazsa seçeneklerde bulunmaz usb bellek

ECHELON_
04-06-2009, 17:47   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
barguti
onu suç işlicen diye belirtmedim , ama merak edip konuyu inceleyenler olursa akıllarının bir köşesinde bulunsun diye belirttim.

usb bellek markasının bios seçeneklerinde olmaması ile alakası yoktur , dediğin gibi desteklemeyen bir ürüne sahip olabilirsin. benim makine destekliyor. ama usb bellek takılı olmazsa biosa girdiğinde göstermiyor seçenekler arasında. usb bellek takılı olmalı makine açılışında F8 ile hızlı boot device seçebiliyorsan çıkması lazım orada.

takılı olmazsa seçeneklerde bulunmaz usb

benim kullandığım pc asus f3s notebook dediğin şekilde denememeiştim birde öyle denyeyim bakalım olcak mı
teekkürler

yok o şekilde denedim olmuyor flashı görmüyor

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 04 Haziran 2009 18:11
Kapalı Hesap (101323)
21-06-2009, 08:42   |  #22  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
khramn
1. si siz windowsu harddiskten mi kullandığınızı zannediyorsunuz ? Tüm işletim sistemleri bellekten ve sanal bellekten çalışır. Harddsik sadece depo ve kayıt alanıdır. İşletim sistemi açılırken gerekli dosyalar ram e, ram yetmiyorsa sanal belleğe yüklenir ve bu şekilde kullanılır. Cd den çalışan sistemler ise harddsik olarak cd yi kullanır, harddsik olmaan bir bilgisayardada cd den çalışan sistemleri sorunsuz kullanabilirsiniz.

2.si siz harddiskte bilgilerde değişiklik yapmazsanız bilgisayarı kapattığınızda tüm bilgilerinizde silinmiş olur.

3.sü tabiki sızabilirler.

4.sü windowsta durum ne ise cd den çalışan sistemlerdede durum aynı. İster cd den ister harddiskten bağlanın nete bağlandığınızda sistem karşı tarafa sadece ip nonuzu iletmez bilgisayar id no vs. iletir. Tabiki winowsta id nonuzu bulan bunlardada bulur.

5.si antivirüs kurdunuz, kullanabilmek için reset atmalısnız, oysa cd sistemler reset atınca silinir. Yani kullanmazsınız.

6. sı pardus yada ubuntu, ip non, id non vs. bulurnursun. Bir hackher bir sisteme girmeden önce kendisine kaybolabileceği bir ağ oluşturur.

7.si bakınız 5

8.si tercih sizin bence hepsi aynı düzeyde. Komutsuz linux olur mu?

cd yi harddisk olarak kullanır demişsiniz şimdi ben tuttum CD-R ye linux yazdırdım sonrada CD yi kapattım nasıl cd yi hdd gibi kullanacak cd kapalı artık ne veri yazılır nede silinir ama rami hdd gibi kullanabilir reset atınca gitmesinin sebebise ram geçici bellektir pc açılıp kapanınca elektrik
kesince sıfırlanır