CD-DVDROM / RW HIZLANDIRMAK ICIN BURAYI OKUYUN

jeomania
01-02-2007, 00:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,251 mesaj

slm arkadaşlar;
forumda gördüğüm kadarıyla herkeste ortak olan bi sorun CD ROM / DVD ROM / CD-RW / DVD-RW lerinizin yavaşlaması, cdyi takınca cd içeriğinin çok yavaş açılması, cdden kopyalama yaparken mesela winampta çalan parçanın takıla takıla çalması, cd yazarken yüksek hızlara çıkamama, cd yazarken hızın aniden düşmesi ve akabinde yazım hatası vermesi, yazsa bile anormal şekilde pcyi kasması... gibi sorunların kaynağını bu yazdıklarımı (hiçbiyerden alıntı değil tamamen kendim yazıyorum)okuyunca çözersiniz bundan sonra inşallah.

şimdi böyle durumlarda cdrom pioya düşmüş demektir. pioya düşmesinin sebebi sayısında yanılmıyorsam CD/DVD rom rw ler eger 5 veya üstü checksum error yerse hızı otomatik olarak düşürüp DMA dan PIO ya geciyor olması lazım.. pio(programmed input/output) ve dma(direct memory access) disklere erişimde iki farklı yoldur. PIO mod DMA ya gore oldukca yavastır, DMA da donanımın direk memory'ye ulasmasi saglanır, donanim memory'den bilgileri okurken cpu'yu mesgul etmez, bu sayede ayni anda bir suru is yapıbilabilir. fakat pio, yavaş hareket eder ve CPU kaynaklarını kullanır.

pioya düşen cdromu tekrar udma2 yapmak için önce aygıt yöneticisinde IDE ATA/ATAPI denetleyicilere çift tıklarsın, açılan yerde gördüğün birincil ide kanalı anakartın primary master ve primary slave girişidir, ikincil ide kanalı ise secondary master ve secondary slave idir.

şimdi örneğin bi sistem düşünün windowsu 80gb ata100 hddye kurulu ve ikinci hddsi ise 160gb ata133 destekli, birer tane de cdrom cdrw olduğunu farzedelim

80gb hddnin takılı olması gereken yer PRIMARY MASTER dır yani bunu aygıt yöneticisinde, ideata/atapi denetleyicisinde, birincil ide kanalında, gelişmiş ayarlarda, aygıt0 da eğer hddniz ata100 hızındaysa udma5 olarak görmeniz gerekir

ikinci hddyi ise yine aynı yerde, aygıt1(primary slave) de, ata133 destekli olduğu için dma6 olarak görmeniz gerekir..

şimdi bu iki hdd için kullanılan kablo ise şu an piyasada bulacağınız en hızlı ide kablosu olan ata133 olmalıdır ki yukarda söylediğim değerleri iki hdd için de aynen görebilesiniz.. ipucu: bu kablonun açık uçlarını birbirine bağlayan kanallar yavaş olan türde kalın, hızlı olanlarda ise kılcal yani ince olur.. alırken burdan anlayabilirsiniz.. ama siz alırken yinede sorun çünkü ata33=dma2, ata66=dma3veya4, ata100=dma5 ve ata133=dma6 olmak üzere hdd kablolarının hızları birbirinden farklıdır.. anlayacağınız üzere hddleriniz için her zaman ata133 almalısınız.(anakartla hdd arası veri transfer hızı artarsa pcnizin de hızı hissedilir derecede artacaktır. bunun en iyi örneği windows kurma süresinde anlarsınız) yalnız çoğu bilgisayarcı bunları bilmez. bilse bile yinede kafasına göre kablo verir..Kızgın

bu arada anlatmak istediğim cdromlardı hddleri de anlatmış olduk:)
neyse kaldığımız yerden devam edelim;
aygıt yöneticisinde ideata/atapi denetleyicisine bu sefer (verdiğim örneğe göre) ikincil ide kanalında cdromları görmeniz gerekir ikincil ide kanalına çift tıklayın, açılan pencerede gelişmiş ayarlarda aygıt0 ve aygıt1 de cdrom ve cdrw sırası önemli değil (yaptığınız jumper ayarlarına göre değişir) her ikisi de udma2 görmesi gerekir

işte burda pioya düşmüş cdrom veya cdrw yi görebilirsiniz udma2 yerine saltpio yada pio modu yazar.. üstüne tıklayarak dma ya alabilirsiniz. tamam'a tıklayın.. sorun hallolmuştur sistemi yeniden başlatın ve bakın bakalım yeniden başlayınca yine pio da görülecekmi..

eğer yine pioda görülürse bu sefer iş değişir, kasanın kapağını açın optik sürücülerin takılı olduğu kabloyu bikere mutlaka en hızlısıyla (optik sürücüler için dma100 data cable almanız yeterlidir) değiştirin..

kabloyu değiştirmek tek başına yeterli değil driverleri da yeniden yükleyin bunun içinde size en temiz yol olarak bi taktik söyleyeyim; hazır kasanın kapağı açıkken, jumperi master da olan cdrom veya cdrw slave yapın, jumperi slave olanı da master olacak şekilde değiştirin.. bilgisayarı açın, windowsunuz yeniden cdromunuzu ve cdrwnizi jumperlarla farklı konumlara aldığınızdan dolayı yeniden tanıyıp driverlerini böylece yeniden yükleyecektir
bunu yapmazsanız; 2. yol, aygıt yöneticisinden cdromu ve ide kanallarını sağ tıklayıp kaldır diyerek restart yapınca tekrar yüklenmesini sağlayıp dma ya geçirebilirsiniz

artık oddleriniz tekrar hızlanıp olması gereken hızında çalışacaktır hadi hayırlı olsun

Son Düzenleme: jeomania ~ 12 Nisan 2007 01:17
akdenizx
01-02-2007, 21:00   |  #2  
Taze Üye
6 mesaj

evett benım dvd rom da artık dvd lerı okumaz oldu exper marka ve uzerınde hazır gelmıstı dvd rom ama artık okumuyor hata verıyor okuma hızı cook yavas nero ıle testten gecırdım dvd yazıcı da var ama arasında daglar kadar fark var..

yazıcının yazdıgı fılımlerı bıle acmıyo artık..

samedceran
04-02-2007, 17:48   |  #3  
Taze Üye
10 mesaj

''kabloyu değiştirmek tek başına yeterli değil driverleri da yeniden yükleyin bunun içinde size en temiz yol olarak bi taktik söyleyeyim; hazır kasanın kapağı açıkken, jumperi master da olan cdrom veya cdrw slave yapın, jumperi slave olanı da master olacak şekilde değiştirin..''

bu sorun benimde başıma geldi.ama ben hallettim bu sorunu.benim sorunu sadece yukarıda tırnak içinde aldığım, anlatılanlar çözdü.aslına ben sorunumu , bu yazıdan önce çözdüm.jumper ayarlarını ve beyaz kalın kablonun bağlantı şeklini değiştirince çözüldü.yaptıklarımın burada anlatılması tesadüf oldu.bu sorunla karşılaşanların bu paragrafı dikkate almalarını tavsiye ederim...

niyo_t
19-07-2007, 20:43   |  #4  
Taze Üye
15 mesaj

cvplar ıcın sagolun. Fırmware guncellemesı yaptım. Verıyı daha hızlı aktarıyo ama yıne okumadıgı dvdler var(dvd de hıc bı sorun yok baska pc de denedım). ;)

jeomania
23-07-2007, 07:57   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

firmware güncellemesi yapınca da en son restart attıktan sonra windows dvd romu (jumperların yerini değiştiğimizde olduğu gibi) yeniden tanıyıp driverlerini yeniden yüklediği için dvdrom eskisi gibi tekrar dma ya geçmiştir. okumadığı dvdler dvdlerin kendisi ile alakalıdır. veya lensi vaktinden önce eskitmişsinizdir. dvd romda sadece dvd okutun. cdleri okutmak içinse cdrw kullanın. dvd romlar çok hassastır lensi çabuk eskiyor. özelliklede cizik cdleri okumaya zorlanınca

Vanhelsing
06-08-2007, 00:05   |  #6  
Üye
50 mesaj

dostum sana ne kadar teşekkür etsem az benim dvdrw son bir iki haftadır yarım saatte yazdırmaya başlamıştı her yolu denedim olmadı ama googledan bu konuyu buldum dediğin gibi benim ikincil ide kanalındaki 2. kısımdaki secenek PIO olmuş ilk dediğin işe yaramadı ama sürücüleri kaldırıp yeniden tanıtınca Dma moduna geçti ve dvdrw artık eskisi gibi normal hızında çalışıyor.

jeomania
06-08-2007, 08:14   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

aslında yapılabilecek ne varsa her durum için farklı uygulamalar ile çözüme ulaşılsın diye orda 3 farklı yol söyledim. sonuçta biri tutmazsa biri kesin tutar Gülümseme
bu arada hoş geldin Göz kırpma

rifkican
30-11-2007, 23:03   |  #8  
Taze Üye
12 mesaj

firmware biraz tehlikeli bir olay, herhangi bir sorunda donanim işlemez hale gelebilir. O yüzden manuel olarak yapsak daha garantili olur.

shark_TR
17-02-2008, 20:57   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

s.a arkadaşım ben de verdiğin bilgileri(aygıt yöneticisinden olan) aynen denedim. Ancak aygıt 0 ve aygıt 1 deki aktarım modu "dma kullanılabiliyorsa" diye bir yazı var ve bu hepsinde de böyle.geçerli aktarım modunda ise "uygulanamaz" yazıyor.
Ne yapmalıyım. Cevabı acil olarak mail adresime atarsanız çok güzel olacak.

bigshark.1990@gmail.com

seraptan
27-03-2008, 19:18   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

gercekten cok tesekkurler. yazınız cok ıse yaradı. ben de ılk once pıo yu dma olarak duzelltm ama olmadı daha sonra drıver ları sıldm ve pc e rest attm pc dırek dvd suruculerı tanıdı we hızı duzeldı.
tesekkur etmek ıcın sıteye uye oldum.gercekten cok saolun.

beltan
01-04-2008, 15:58   |  #11  
Üye
57 mesaj

Selam Arkadaşlar acer aspire 5315 modeli bir diz üstü bilgisayar almıştım bilgisayarı alalı 17 gün olmadı içinde wista yüklü olduğundan dün format attm xp yi ve sürücülerini bulup yükledim. buraya kadar herşey normal dün takıp kurduğum oyun dvd sini bugün taktığımda içi boş görünüyordu ama aldığım bir dergi dvd sini taktığımda sorunsuz bir biçimde çalıştırdı dvd yi takıyorum içi boş muş gibi muamele yapıyo canım sıokıldı şimdi ben butip bir problemide evdeki bilgisayarımda yaşamıştımm zaten birazda ona sinirlenip bir diz üssü bilgisayar aldım fakat şimdi ikisinde de aynı problem var acaba bilgisayarı kurduktan yada oyunları yükledikten sonra yanlış bir şey mi yaptım  yada her hangi bir özelliği devredışı mı bıraktım diye kafam da bir soru işareti oluşmaya başladı
bir de bu konuya bir el atarsanız sevinirim
bu konu hakkında sorun yaşıyan ve nasıl üstesinden geldiklerini anlatırlarsa çok sevinirim şimdiden bütün arkadaşlara teşekkür ederim ..

selametle

asertas
16-04-2008, 22:16   |  #12  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

Bu arada ii düşünmüşsün jeomania arkadaşım. İi gözlemAlkış

ilkeamasya
26-07-2008, 20:47   |  #13  
Yeni Üye
38 mesaj

sen bi ilahsın harikasın çok teşekkür ederim son model pc aldım kuduracaktım az kalsın :D allah bin kere razı olsn:D

bulue_man
17-11-2008, 16:47   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

tşkler arkadaşım sana ne kadar tşk etsem azdır yani sırf sana tşk etmek için siteye üye oldum saglasun

şafak89
17-11-2008, 22:31   |  #15  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

nasıl driver güncellice m

redthecrow
12-12-2008, 12:23   |  #16  
Üye
58 mesaj

ellerine sağlık çok güzel açıklamışsın bendede yazdığın konudaki gibi dvd-rw nin sabit bir hızda yazma problemi var hemen dediğini uygulamaya başlıyorum tekrar teşekkür ederim

valla süpersin jeomania diğer çeşit denedim olmadı ama senin verdiğin taktiği yapınca işe yaradı çok sağol ;)

Son Düzenleme: redthecrow ~ 12 Aralık 2008 18:03
secfur
12-10-2009, 16:41   |  #17  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

benim asus dvdrw  LightScribe   bazı markalarda sorun yaşıyor  .  örnğin dms marka dvdleri tanıyamıyor(boş dvd ler bile)  pc yi bile kilitliyor .  güncellemesini yaptım aynı   kabloların yerini değiştirdim aynı  sorunu nasıl halledebilirim.

kristal kelebek
19-02-2017, 23:02   |  #18  
kristal kelebek avatarı
Taze Üye
1 mesaj

ASUS DRW-24F1ST DVD okuyucumda aynı problemi yaşıyorum. Çözümünü birtürlü bulamadım. Bu konu tam on yıl önce açılmış bir konu, bu yüzden de biraz ümitsizim. Öyle ki, üstünden on yıl geçmiş bir yazıyla ilgili derdimi kime, nereye, nasıl anlatacağımı bilemiyorum.  

Sistemimle ilgili bazı bilgiler vereceğim. Windows 10 64 bit kullanıyorum. Anakartım ASUS Z97 Pro Gamer. Bios ta biraz ayar yapmaya çalıştım ama sorun düzelmedi. Bu yazıda anlatılanları da yapmaya çalıştım. Hatta yazıyı defalarca kez okudum, fakat ne birşey anlayabildim ne de talimatları bulabildim (işletim sisteminin farklılığından ve donanımsal gelişmelerden olabilir) 

Yardımlarınızı bekliyorum...