CD-Rom çalıştığı halde okuma işlemi yapmıyor.

gabemeclogan
19-06-2006, 20:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
197 mesaj

CD-RW sürücüm "" Windows bu donanım için aygıt sürücüsünü başarıyla yüklediği halde donanım aygıtını bulamıyor. (Kod 41)"" diye aygıt yöneticisini açtığımda yukarıdaki uyarıyı veriyor. Kablolarının takılı olup olmadığını kontrol etmeme ragmen CD okuma ve yazma yapmıyor. Bu işlerde uzman arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Son Düzenleme: gabemeclogan ~ 19 Haziran 2006 20:14
MerovingiaN
19-06-2006, 20:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
286 mesaj

Lütfen "Arama" yapmadan konu açmayalım.Bu konu daha önceden açılmıştı.ilgili link aşağıdadır.
https://www.chip.com.tr/forum/il ... ir-hata_t18814.html

gabemeclogan
20-06-2006, 11:10   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj
MerovingiaN
Lütfen "Arama" yapmadan konu açmayalım.Bu konu daha önceden açılmıştı.ilgili link aşağıdadır.
https://www.chip.com.tr/forum/il ... ir-hata_t18814.html
Yanlız benim ki farklı durduk yere hata verdi. Benimkinde Hiç olmasa hata kodu ve hatanın olduğu mesaj var. seninkin hiç bir şey yok kardeş.

Bu arada senin açtığın konunun adı farklı.

Recep Baltaş
20-06-2006, 14:01   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

konunun adı önemlidir.Bu sayede daha kolay yardımcı oluruz.

gabemeclogan
21-06-2006, 11:44   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj

Recep Bey, her zaman doğru olanı savunduğunuz için teşekkür ederim. Sorunum şu İşyerimdeki CD-RW okuma ve yazma yapmıyor. Kasayı açıp Kabloları tekrar taktım olmadı. ve Aygıt yöneticisi açtım. ve orada CD-Rw bölümünde aşağıdaki hatayı verdiğini gördüm. Acaba Sorun nerde?

CD-RW sürücüm "" Windows bu donanım için aygıt sürücüsünü başarıyla yüklediği halde donanım aygıtını bulamıyor. (Kod 41)""

Son Düzenleme: gabemeclogan ~ 24 Haziran 2006 17:50
heromania24
21-06-2006, 19:04   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

Aynı hata mesajı bende de çıkmaya başladı.Aygıt yöneticisi altında DVD/CD-ROM sürücüler başlığı altında Combo ve Generic DVD/ROM üzerinde ünlem işaretleri var.Artı Philips SPC300NC PC Kameram üzerinde de aynı sarı renkli ünlem işareti var ve çalışmıyo,aynen yukarıdaki arkadaşım gibi hata mesajı veriyo.Ne yapmalıyız?

gabemeclogan
22-06-2006, 18:25   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj
tuncab
konunun adı önemli değildir ki.ayrıca bi denesen belki düzelecek.
Arkadaşım yukarıda konunu önmeli olmadığını. Şimdi ise yanlış anlaşıldığını savunuyorsun. Mesajın yukarıda. Bence herşey çok açık. Bi denesen düzelecek demişin. Neyi deneyim ve ne düzelecek.

vega
24-06-2006, 00:40   |  #8  
Üye
66 mesaj

Belki,soruna bir aydınlık getirebilir!!

Kod 41
Windows bu donanım için aygıt sürücüsünü başarıyla yüklediği halde donanım aygıtını bulamıyor. (Kod 41)

Önerilen çözüm

Sürücü yüklenmiş, ancak Windows aygıtı bulamıyor. Bu hata, Windows Tak ve Kullan özelliği olmayan bir aygıtı algılamadığında oluşur.

Aygıt kaldırılmışsa, sürücüyü kaldırın, aygıtı yükleyin ve sonra Donanım değişikliklerini tara'yı tıklatarak sürücüyü yeniden yükleyin. Donanım kaldırılmamışsa, aygıt için yeni veya güncelleştirilmiş bir sürücü edinin.

Aygıt Tak ve Kullan özelliği olmayan bir aygıtsa, sürücünün daha yeni bir sürümü gerekiyor olabilir. Tak ve Kullan özelliği olmayan aygıtları yüklemek için, Donanım Ekleme sihirbazını kullanın. Denetim Masası'nda Performans ve Bakım'ı tıklatın, Sistem'i tıklatın ve sonra da Donanım sekmesinde Donanım Ekleme Sihirbazı'nı tıklatın.

Aygıtın Genel Özellikler sekmesinde, Sorun Gider'i tıklatarak Sorun Giderme Sihirbazı'nı başlatın.

gabemeclogan
24-06-2006, 10:54   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj
vega
Belki,soruna bir aydınlık getirebilir!!

Kod 41
Windows bu donanım için aygıt sürücüsünü başarıyla yüklediği halde donanım aygıtını bulamıyor. (Kod 41)

Önerilen çözüm

Sürücü yüklenmiş, ancak Windows aygıtı bulamıyor. Bu hata, Windows Tak ve Kullan özelliği olmayan bir aygıtı algılamadığında oluşur.

Aygıt kaldırılmışsa, sürücüyü kaldırın, aygıtı yükleyin ve sonra Donanım değişikliklerini tara'yı tıklatarak sürücüyü yeniden yükleyin. Donanım kaldırılmamışsa, aygıt için yeni veya güncelleştirilmiş bir sürücü edinin.

Aygıt Tak ve Kullan özelliği olmayan bir aygıtsa, sürücünün daha yeni bir sürümü gerekiyor olabilir. Tak ve Kullan özelliği olmayan aygıtları yüklemek için, Donanım Ekleme sihirbazını kullanın. Denetim Masası'nda Performans ve Bakım'ı tıklatın, Sistem'i tıklatın ve sonra da Donanım sekmesinde Donanım Ekleme Sihirbazı'nı tıklatın.

Aygıtın Genel Özellikler sekmesinde, Sorun Gider'i tıklatarak Sorun Giderme Sihirbazı'nı başlatın.

Kardeş Bunların hepsini biliyorum. Ve Hepsini de uyguladım. Ama sonuç nafile hiç bir düzelir bir yan yok. Kardeş yine de açıklayıcı bilgi verdiğin için teşekkür ederim.

TuncaBozkurt
24-06-2006, 13:20   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

özür dilerim tamam mesajlarımı yok ettim.

Banned
24-06-2006, 13:41   |  #11  
Banlandı
256 mesaj

bence aygıt yöneticisine gir oradan ünlemli yere tıkla sürücüyü güncelleştir de olabilir bende usb denetleciyi bozulmuştu işe yarayabilir

TuncaBozkurt
24-06-2006, 14:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

evet öyle donanım çakışması da olabiliyor.bende de aynısı elektrikler kesildiğinde olmuştu.bilgisayar açıkken elektrikler gidip gelmişti.bi açtım bilgisayarımda harddisk dışında hiçbir sürücü yok.aygıt yöneticisinde de donanım çakışması var diyodu.ben de formatlamak zorunda kalmıştım.çünkü o zaman çok fazla bilgisayar bilgim olmadığı için ne yapacağımı bilmiyodum.onun için de formatladım.

gabemeclogan
24-06-2006, 16:12   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj

Tamam Format atmasına format atalım da. Ve ondan sonrası ne olacak. CD/DVD-RW okuma yapmazsa ne olacak. Windows'u o zaman herhalde bu CD'yi al ve kur mu diyeceğiz?
Neyse kardeş bundan başka bir çözüm yolu bulup paylaşırsan sevinirim.

gabemeclogan
24-06-2006, 17:47   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj
siberfb
bence aygıt yöneticisine gir oradan ünlemli yere tıkla sürücüyü güncelleştir de olabilir bende usb denetleciyi bozulmuştu işe
Kardeş onları da dendim. Ama olmuyor düzelmiyor işte. Son Çare olarak forumda arkadaşlar bir sorayım dedim.

gabemeclogan
24-06-2006, 17:56   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj

tuncab
özür dilerim tamam mesajlarımı yok ettim.
Tamam. Teşekkür ederim. Ortada bir sorun varken, yazmış olduğun o yazıya alınmadım değilim. Ama sağlık olsun. Bu arada paylaşımın için teşekkür ederim. Ama CD-Rom hale sorun devam ediyor. İnşallah kısa zamanda düzeltip işi rayına koyarız.

Banned
27-06-2006, 19:46   |  #16  
Banlandı
256 mesaj

bence pc yi son çare olarak formatla

gabemeclogan
28-06-2006, 13:01   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
197 mesaj
siberfb
bence pc yi son çare olarak
Tamam sorun giderildi. Teknik servisdeki arkadaşlar sorunu çözdüler. Sorun WINDOWS'tanmış. Format atıldıktan sonra şu an CD/DVD-RW'yi kullanabiliyorum.