Cd Sürücü Sorunu

Faramir
12-04-2019, 13:49   |  #1  
Faramir avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba, Öncelikle Herkese Selam, Chip Forumlarında yeniyim, ilk konum bu oldu.

Benim sorunum cd/dvd sürücü ile ilgili, geçtiğimiz günlerde elime birkaç disk geçti eskiden kalma içinde ne ola ki diyerek merak ettim ancak bilgisayarda disket sürücü yok, elimdeki eski kasaya ait disket sürücüsünü takıp bir bakayım dedim ama kasa içerisinde fazladan kablo olmadığı için dvd sürücünün kablolarını çıkartıp diske taktım ama hiç aklıma kasayı kapatıpta bu işlemi yapmak gelmedi, disklere baktım tekrar disket sürücüyü çıkartıp kabloları dvd sürücüye taktım. buraya kadar sorun yok, sorun burdan sonra başlıyor

Bilgisayar o günden sonra cd okumamaya başladı, dvd okuyor yazıyor bir sıkıntı yok ama hiç bir cdyi okumuyor.

internette araştırdım bir çok öneri var cd tak reset at düzelir diyenler var, sürücüyü güncelle, yazılımı sil yeniden yükle vs. v.s. hepsini denedim hiç biri işe yaramadı, cd/dvd sürücü mü bozuldu diyerek elimde eskiden kalma 2 tane cd/dvd sürücü vardı bilgisayarı kapattım onları takıp tekrar açtım yeni dodanım bulundu diyerek kabul etti tekrar denedim cd takıp yine okumuyor, sorun sürücüyle alaklı değil farklı sürücüde de aynı sorun oluyor sanırım yazılımsal bir sorun oluştu ama bir türlü içinden çıkamadım nasıl düzelteceğim bu işi yardımcı olabilirseniz sevinirim.

işletim sistemi Win7 HomePro

takılı olan cd/dvd sürücü LG

farklı olarak denediğim cd sürücü Samsung dvd ssürücü Lg

klyglsn
12-04-2019, 21:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

biossa gir biosdayken (şayet yapabileceğinden eminsen!!!) şase yapmadan dvdnin bağlantılarını tak şöyle bir ışıklar yanıp sönecek sadece f10de yesle ve çık bak bakalım görmüyormu ayrıca dvdyi format attığın slota bağla

Faramir
13-04-2019, 13:29   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Bu yöntemi hiç denememiştim, biraz önce denedim cd sürücü kablolarını çıkarttım biosu açtım biosta tekrar taktım dediğiniz gibi sürücünün ışığı yanıp söndü F10 yapıp çıktım, bir umutla cd taktım ama sonuç aynı yine okumuyor. Yardımın için yinede Teşekkürederim.