CD VE DVD birarada çalışmıyor! yardım.

MUSTANG61
11-02-2007, 21:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Benim cd ve dvd olmak üzere 2 sürücüm var bunları monte ettiğimde ayrı aygıt olarak gözüküyorlar ama cd sürücü dvd rom olarak gözüküyor.Ve cd yerleştirdiğimde cd yi okuyor ama içeriğini göstermiyor-yani cd ile ilgili hiçbirşey göstermiyor-.Dvd Ram e sağ tıklayıp çıkar dediğimde Cd sürücününde kapağı açılıyor.Bunları ayrı ayrı taktığımda her ikiside sorunsuz çalışıyor.Ama malesef şuana kadar 2 sini birbirinden bağmsız aynı anda çalıştıramadım.Ve her sorun giderici yöntemi denedim olmadı.sürücülerini tekrar tekrar kaldırıp yükledim olmadı.Konudan anlayan arkadaşlar öneri getirirse çok  sevinicem , ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler ilgilenmeyenlerin canı sağolsun...Gülümseme

Kapalı Hesap (38093)
11-02-2007, 22:11   |  #2  
Kapalı Hesap
441 mesaj

jumper ayarıyla oynamayı denedin mi biri master öteki slave olmalı.... sürücünün arkasında molex ve ide haricinde sanırım 6 veya 8 iğneli bi bölüm var. karşılıklı iki iğneyi birleştiren bir parça var onun yerini değiştircen sadece.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (36267) ~ 11 Şubat 2007 22:13
MUSTANG61
12-02-2007, 23:39   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj

söylediğin şeyi tam anlamadım ?  master  kısmı DVD RAM e takılı ortadaki bölmeyide CD-RW ye takıyorrum.CD sürücüde ki yeri mi değiştiricem? daha doğrusu kablo daki mi yoksa sürücüdeki iğnelerin oradan mı  yapıcam tam  anlamadım? biraz daha  açıklarmısın?

mehmet1288
24-02-2007, 19:40   |  #4  
Taze Üye
10 mesaj

Şimdi sana teker teker tarif edecem. Önce data kablosunu anakarttaki sec_ide yazan yere tak. DVD nin arkasındaki jumperi sök hiç bir yere takma CD ROM un ki de (jumper takmak için 3 tane yer olacak) ortadaki ne tak. Şimdi anakarta taktığın kablonun ortadaki kısmını CD ROMA, en uç kısmınıda DVD ye tak.
NOT: Eğer böylede bir sonuç alamazsan CD ROM daki jumperi data kablusundaki tarafa tak. Ama kabloların yerini değiştirme sadece jumperi değiştir.

MUSTANG61
02-03-2007, 14:08   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

ok  hacı..walla  uğraşıyosunuz  Allah  razı  olsun  ama sorun  şu  ki (daha  yeni  anladım) ben  jumper ne  onu tam  olarak  bilmiyorum.ama  harddiskte  bulunan  jumper  ise  yani  şu  plastik  bi kaç  pini iptal  eden; benim ne  cd-rw de  nede dvd-rw var.Yani  öle bişi-takılı daha önce de görmediğimden siz  jumperden   bahsederken  ben  heralde  data kablosundaki deliklerden  bahsediyosunuz sandım..Kusra bakmayın sizi uğraştırdım  boşyere..şimdi  şu  jumper ı  nereden  bulacağı mı yada  jumperın  ne olduğunu bi daha tarif  edebilirseniz  çok  memnun  olurum..tekrar teşekkürler..

MUSTANG61
07-03-2007, 10:05   |  #6  
OP Yeni Üye
22 mesaj

selam.şu  jumper olayını  anlatacak  bir  hayır  sever  yok  mu? sıkıntı  bastı  yahu..

MUSTANG61
07-03-2007, 17:55   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj

yoğun  uğraşlar  sonucu jumper ın ne  olduğunu  anladım  ve  sorunu  arkadaşların  tarif  ettiği  gibi  çözdüm.evet  küçük siyah plastik parçasıymış  bu  jumper; 2 iğneyi birbirine  bağlıyormuş,bunu öğrendik  paylaşalım  ki  benim gibi  affallayan  arkadaşlara  yardımımız  olsun.mutlu son.the  end :)