cd ve dvd rom acilisi oldukca yavas ara sira donu

omer3077
30-01-2007, 03:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

selamlar arkadaslar cd ve dvd  rom icine cd koydugumda bayagi bir zaman aliyor acilisi masa üstüne görüntü veya dosyalarin acilmasi
bazen donuyor yeni format attim acaba onunla alakali olabilirmi bu hissedilir yavaslama ve arasira donma...

akdenizx
01-02-2007, 21:02   |  #2  
Taze Üye
6 mesaj

eet aynı sorun bende de var dvd okumaz oldu artık bu su anlama gelıyor yenısını alacagız..

arkadaslar dvd rom ların omurlerı asagı yukarı 1/1,5 yıloluyor ve benımı suan 1 yılı doldurdu ve okumaz hale geldı artık..

samedceran
02-02-2007, 16:46   |  #3  
Taze Üye
10 mesaj
omer3077
selamlar arkadaslar cd ve dvd  rom icine cd koydugumda bayagi bir zaman aliyor acilisi masa üstüne görüntü veya dosyalarin acilmasi
bazen donuyor yeni format attim acaba onunla alakali olabilirmi bu hissedilir yavaslama ve arasira donma...
sana tavsiyem jumper ayarlarını değiştirmen.master olanı-->slave yap, slave olanıda-->master olarak değiştir.sonra tekrar dene.aynısı bende de olmuştu.cd leri takınca içindeki dosyalrı otomatik olarak açması bayağı zman alıyor hatta donuyordu.bende hem cd-rw hemde dvd-rw vae.değiştirdim ben sorun düzeldi.birde böyle dene...kolay gelsin

jeomania
03-02-2007, 00:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

tıkla

MUSTANG61
12-02-2007, 23:56   |  #5  
Yeni Üye
22 mesaj

samed şu  jumper  konusunu  açsan  biraz, bende de  buna  benzerbir  sorun  var.Forumun bu kısmına yeni konu olarak  açmıştım  yardımcı  olursan  sevinirim..

samedceran
14-02-2007, 13:45   |  #6  
Taze Üye
10 mesaj
MUSTANG61
samed şu  jumper  konusunu  açsan  biraz, bende de  buna  benzerbir  sorun  var.Forumun bu kısmına yeni konu olarak  açmıştım  yardımcı  olursan  sevinirim..
tabiki yardımcı olurum dilim döndüğü kadar.ben kendi bilgisayarımdaki sorunu nasıl düzelttiğimi,senin tabirinle açarak anlatıyorum. Kahkaha buna benzer sorunu olanlar deneyebilirler.burada bilgisayarında hem cd hem de dvd-rw kullananlar gerekli donanımı söylüyorum.
1-cd-rw (jumper'ı üstünde takılı)
2-dvd-rw (jumper'ı üstünde takılı)
3-ide kablosu (beyaz kalın kablo,siyahta olabilir)

Elini hiç biçbirşeye dokunmadan önce ilk başta bir tercihte bulun.en çok cd-rw'ımı kullanacaksın yoksa dvd-rw'ımı? Benim tavsiyem cd-rw ı kullanmandır.Çünkü dvd-rw'ından daha fazla süre ve daha sağlıklı yararlanabilmek için cd-rw'ı kullan.Dvd-rw'ı sadece gerektiği zaman kullan.(film,resim,müzik,veri...vb izlerken,yazarken,kaydederken,kullanırken hepsini cd-rw'ında yap.)
Bu tercihi yaptıktan sonra jumper ayarlarına gelelim.En çok kullanacağın olan cd-rw'ın,üstünde bulunan jumperı 'master' bölümünde değilse onu 'master' bölümüne tak.Daha sonra dvd-rw'ın üstündeki jumperıda 'slave' da değilse onu da 'slave' bölümüne taktıktan sonra IDE Kablonu (beyaz kalın kablo) eline al.
(master ve slave'ı nasıl göreceğim diyorsan cihazların arkasında şekilleri var.oraya bakarak ayar yapabilirisin). IDE Kablosunun kenarındaki kırmızı çizgi,(cihazın arkasını kendinize çevirin) sağ tarafa gelecek şekilde ayarlayarak  INTERFACE yuvasına tak.Zaten başka büyük kablo girişide yok.IDE Kablosunun birbirine yakın olan girişlerinden ilk baştaki girişini cd-rw'a,ortadaki girişini dvd-rw'a ve diğer taraftaki girişi de anakartın üzerindeki ''PRIMARY IDE'' yuvasına tak.en sonunda elektrik bağlantılarını da yaptıktan sonra bilgisayarını aç.BIOS'ta herhangi bir oynama yapmak zorunda değilsin.[Eğer cihazların benim anlattığım gibi ayarlıysa bu seferde tam tersi işlemi yap] Bilgisayar açıldıktan sonra deneme amaçlı yazma işlemi gerçekleştir.
Cihazında eğer bir arıza yoksa büyük ihtimalle sorun kalkmıştır.Aslında zor bişey değil ama bu konuda uzman değilsen bu işlemleri kesinlikle uzman birisine yaptır.
((sonucu buraya yaz))

Son Düzenleme: samedceran ~ 21 Şubat 2007 11:32
MUSTANG61
16-02-2007, 11:28   |  #7  
Yeni Üye
22 mesaj

çok  saolasın  dostum  daha  denemedim  ...ama  işe  yarayacağını  ümit ediyorum :)