CD yazma hakkında (Acil Yardım!)

Geng03
13-12-2012, 04:17   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar, geçenlerde bir yarışmaya katılmak için 4 tane 240 dpi görsel öge içeren bir cd yazdım. Fakat görsel ögelerin 300 dpi olması gerektiğini öğrendim ve görselleri 240 dpi'dan 300 dpi'a çekip aynı yazmış olduğum cd'ye tekrar sürükleyip bıraktım. Dosya adları aynı olduğundan dolayı yazma işlemine başlamadan hemen önce "dosya adları aynı, değiştirilsin mi?" tarzında bir uyarı geldi ve ben de evet dedim. Yazılmış CD'nin üzerine aynı isimdeki kalitesi değişmiş görselleri bir daha yazmış eskileriyle değiştirmiş oldum. Yazma işlemi tamamlandığında CD'ye baktım ve içindeki 4 görselin 300 dpi olarak -kanımca sağlıklı bir şekilde- değişmiş olduğunu gördüm ve paketleyip yarışma için kargoya gönderim. Şimdi sorum şudur ki ben bu CD'yi yazdığım bilgisayar dışında başka bir bilgisayarda denemedim. Görsellerin açılması başka bir bilgisayarda sorun yaratır mı hiçbir fikrim yok. Neticesinde dosya adları aynı olan görselleri ufak bi işlemden geçirip tekrar aynı CD'ye attım ve eski dosyalarla değiştir dedim. Bir de sizlere sorayım dedim bu tip bi durum ne kadar sağlıklıdır bi sorun yaratır mı merak ediyorum acil cevaplarınızı bekliyorum.

Sistem Bilgilerim
himmety
13-12-2012, 09:12   |  #2  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

win 7 ve 8 de cd veya dvd leri usb gibi kullanabiliyorsun ama ne kadar sağlıklı dersen orası biraz mechul. eğer cd veya dvd nin yeniden yazılma özelliği var ise yaptığın işlem olmuştur ama her yerde satılan 75 krş luk dvd lerden  ise yeniden yazılma özellikleri yok. muhtemelen usb gibi biçimlendirip de yazmış olabilirsin.