cd`siz recovery bölümünü calistirmak

HPQ-User
28-12-2008, 02:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mülayim sormuş:
selam,benim laptop´un recovery cd si yok ama harddiskte recovery bölümü var.isletim sistemi vista idi bende onu silip yerine xp yaptim simdi tekrar orjinal haline getirmek istiyorum.bildidigim kadariyla biostan -d2d recovery-ENABLE yapip bilgisayari yeniden baslatip -alt-f10- tuslarina basinca recovery bölümü aktif oluyor.fakat bende ise yaramadi yani bu tuslara basinca hic bisey olmuyor normal sistem (xp) aciliyor.sonra internette biraz arastirinca söyle bi yazi buldum---

"""XP KURDUKTAN SONRA RECOVERY KULLANIP (Alt+F10) tekrar vistayı yüklemek istersek, bilgisayarda bazı işlemler yapmamız gerekiyor, yoksa (Alt+F10) aynı anda bastığımızda recoverey yi başlatmıyor.

"c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis arkadaslara hitaben.

Ilk hamle olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz.

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

Ilk basta (C:) olmadigi icin (C:) olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C:) oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:\<mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz.

Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar."

evet simdi ben burda yazanlari aynen uyguladim ama yine olmadi yani alt-f10 tuslari yine olmuyor ve isin kötüsü sistem ntldr hatasi verdi ve öylece kalakaldim,,,ben bu recovery yi nasil aktif edicem ?   lütfen yardimci olun simdiden tesekkürler...................

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
acer extensa 5220

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)