Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

CHIP Online
16-09-2013, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

En sevdiğimiz telefonlar hangileri? Ucuz ve pahalı telefonlara ne kadar meraklıyız? İşte cevap...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/cep ... okulurse_42660.html

Resimlerle: Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

Cep telefonu pazarıyla ilgili dikkat çeken grafikler galerimizde!


Son yıllarda kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefon pazarında markalar arasındaki rekabet hızla artıyor. 2007'de iPhone satışa çıktığında pazarın  yaklaşık %50'si ile tartışılmaz hakimi olan Nokia, 2013'e geldiğimizde %8.5 lere düşen pazar payı ile giderek kategori içerisindeki yerini kaybediyor. Microsoft satın alması ile önemli bir rekaber avantajı sağlayan Nokia'nın ileriki günlerde atacağı adımlar merak konusu. Markanın bugünkü durumuna baktığımızda ise Finlandiya'lı cep telefonu devinin önemli ölçüde kan kaybettiği görülüyor.

2009 ve 2010 yıllarında en popüler telefonlar sıralamasında ilk üçü kimseye kaptırmayan Nokia, 2011'de sıralamada gerilere düşmeye başladığı görülüyor. 2012 ve 2013 yıllarında ise listelerde yerini kayderken Samsung'un Galaxy serisi ve iPhone ile rekabet için piyasaya sürdüğü Lumia serisinden 920 ve 520 modelleri ancak 12. ve 15. sırada yer alabildi.

Giderek kan kaybeden Nokia karşısında, Samsung cep telefonu kategorisindeki yerini güçlendirirken, kategori içerisinde %47.4 lük pazar payına ulaştı. Uzun zamandır Galaxy S3 ve S4 modelleri ile zirveyi kimse kaptırmayan Samsung'u yerinden eden ise General Mobile'ın Discovery modeli oldu. Satışa çıktığından bu yana tüketicilerin en çok tercih ettiği telefon olan Samsung Galaxy S4 bu hafta yerini General Mobile Discovery'e bıraktı. Geçtiğimiz yıl 900 TL ve üstü telefonların ilgi gördüğü pazarda, tüketicilerin tercihleri bu yıl 500 TL- 1.000 TL arası telefonlara doğru değişim gösterdi.

Microsoft satın alması ile küllerinden doğup doğmayacağı merak edilen Nokia'nın, Samsung'un yanında dün tanıtımı yapılan iPhone 5S ve iPhone 5C modellerine karşı da zorlu rekabetine ilerleyen günlerde tanık olacağız.


Cep telefonu pazarıyla ilgili dikkat çeken grafikler galerimizde!

Tüm Konu: Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

Resimlerle: Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

Kaynak: www.chip.com.tr