Chat Nedir? Chat Ne İşe Yarıyor?

CostaCurta
28-07-2020, 13:00   |  #1  
CostaCurta avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
21 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2020

Sanal Ortamlarda En Yaygın Sohbet Şekli Olan Chat Nedir?

Türkçede sohbet kelimesinin ingilizcesi olan chat kelimesi İnternet üzerinden mesajlaşma, etkileşim veya mesaj alışverişi sürecini ifade eder.

Teknolojik değişim ve gelişim insanların sadece günlük hayatlarını kolaylaştırmamış aynı zamanda iletişim biçimlerini de etkileyerek insanlar arası etkileşimi arttırmıştır. Canlı ya da gerçek zamanlı çoğunlukla metin tabanlı mesajlaşma ile sağlanan bir iletişim yöntemi olan chat genellikle çeşitli programlar kullanılarak bir ya da daha fazla kişi ile eş zamanlı sohbet etme ve iletişim kurma biçimidir. Chat internet üzerinden yazılı, sesli, görsel ya da görsel iletişim biçimiyle de gerçekleştirilebilir.  Teknolojinin gelişmesi ile chat sohbet için sohbet iletişimini yöneten anlık mesajlaşma uygulamalarını destekleyen bir yazılım gerekir. 

Çoğu insan tarafından piyasaya sürüldüğü günden beri aktif bir şekilde kullanılan bu sistemin bugüne kadar birçok farklı varyasyonu olmuştur. Akıllı telefonlar üretilmeden önce sadece bilgisayarda messenger programı ile e posta hesapları aracılığıyla kullanıcılarına eş zamanlı sohbet etme imkanı sağlayan chat programları zamanla gelişmiştir.  Bu neredeyse her telefonun genel özelliklerinin temelini oluşturan chat programları farklı uygulamalar ile kullanıcılarının diğer insanla sohbet etmesine imkan verir. Akıllı telefon kullanıcıları cihazlarına yükledikleri chat programları sayesinde istedikleri zaman istedikleri yerde chat yapabilirler.

Toplu chat yapabilmenin yanı sıra özel olarakta sohbet edebilme özelliklerine sahip olan chat programları ile insanlar gerçek hayatta nasıl konuşuyorsa o şekilde konuşmalıdır. Chat, internet aracılığıyla iletişim kurma yöntemlerinin en yaygın olanıdır.Kullanılan programlara göre değişen chat’in birçok çeşidi vardır. İnternet üzerinden ister tanıdık ister tanımadık olsun birçok insan ile sohbet etme imkanı sağlayan bu program ile birçok kişiyle iletişim kurabilirsiniz. Chat sayesinde sadece kendi ülkeniz içinde bulunan insanlarla değil dünyanın herhangi bir bölgesindeki kişilerle iletişim kurabilir, sohbet edebilir, dil becerilerinizi geliştirebilir ve yeni kültürler tanıyabilirsiniz Chat programlarında çoğunlukla nickname diye bilinen takma adlar kullanılır. Mesajlaşma özelliğine sahip çoğu program ile chat yapmak mümkündür. Chat programlarını kullanmak ve bu programlara kayıt olmak oldukça kolaydır. Chat programlarında kullanılan güvenlik sistemleri gelişen teknoloji ile farklı bir boyut kazanmıştır. Bu sayede chat programı kullanıcıları insanlar ile doyasıya sohbet edebilir, yeni arkadaşlıklar kurabilir ve yeni bir çevre edinebilirler.

Son Düzenleme: CostaCurta ~ 28 Temmuz 2020 13:05 Neden: