Chip Forum Yetkilileri Lütfen Cevap?

KuaforPlus
16-04-2007, 10:02   |  #1  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
223 mesaj

Aldığım laptop üzerinde vista home premium yüklü geldi ve kurulum cd sini vermediler. Sistemi, HDD içerisinde bir gizli partition var orada 1.5 gb lık yerden recovery ile geri alabiliyorum fakat c ve d içindeki tüm bilgileri de siliyor. Onun için recovery cd sini takmak istemiyorum.

Sorum Şu.
benim laptop altında zaten vista home premium şifresi var.
bir arkadaşımdada bu işletim sistemi olsa ve ben bunu cd ye çeksem laptop altındaki şifreyi kurulum sırasında versem.

İşletim sistemim korsan olur mu?

erkanc
16-04-2007, 10:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

korsan olur nedeni de şu product id yani ürün numarası diyelim farklı oluyor sana verilen cd deki numarayla bşkasından aldığın işletim sisteminin id leri farklı olduğu içiçn korsan konumundadır. Bir de arkadaşındaki işletim sistemi oem değilse sana verilen cdkey geçersiz olacaktır.Yani kurulumda girince kabul etmeyecektir.

KuaforPlus
16-04-2007, 10:33   |  #3  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
223 mesaj

işletim sistemini bir başka laptop ile verilen vista dan tedarik etmeyi düşünüyorum.

kendi laptop um altındaki ürün numarasını giricem zaten kabul etmez ise kurmam.

amacım yasal kalmak.

black_flood
16-04-2007, 12:30   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

hiç bir şey olmaz korsan kavramı farklı hack v.b işlemler yapılan programlar için geçerlidir.vista lisans bandrolü üstünde zaten laptopların.kopya bir vista dvdsinden kurarken gerçek lisans keyi girildiği taktirde hiçbir sorun olmaz.zaten oem lisans sahiplerinin bir tane yedek yapmalarında sakınca yok kötü amaçları için kullanmayacaksa.

KuaforPlus
16-04-2007, 14:14   |  #5  
KuaforPlus avatarı
OP Yıllanmış Üye
223 mesaj

bende öle düşünmüştüm teşekkürler