chıp okuyucuları kandırıyor mu

leventse
12-09-2006, 13:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

ben uzun zamandır chıp abonesıyım ama bu ay yazan bı sey ı okuyunca gercekten chıp ın kendını yalanladıgını gordum bı kac sene once aldıgım dergıde prefetch klasorunu temızleyın sıstemınız hızlanır cogalan prefetch dosyaları bılgısayarın kafasını karıstırır dıyen chıp bu ay kı sıstem acılısı hızlandırma 23 sanıye yazısında soylentı gercek bolumunde bunun soylentı olduguu gercegın sıstemın o dosyaları yenıden olusturmak ıcın aksıne yavasladıgını soyluyor ben bunu bı kac kere uyguladım gercekten yavaslıyor ancak daha eskı sayıda nıye bızlere yanlıs bılgı verıyorsunuz arsıvımde mevcut olan bı dergıdır gerekırse tarıhını verırım

timejazz
12-09-2006, 13:51   |  #2  
Üye
72 mesaj

Bu konuda haklısın kardes ama en azından hataları kabul edip düzeltiyorlar ya buda olmasaydı? Neticede aile kavramı sanki biraz daha cok yok mu bu dergide ?

bug_lavacı
12-09-2006, 18:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

Eee ne diyim artık yaniiii....Şimdi sen sırf bu ufak olay için...internete girdin...CHIP in sayfasını açtın...üşenmeden abone oldun ve bu mesajı yazıp sadece ufak bir olay yüznden CHIP e laf attın...

E pes artık yani....bu mudur CHIP sevgisi..bu mudur CHIP çilik...Kendinize bir sorun biz CHIP için ne yaptık....CHIP bir hata yapmış düzeltmiş...senin kabahatin ise bundan büyük...

CHIP daha nasıl yaransın anlamıyorum...yaa..

leventse
12-09-2006, 21:46   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

ama sonucta bu dergı bıze bılgı sunuyor ve bızde guvenerek alıyoruz

turksoftware
13-09-2006, 03:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj
bug_lavacı
Eee ne diyim artık yaniiii....Şimdi sen sırf bu ufak olay için...internete girdin...CHIP in sayfasını açtın...üşenmeden abone oldun ve bu mesajı yazıp sadece ufak bir olay yüznden CHIP e laf attın...

E pes artık yani....bu mudur CHIP sevgisi..bu mudur CHIP çilik...Kendinize bir sorun biz CHIP için ne yaptık....CHIP bir hata yapmış düzeltmiş...senin kabahatin ise bundan büyük...

destkop
16-09-2006, 23:18   |  #6  
Yıllanmış Üye
558 mesaj
bug_lavacı

bnde alıntı yapayım dedim gerçekten doğru konuşmuşsun bi hata yüzünden bu kadar aşalamak

osmanli61
16-09-2006, 23:24   |  #7  
Yeni Üye
31 mesaj
bug_lavacı

katılıyorum...

Gökhun Sungurtekin
17-09-2006, 12:02   |  #8  
CHIP Editör
136 mesaj

Arkadaşımız haklı.
Biz de hergün yeni şeyler keşfediyoruz.

vturkmen
03-10-2006, 05:22   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

Ben Byte dergisini çıktığından kapanana kadar alıp okudum. Bu arada da 1997 Nisan ayınsan itibaren Chip dergisiyle tanıştım. Halen de abonesiyim. zaman zaman diğer dergilere de bakıyorum.
Chip dergisi gerçekten açık ara önde.
Chip dergisi emektarlarına selamlar.
Bu kalite düşürülmedikçe biz de almaya devam edeceğiz. İnşallah

hacker_23
03-10-2006, 18:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
744 mesaj

evet chip açık ara önde ama hiçbir yazılımsal yönü yok olsa bile çok yüzeysel chipten en kısa sürede bu yöne biraz daha sayfa ve zaman ayırmasını diliyorum evet arkadaşımız haklı@timejazz chip en azından kendini yalanlamasını biliyor (adı yalanlamaksa tabi) bunu yapmıyan dergilerde var dediklerinin kesinlikle doğru olduğu görüşündeler nedense hep o dergiler

escape
03-10-2006, 23:21   |  #11  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

Sevgili LEVENTSE arkadaşım öncelikle sözünü ettiğin chip dergisinin o sayısı ve diğer tüm sayısı benim arşivimdede var,ancak derginin tek yanılgısı bu değil bir kaç yanılgısı daha  var.Dergi yönetiminin elbetteki okuyucuya saygı çerçevesinde bu konunun daha önce aksi bir yönde okuyucuya ulaştırıldığını ve bunun için bir özür dilenmesinin gerektiğine inanmaktayım ve sana katılıyorum.Ama asıl sorun sana gösterilen tepkiler,sorunbu forumdaki bir kaç kişinin sana gösterdiği tepki.Sana bunun içinmi internete girdin bunun içinmi yazdın diyen kafa,senin bir şikayetini dile getirmek için yine aynı derginin sana sağladığı forum imkanını kullandığını unutup,kendisinin neden yazdığını bile bilmeden sana cevap yetiştiriyor.Sen gerçekten bu derginin abonesi olmasan bunun farkına bile varmazdın,ve bende derginin önerisine uyanlardanım. Ancak dergi yanılmış olabilir bu mümkündür,ama şunu sormak gerekiyor,neden testler düzgün yapılmıyor,testlerin ne kadarı burada yapılıyor ne kadarı chip merkezden geliyor.Sana chip icin  ne yaptık diyenlere şunu söylemeden edemeyeceğim,bu soruyu kim sorarsa sorsun cevap aynıdır,aklı kıt vatandaşım ben bu dergiye abone olmakla bir şeyler yapıyorum,ben bu dergiyi okumaklada bir şeyler yapıyorum,sen asıl sen avukatlık!! yapmaktan başka ne yaptın belki abone bile değilsindir.Bu derginin hukuk danışmanları var savunacak editörleri var,ama en önemlisi basın yayın kanunu var,bu dergiyi okuyan biri elinde iki sayıyla gider TÜRKİYE CUMHURİYETİ mahkemelerinden düzeltme ve tekzip kararı çıkarttırır,ve bu dergi bunu bir sonraki sayıda yayınlamak zorunda kalır.Çünkü her iki sayıdada makalenin altında bir uyarı yok,bu kişisel görüşümüzdür uygularsanız sorumluluğu size aittir diye.Ayrıca ben bu dergiye bir şeyler vermek için değil öğrenmek için okuyorum,benim böyle bir yükümlülüğüm yok,ben dergi ücreti hariç'ki onu vermezsem zaten dergiyi okuyamam başka bir şey vermekle yükümlü değilim.Ama dergim bana bilgi vermekle yükümlü ve bunuda veriyor,tamam yanılgıya düşmüştür,acele edilmiştir falan,ama bu derginin böyle bir yanılgı lüksü yok.Ben bir numarayım diyorsanız'ki okuduğumuza göre öyle,o zaman daha dikkatli olacaksınız.Bu dergiyi yalakalıklar değil yapıcı eleştiriler ayakta tutar,bu dergiye yapılacak en büyük kötülük ne yazıkki şu üstteki tüm yazılarda olduğu gibi yalakalık yapmaktır.Dergi bu forumu açmakla her ne kadar bize hizmet ediyorsa, şunu bilinizki bir o kadarda hatta fazlası ile derginin kendisi faydalanıyor.Bu forum açık bir denekler kulübüdür,buradaki insanların tamamı yalakalık yapmak için gelmiyor bu foruma.Yaşadığı sorunları ve edindiği deneyimleride paylaşıyor,ve belki milyonda bir olacak bir sorun buradaki bir üyenin başına geliyor,o üyede bu forumda bunu paylaşıyor, işte size muhteşem bir deneyim.Microsoft bile bunu açık açık ifade edebiliyor,ciddi ve seviyeli bir forum sitesi bu tür firmaları yüzlerce milyon dolarlık arge çalışmalarından kurtarıyor.Ama sanırım bunu içerisinde yalakalık yoktur,insanlar hizmet aldıkları her kurumu ve kuruluşu eleştirebilirler.Sizin gibiler yüzünden bu ülke asla gelişemedi,sizin gibilerin yüzünden asla gelişemeyecekte.Dünyanın tüm önde gelen markaları diğer tüm ülkelerde bu tür hatalar yüzünden okuyucusundan günlerce özür dileyip özeleştiri yaparken,ne yazıkki bu ülkedeki yalakalar sayesinde dergi buna gerek bile duymuyor.Bu dergi abartmayalım ama örnek olarak kullanacağım bu hatayı almanya yada fransada yapsaydı tutumu böylemi olacaktı.Şimdi lütfen ağzınızın kenarını silin ve dergimi kirletmeyin

firatozyazici
09-10-2006, 10:31   |  #12  
Yeni Üye
22 mesaj

Sonuçta Kendini kabul ettirmeiş Arşivlik Bir dergidir... Ancak böyle ufak yanlışlıklar her zaman olabiliyor...

Kabullenmek gerekirkiğ gelişmekde olan teknolojiyle iç içe yaşanan bir dünyadayız.. Her dakika yeni bir bilgi edindiğimiz bu dünyada bu kadar basit bir hatanın olması bence sevindirici... İnsanlar herzaman hep doğru şeyleri vermezler... Birazda verilen doğruların yanlış olması veya bunun gerçekten doğrusunun bulunması hususunda araştırma yapılması gerekiyor...

CU_GS7
09-10-2006, 16:14   |  #13  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

leventse,
Birkaç sene önceki dergi demişsin..Yılını belirtseydin keşke..
(Bir de bir kere foruma uğrayıp gitmişsin..)
Belki o zamanki windows için belirttiğin uygulama gerçekten hızlandırma yapıyordu..
Mesela windows 98 için örneğin..
CHIP elbette ki yanlış bilgi vermek istemez..
Piyasa en üstlerde yer edinmiş bir dergi de okuyucularını kandırıp prestij kaybını göze alamaz emin olabilirsin yani..

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 09 Ekim 2006 16:18
TT06
09-10-2006, 17:42   |  #14  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj
bug_lavacı

bende katılıyorum ama CHIP için elimden geldiğimi yaptığımı düşünüyorum başta dergiyi alıyorum forumuna yazıyorum daha ne yapılabilirki bi dergi için??abone olunabilir en fazla...yani chip'e biz gerekeni yapıyoruzki 10 YIL ı aşkın süredir onlarda bizim için yapıyorlar gerekeni..

Son Düzenleme: TT06 ~ 09 Ekim 2006 17:43
berkayhoca
09-10-2006, 20:39   |  #15  
Taze Üye
15 mesaj

Neden her derginin antivirüs testi birbirini tutmuyor?Bir dergide 1. olan antivirüs diğerinde ortalarda hatta sonuncu olabiliyor?Hangi testlere bakıp antivirüs tercihi yapmamız gerekir?Yoksa bu işlerdede mi parayı bastıran ödül alıyor?
Bu işi çözen varsa bi zahmet açıklasın.

fahr_i
21-11-2006, 17:24   |  #16  
Yıllanmış Üye
110 mesaj

diğer dergilere nazaran bence chip daha iyi mesela bu ay pc tech diye bir dergi aldım verilen dvd nin içinden sadece oyun demoları çıktı ve dvdnin içeriği game world diye bir dergiye aitti bu bence tam bir fiyasko sonra editörlerin yazılarını  okudum ne chip yazarları gibi akıcı bir anlatıma nede onlar gibi bilgili olmadığına karar verdim  160 sayfalık boş bir dergiye 6 ytl para vermişiz yazık.....

zeki yazgan
19-12-2006, 23:55   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

biz türkler malesef böyleyiz

razgirz
30-12-2006, 22:16   |  #18  
Üye
68 mesaj

tabii ki olacak öyle şaşmalar
nasılsa bilgisayar sektörü gelişmekte olan bir sektör

levent bey bir daha sefer (Ban yiyeceğinizi düşünüyorum ama) şikayetinizi düzgün uslupla söylemeye dikkat edin... Bu yaşta hala bilmiyorsanız öğrenin... yaptığınız karalama...

razgirz
30-12-2006, 22:22   |  #19  
Üye
68 mesaj
berkayhoca
Neden her derginin antivirüs testi birbirini tutmuyor?Bir dergide 1. olan antivirüs diğerinde ortalarda hatta sonuncu olabiliyor?Hangi testlere bakıp antivirüs tercihi yapmamız gerekir?Yoksa bu işlerdede mi parayı bastıran ödül alıyor?
Bazı dergilerde öyle ama inşallah bu konu CHIP'te de aynı şey söz konusu mu diye düşünmek bile istemiyorum
CHIP'e güvenim tam! Forza CHIP

Der Rote BaroN
01-01-2007, 23:04   |  #20  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Konu sapmış sanki ama Prefetch olayındaki U dönüşü şaşırttı beni. Lakin ben düzenli olarak siliyordum. Aklıma gelen soru şu: Prefetch klasöründe artık sistemde kurulu olmayan yazılım veya takılı olmayan donanımlara ait dokümanlar da mevcut ise bu klasörün silinmesinin makinaya hız kazandırması gerekmez mi?

Bu arada dergi yöneticileri aleyhine olan yazılarda bile forum yönetiminin bir demokrasi anlayışına sahip olduğunu belirtmek isterim.

Son Düzenleme: Der Rote BaroN ~ 01 Ocak 2007 23:05
make-believe
02-01-2007, 01:01   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Chip, zaten eski sayılarından birinde 'prefetch' klasörünün sık sık silinebileceğini yazmıştı. Bu klasörün özelliği programların hızlı açılmasını sağlamak aslında.

OBA
13-01-2007, 02:31   |  #22  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj
berkayhoca
aslında yemek ısmarlamak yetiyor

OBA
13-01-2007, 02:33   |  #23  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj
berkayhoca
aslında yemek ısmarlamak yetiyor

abbastuzlu
30-01-2007, 18:38   |  #24  
Yıllanmış Üye
701 mesaj

chip in yaptığı bence doğru değil. örneğin chip önceki sayılarında tuning programlarının bilgisayarı hızlandırdığından bahsederdi ama şimdi ise yalanlıyor neden? çünkü okurlar artık aynı lokmayı yamekten bıktılar ve o programların bir işe yaramadıklarını anladılar bu yüzden chip hemen tuning yalanı diye bir konu açtı kendilerinin bu bilgiye aç insanları nasıl kullandığını gizlemek için bunu artık bu millete yutturamayacağını anlamıştı.çok yazık chip sana yakışmadı.

dbaris
07-04-2007, 13:09   |  #25  
Yıllanmış Üye
129 mesaj

gerçekten ilginç. böyle de hata olmaz ki.