CHIP Online'dan sistem güvenliği dersleri - 1

CHIP Online
26-11-2008, 14:44   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yazı dizimiz başladı: Evdeki ve ofisteki verilerinizin güvenliği için bilmeniz gereken her şey.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/CHIP ... ersleri-1_9765.html

Yazı dizimizin ilk bölümünde Sistem Yapılandırması konusuna değinecek, solucanlar ve casus yazılımlar konusunda bilmeniz gereken en temel noktalara göz atacağız...

Bilinmesi Gerekenler
Fiziksel güvenlik ilkelerinin insanları koruduğu gibi, düzgün bir şekilde yapılandırılmış ve sürdürülmekte olan bir bilgisayar sistemi de, Kurum ağı ve bu ağ üzerinde saklanmakta olan bilgileri korumaktadır.

İş istasyonunuzu güncel tutmanız, makinenizin, kötü niyetli  yazılımlardan (kötücül yazılımlar) zarar görmesini önlemek için neler yapılması gerektiğini ve makinenizi nasıl yapılandırabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bu, kişisel bilgilerinizi, iş bilgilerinizi ve Kurumsal ağınızı güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

Bu derste, virüsleri, solucanları, casus yazılımları ve diğer hangi tür kötü niyetli yazılımlar bulunduğunu, sisteminizi korumak ve bunların sisteminize sızmasını önlemek için neler yapabileceğinizi ve sisteminize sızmaları halinde neler yapabileceğinizi tartışacağız.

Tüm konu: CHIP Online'dan sistem güvenliği dersleri - 1

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Güvenlik konusunda hangi önlemleri alıyorsunuz?

frozen
26-11-2008, 15:05   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Sadece birazcık düşünüyorum.
Neyin nerden geldiğini bilmek, biraz olsun birşey yapmadan önce düşünmek yeterli.

Kanıtınıda şöyle verebilirim yaklaşık 9 ay boyunca, anti-Virus, anti-spy v.b ürünler kullanmadan kullandığım sistemime tek bir virus ya da spy girmedi. Firefox eklentisi, Ad-blocker kullandım tabi açılır penceler v.b için yapacak birşey yok.

9 ay sonra yükleyeyim artık dedikten sonra 3 farklı programla taradığım sistemime hiç bir zararlı girmemişti.

Siz abuk mailleri açar, orda exe gördüğünüz halde indirirseniz. Tanımadığınız kişilerden aldıklarınızı kabul ederseniz. Habire birşeyler kurarsanız. Elbet bir yerde yakalanırsınız.

Anti-Viruslerin pek ahım şahım bir özelliği yok aslında. Sadece harici medyalar (cd,flash v.b) ile gelen zararlılara karşı koymanız konusunda ve sürekli yazılımlar yüklemeniz sırasında(rapid v.b üzerinden), benzeri türdeki işlemlerden korur sizi. Yani aslında Kendi Başınızasınız!

Şahsen biraz dikkatin uzun süre yeteceğine inanıyorum. PC nizdeki yazılımları LEGAL olarak kullanan birisinin başına bu tarz şeylerin gelmesi olasılığı bir hayli düşük.

Aksini düşünen?

Son Düzenleme: frozen ~ 26 Kasım 2008 15:06
panda34
26-11-2008, 15:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Son 2 ayda 250GB download yapmış biri olarak ,
hiç virüs yemediğime göre , bu dersi okumama gerek yok Kahkaha
Ubuntu Linux / Windows Vista / Avira Antivir üçlüsü beni yeterince koruyor ...