CHIP Online ÖZEL: Nokia N97 testte

CHIP Online
27-01-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online ÖZEL: Nokia'nın yeni nesil multimedya canavarı N97 piyasaya çıkmadan burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/CHIP ... 7-testte_10649.html

Resimlerle: Nokia N97'den çok özel kareler

"Nokia netbook'ları öldürüyor.", "İşte iPhone-katili bu.", "Google cep telefonu böyle olmalıydı", "Çıkmasını bekleyemiyorum"... İnternette Nokia N97 hakkında yapılan yorumlar Barselona'da tanıtılan bu cihazın neredeyse her yerde bir umut dalgası oluşturduğunu gösteriyor. CHIP Online Nokia World'de tanıtılan N97'yi bir teste tâbi tutma şansı yakaladı.

Cep telefonu pazarının lideri sunumlarda, videolarda ve röportajlarda büyük vaatlerde bulundu ve bunların sonucu olarak gittikçe daha da artan bir hayran kitlesi oluştu.

CHIP Online'ın N-serisinin yöneticisi Ukko Lappalainen ile yaptığı röportajda N97'nin var olan bir modelin geliştirilmiş sürümü değil, bilakis tamamen yeni nesil bir cihaz olduğu ortaya çıktı. Nokia şimdiye kadar N-serisi telefonları "Multimedia Computer" olarak tanımladı, N97 ile mobil internet merkezi çağının başlaması bekleniyor. Diğer bir deyişle Nokia, en sonunda mobil internet konusunda bir adım atmış olan Apple ve Google ile savaşı başlatıyor.

Finlandiyalılar sezgisel bir şekilde kullanılması beklenen ve geniş donanım yelpazesi sunan kızaklı bir model ile karşılık veriyor: Dokunmatik ekran üzerinden parmakla veya klavye üzerinden sıradan cep telefonları gibi. GPS navigasyon, 5 Megapiksel kamera, 32'den 48 GB'a kadar genişletilebilen bellek ve multimedya çalar fakat başrolü internet oynuyor: N97 mobil-internet ve PC-internet arasındaki farkları ortadan kaldıracak.

Nokia N97'nin yaklaşık 660 Euro (yurtdışı fiyatı) karşılığında satışa sunulması bekleniyor ki, daha fiyatı bile sunduğu özelliklerin yanında bir savaş başlangıcını çağrıştırıyor. Nokia hayranlarını üzecek olan tek şey "2009'un ilk yarısı içinde herhangi bir zaman" şeklindeki çıkış tarihi. Nokia bu ifade ile hem hayranlarını kıvrandırıyor hem de gerekli optimizasyonlar için zaman kazanıyor. Bu zamana da ihtiyaç var, zira Nokia World'de tanıtılan N97 bir beta-sürümü ifade ediyordu. Hem dış görünüş hem de menü ve fonksiyon yapısı yeniden elden geçirilecek. CHIP Online,  uygulama testinde bunu da göz önünde bulundurdu.

Tüm konu: CHIP Online ÖZEL: Nokia N97 testte

İzleyin: Nokia N97 nasıl çalışıyor? #1

Resimlerle: Nokia N97'den çok özel kareler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Nokia N97'nin mutlak iPhone katili olabilir mi?

Hiper£l£v£nKids
27-01-2009, 12:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Benim HDD'yi aşmış bu.

uGuR.uK
27-01-2009, 13:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

nokia kendini aşmış iyice ya, bu telefonsa benim 6300 ne anasını satimGülümseme.

_cypher_
27-01-2009, 14:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,389 mesaj

bize rahat 3 milyardann gelir bu Üzgün

xAngmar
27-01-2009, 20:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

telefon türkiyeye gelirmi acaba orasıda var baksanıza 660 euro yurtdışı
türkiyeye gelicek gümrükden geçicek vergi >> ana satıcıya ulaşıcak anasatıcı mağazaya satıcak kar mağaza kullanıcıya satacak kar

bizde yicez kazıgı gece sadece teknosaya gidip vitrinde incelemekle yetineceğiz :D

bilge adam
28-01-2009, 22:55   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

Anlatılanlara bakılırsa tek kelime ile muhteşem bir telefon/cep bilgisayarı.Birazcık kalınlığı fazla 16 mm.Bu da özelliklerinin fazlalığından.Ben bu günkü döviz kurlarına göre 1.600-1.700 TL civarı fiyat öngörüyorum.Umarım piyasaya çıkışı fazla uzun sürmez.E71 almayı düşünüyordum ama bunu duyunca bekleyeceğim.Çok daha fazlası var.İphone'e gelince.O bunun yanında çok basit,işlevsiz,güçsüz kalıyor.N97 belli bir süreçte rakip tanımayacak gibi.

Polat Alemdar
22-02-2009, 03:08   |  #7  
Üye
57 mesaj

kesin güzel bi telefondur ama bunların alayı iphone taklidi diilmi sonuçta. Kimse iphoneun tahtını deviremez daha uzunca bi süre.