Chrome birinciliğe bir adım daha yakın!

CHIP Online
02-08-2011, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Tarayıcı savaşlarında deprem: Firefox artık en çok kullanılan ikinci tarayıcı değil!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/chro ... ha-yakin_28376.html

Resimlerle: Chrome için HTML5 tabanlı en iyi 5 uygulama!

Google'ın süper hızlı web tarayıcısı Chrome, İngiltere'de en çok kullanılan ikinci tarayıcı haline geldi. Üç sene önce yayınlanan Chrome, web istatistikleri firması Statcounter'a göre Mozilla Firefox'u geçerek yüzde 22 ile İngiltere'de en sık kullanılan ikinci tarayıcı oldu.

Internet Explorer ise ülkede düşüşte olmasına rağmen, yüzde 45 ile birinciliği elinde bulunduruyor. Google'ın tarayıcı pazarındaki payını yükseltmesi, ülkede yapılan reklamlara bağlanıyor. Zira Chrome, İngiliz televizyonunda reklamı yapılan ilk Google ürünü.

Chrome'dan sorumlu Google mühendisi Lars Bak, hedeflerinin hiçbir zaman dev bir kullanıcı kitlesinin ilgisini çekmek olmadığını, ancak hareketsiz tarayıcı pazarına bir enerji getirmek istediklerini söylüyor: "Hız bunun temel bir parçası, ancak minimal bir tasarım ve güvenliğin ele alınışı da önemli. Bir kullanıcı olarak bir web sayfasını açtığınızda hızlı yükleniyorsa, başka bir tarayıcıya dönmeniz zordur."

Mountain View yerine dönüştürülmüş bir çiftlik evinden çalışan Google mühendisi, Chrome'un çok daha hızlı olabileceğini, şu anki hızla hiçbir zaman yetinilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Chrome, Statcounter'a göre dünya çapında yüzde 20.65 ile üçüncü en çok kullanılan tarayıcı.

Tüm konu: Chrome birinciliğe bir adım daha yakın!

İzleyin: İnternet tarayıcılar hız savaşında!

Resimlerle: Chrome için HTML5 tabanlı en iyi 5 uygulama!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Chrome'un dünya çapında birinciliğe yükseleceğini düşünüyor musunuz?

dasti
02-08-2011, 14:37   |  #2  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,963 mesaj

mozilla başta çok geç açılıyor ama hızlı ve pluginleri dolayısıyla kolay kolay kullanıcı kaptırmaz. Ama chrome reklamdan çok işi biraz çakallığa götürerek ürünlerine chrome setup ını yerleştiriyo böylece farkında olmadan insanların birçoğu kullanmış oluyo. Benim kişisel görüşüm bu şekilde :)

sosyalik
02-08-2011, 14:50   |  #3  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Umarım öyle bir şey olmaz, çünkü bilgi hırsızlarından korunmak parayla antivirüs alıyoruz ve açılış sayfamız yasal veri soyguncusu Google. Google, kullanıcısını da düşünerek gerçekten iyi ürünleri ücretsiz sunuyor ama kullanıcı bilgilerini de paraya çevirmeyi ihmal etmiyor.

Yasal veri soyguncusu dediysem Google şifrelerinizi çalmıyor, girdiğiniz web sitelerini (ve daha fazlasını ;mesela yer imlerinizi de...) izleyerek sizin nelerden hoşlandığınızı reklam verenlere satıyor.

dasti
02-08-2011, 15:03   |  #4  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj
Alıntı: sosyalik  
Umarım öyle bir şey olmaz, çünkü bilgi hırsızlarından korunmak parayla antivirüs alıyoruz ve açılış sayfamız yasal veri soyguncusu Google. Google, kullanıcısını da düşünerek gerçekten iyi ürünleri ücretsiz sunuyor ama kullanıcı bilgilerini de paraya çevirmeyi ihmal etmiyor.

Yasal veri soyguncusu dediysem Google şifrelerinizi çalmıyor, girdiğiniz web sitelerini (ve daha fazlasını ;mesela yer imlerinizi de...) izleyerek sizin nelerden hoşlandığınızı reklam verenlere satıyor.

onu interneti aldığın şirket bile yapıyor ki :) bana yapmayan biri söyle :)

Son Düzenleme: dasti ~ 02 Ağustos 2011 15:07
tevfikbahadır
02-08-2011, 15:50   |  #5  
tevfikbahadır avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
146 mesaj

Şöyle ki chrome sayesin de tarayıcıların yüzü gözü açıldı.Chrome olmadan önce ie - mozille firefox nasıl dı size sorabilir miyim? Chrome tarayıcı pazarına büyük bir vurgun yaptı ve bunu kimse inkar edemez.Ayrıca veri toplama konusuna gelirsek reklam verenlere satmıyor çünkü zaten kendi reklam pazarlama bölümü var kendi verisini kendi bölümünde kullanıyor.Sen olsan elindeki bir bilgiyi kendini geliştirmek için kullanmaz mıydın?.İşin kısası chrome bu pazarda işini çok güzel yapıyor ve yenilikçi bir anlayış içerisinde.

sosyalik
02-08-2011, 15:53   |  #6  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj
Alıntı: dasti  
onu interneti aldığın şirket bile yapıyor ki :) bana yapmayan biri söyle :)
Söyleyeyim: Mozilla. Firefox Sync'te (senkronizasyon) bir anahtar veriyor ve ekliyor: "Sync anahtarınız diğer makinelerde Firefox Sync uygulamasına erişmek için gereklidir.Lütfen yedek kopyasını alın.Sync anahtarınızı kurtarmanıza yardım edemeyiz.

Zaten konu kimin sizin yer imlerinizi, girdiğiniz siteleri bilip bilmediği değil,bunları bilenin onlardan para kazanmaya çalışması ve gizlilik şartlarında açıkça söylememesi (üstü kapalı şekilde söylüyor.)

sosyalik
02-08-2011, 15:59   |  #7  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj

Alıntı: tevfikbahadır  
Şöyle ki chrome sayesin de tarayıcıların yüzü gözü açıldı.Chrome olmadan önce ie - mozille firefox nasıl dı size sorabilir miyim? Chrome tarayıcı pazarına büyük bir vurgun yaptı ve bunu kimse inkar edemez.Ayrıca veri toplama konusuna gelirsek reklam verenlere satmıyor çünkü zaten kendi reklam pazarlama bölümü var kendi verisini kendi bölümünde kullanıyor.Sen olsan elindeki bir bilgiyi kendini geliştirmek için kullanmaz mıydın?.İşin kısası chrome bu pazarda işini çok güzel yapıyor ve yenilikçi bir anlayış içerisinde.

Reklam verenlere satıyor demekten kastım, zamanın trendine göre uygun reklam yerleştirmeleri yapıyor.Mesela ev alacak birinin karşısına arama sonuçlarında reklam olarak ev ilanı çıkarabiliyor(hatta aradığı şehirde bile çıkartabilir, çünkü yerinizi biliyor.) vb.

Son olarak geçen sene Google CEO'sunun söylediği bir sözü hatırlatayım:"Yazmanıza gerek bile yok. Nerede olduğunuz, nerede bulunduğunuzu biliyoruz. Ne düşündüğünüzü de iyi kötü bilebiliriz"

Kaynak:https://www.chip.com.tr/konu/goog ... -vizyonu_22797.html

okansoft
02-08-2011, 18:58   |  #8  
okansoft avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Internet explorer 6'nın kolay kolay geçileceğini düşünmüyorum. Kendimde Firefox kullanıcısı olmama rağmen Firefox'un ise giderek daha zor duruma düştüğünü görüyorum.
Firefox'un kullanıcıyı kendine çeken eklenti desteğinin sürümler ilerledikçe hızla  güncellenememesi can sıkıcı. Ayrıca kritik eklentilerin diğer tarayıcılarda da yer almaya başlaması (Örneğin Chrome'da bulunan adblock plus firefoxtaki kadar başarılı) Mozilla'nın kozlarını zayıflatıyor.
Firefox'un en rahatsız edici yönleri ise yenilikçi kimliğini  bırakıp diğer tarayıcıları taklit etmesi ve hantal yapısı. Chrome'ın minimal yapısına karşın firefox hala zaman zaman 10 saniyeyi bulan  ilk açılış sürelerine sahip.
Süreç böyle devam ederse uzun vadede Chrome'un Firefox'u rahatlıkla alt edeceğini düşünüyorum. Opera'nın  ise niye bu kadar az kullanıcısı olduğunu anlamıyorum.

perfect life
02-08-2011, 19:38   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
799 mesaj
Alıntı: okansoft  
Internet explorer 6'nın kolay kolay geçileceğini düşünmüyorum. Kendimde Firefox kullanıcısı olmama rağmen Firefox'un ise giderek daha zor duruma düştüğünü görüyorum.
Firefox'un kullanıcıyı kendine çeken eklenti desteğinin sürümler ilerledikçe hızla  güncellenememesi can sıkıcı. Ayrıca kritik eklentilerin diğer tarayıcılarda da yer almaya başlaması (Örneğin Chrome'da bulunan adblock plus firefoxtaki kadar başarılı) Mozilla'nın kozlarını zayıflatıyor.
Firefox'un en rahatsız edici yönleri ise yenilikçi kimliğini  bırakıp diğer tarayıcıları taklit etmesi ve hantal yapısı. Chrome'ın minimal yapısına karşın firefox hala zaman zaman 10 saniyeyi bulan  ilk açılış sürelerine sahip.
Süreç böyle devam ederse uzun vadede Chrome'un Firefox'u rahatlıkla alt edeceğini düşünüyorum. Opera'nın  ise niye bu kadar az kullanıcısı olduğunu anlamıyorum.
Opera konusunda katılıyorum.Firefox artık hangi tarayıcıdan ne çalabilirim diye düşünüyor.Resmen Opera'nın turuncusu oldu.Açık kaynak kodlu olmasa kimse tahammül etmez.Dolayısıyla eklenti de geliştirilmezdi.Google da pek ala bilgilerimizi çalıyor.Google CEO'su bunu açık açık söylüyorsa kimse bana Google'u savunamaz.Googleupdate.exe olayı tam bir saçmalık zaten.Neden diğer tarayıcılar gibi bütünleşik update kanalı yok.Earth ve picasa'ya da eklese update.exe'ye gerek yok.Google bunu düşünemiyor mu yani ? Ben Bing kullanıyorum.Tamam Google gibi etkili araması yok ama en azından güvende hissediyorum kendimi.Opera kullanıyorum ayrıca da.Kafam rahat.

dasti
03-08-2011, 14:54   |  #10  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj
Alıntı: okansoft  
Bence chrome senin de bahsettiğin mozilla saçmalıklarından dolayı çoktan geçti. Mozilla eskisi gibi değil artık bende kullanıcısıyım ama en son sürümde bütün eklentilerim vs gitti. Gelde sinir olma. Artı eklentileri vs arşivliyorum yine fayda etmiyor çünkü formattan sonra yeni sürümü yüklemeni istiyor ve yeni sürüm için eklenti yoksa kalıyorsun öylece. Chrome zamanı bence... Bu arada explorer da hiç cezbedici değil yıllardır kullanmıyorum onuda öyle bir özelliğe sahip o da :)))