Chrome vs Firefox: Javascript hızında savaş

CHIP Online
11-12-2008, 14:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox ve Chrome'un yeni sürümleri, JavaScript hızında dişe diş bir mücadeleye sahne oluyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Chro ... nda-savas_9969.html

Resimlerle: Firefox'a Chrome özelliklerini eklemek

Geçtiğimiz Salı günü bilindiği üzere Mozilla, Firefox'un en son sürümü olan 3.1 beta 2'yi kullanıcılarına sundu. Aynı gün Google da boş durmadı ve Chrome'un en yeni sürümü 0.4.154.33'ü indirilmeye sundu. Peki yeni sürüm Chrome ve Firefox'un JavaScript performansında ne gibi değişiklikler oldu?

cnet'in yaptığı SunSpider testinden alınan grafikte yer alan rakamlara bakıldığında, Firefox 2.110 puanla SunSpider testinin bir numarası olmayı başarırken, Chrome ise 2.140 puanla Firefox'u izliyor.*

Elbette JavaScript testinde Firefox ve Chrome dışında Microsoft Internet Explorer ve Apple'ın Safari web tarayıcıları da bulunuyor; ancak birkaç nedenden ötürü Chrome ve Firefox'u karşılaştırmak daha doğru. Örneğin Firefox ve Chrome'un açık kaynaklı web tarayıcı sınıfına girmeleri, onları diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri.

JavaScript, genellikle Gmail ya da Google Docs gibi sofistike yapıdaki web sitelerinde kullanılıyor olsa da, günümüzde çok daha farklı amaçlarla da JavaScript'in kullanıldığına şahit oluyoruz. Bu nedenle JavaScript performansının hızlı olması oldukça önemli. Tabi Javascript hızı browser'ın genel hızı anlamına gelmiyor.

(*)Rakamların küçük olması daha iyi bir sonuç anlamına geliyor.

Tüm konu: Chrome vs Firefox: Javascript hızında savaş

İzleyin: Google Chrome'un hikayesi

Resimlerle: Firefox'a Chrome özelliklerini eklemek

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz?

Feel Good
11-12-2008, 14:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

Mozilla Firefox kullanıyorum ve çok memnunum Gülümseme

Toxic
11-12-2008, 17:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

firefox kullanıyorum

ck1991
11-12-2008, 18:01   |  #4  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
533 mesaj

3.1 beta 2 kllnyrm :)

OnnuuR
11-12-2008, 19:24   |  #5  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

Son Düzenleme: OnnuuR ~ 11 Aralık 2008 19:25
OnnuuR
11-12-2008, 19:31   |  #6  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

İe 5

paintingster
11-12-2008, 21:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

BAZEN İE BAZEN CHROME AMA ÇOĞUNLUKLA OPERA 10 ALPHA  SÜRÜMÜNÜ KULLANIYORUM BU SÜRÜM 9 SÜRÜMÜNDEN DAHA HIZLI

Fattur
11-12-2008, 22:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

JavaScript, genellikle Gmail ya da Google Docs gibi sofistike yapıdaki web sitelerinde kullanılıyor olsa da, günümüzde çok daha farklı amaçlarla da JavaScript’in kullanıldığına şahit oluyoruz.

JS lerden virüsler de yayılıyor bu arada hatırlatayım!

Ben Opera ve Ie kullanıyorum.Ayrıca acaba Opera 10 alfa niye bu test'e sokulmamış ki?

bwhiteb
11-12-2008, 23:41   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj

FireFox Kullanıyorum Bence de Çok Güzel

kalamarr
12-12-2008, 00:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
Fattur
JavaScript, genellikle Gmail ya da Google Docs gibi sofistike yapıdaki web sitelerinde kullanılıyor olsa da, günümüzde çok daha farklı amaçlarla da JavaScript’in kullanıldığına şahit oluyoruz.

JS lerden virüsler de yayılıyor bu arada hatırlatayım!

Ben Opera ve Ie kullanıyorum.Ayrıca acaba Opera 10 alfa niye bu test'e sokulmamış ki?

firefox kullanıyorum ve java script açıklarından etklenmeyen tek tarayıcı no script adlı eklentiye sahip Mozilla Firefox'tur.

Fattur
12-12-2008, 12:51   |  #11  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

firefox kullanıyorum ve java script açıklarından etklenmeyen tek tarayıcı no script adlı eklentiye sahip Mozilla Firefox'tur.

kusura bakma ama bu eklentisiz bir biçimde.opera ile tümleşik bir biçimde verilmektedir zaten.Sadece ff değil.No script vb eklentiler opera görme(çoğu. orjinal bir fikire rastlayamadım)

Banned
12-12-2008, 14:44   |  #12  
Banlandı
347 mesaj

kimse laf edemesin diye bulduğum bütün büyük tarayıcıları bilgisayarıma kurdum ama en iyisi firefox diyebilirim...bu arada benden başka böyle düşünen kaç kişi var bilmiyorum ama her firefox haberinin altında papağan gibi opera opera diye bağıran kişilerden artık bıktım..kullanmıyorum arkadaşım bela mısınız ya!!! artık biryerde grup mu kursam diye düşünmeye başladım..''opera papağanlarını sevmeyen firefox kullanıcıları''...

kalamarr
12-12-2008, 22:22   |  #13  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
Fattur

kusura bakma ama bu eklentisiz bir biçimde.opera ile tümleşik bir biçimde verilmektedir zaten.Sadece ff değil.No script vb eklentiler opera görme(çoğu. orjinal bir fikire rastlayamadım)

operada çok uğraştım ama no scriptte olan scriptlerin kaynağını görüpte scriptleri engelleme seçeneğini ve no scriptteki tıklama engelleyecisini göremedim. daha çok ad block gibi bir sistem gördüm. internettede araştırdım gene tek tek engelleme veya kapatma yöntemi gördüm. acaba no scriptteki gibi tıklama güvenliği ve işleyen scriptleri gösterip nasıl engellerim? opera fazla kullanamıyorum çünkü flash player ile opera arasında bir uyumsuzluk oluşmuş. bilgisayar kasılmaktan ölecek. opera kullanmadığım için bu sorunla şuanda ilgilenemeyeceğim.

dolby
12-12-2008, 22:40   |  #14  
Yeni Üye
43 mesaj

Mozilla Firefox 3.1 Beta2 kullanıyorum ve gayet memnunum...