Çift Hdd Çift işletim Sistemi

karabulutrap
07-02-2013, 02:26   |  #1  
karabulutrap avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba Öncelikle konuyu Doğru yeremi Açtım bilmiyorum Yanlş yere açtıysam Özür diliyorum :/

Arkadaşlar elimde 2 tane Hdd var Birisi Pc'nin kendi Hdd'si ikinciside sonradan aldığım Hdd şimdi ikisinide Bilgisayara Sata olarak bağladım birisinde win7 kurulu Ve ben diğerinede linux yada xp kurmayı istiyorum fakat çakışma olasılığıda var zaten pc açılırken hangi işletim sistemini açıcak orasıda ayrı bi konu

Bende şöyle düşünüyorum pc açılırken Bios'tan istediğim Hdd iptal edip istedğini aktif edip bu şekilde istediğim işletim sistemini kullanmayı istiyorum. Sizce bu mümkün mü ?

Kapalı Hesap (143179)
07-02-2013, 06:05   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
80 mesaj

O kadar uğraşma, birine linux birine windows kuracaksan eğer linux kurduğun hddyi sıramalada üste al, grub diğer harddiski tanır zaten istediğini boot edersin. Hem burg kurarsın, görsel açıdan da güzeldir. Xp kuracaksan da ubuntu 10.04 gibi fazla yer kaplamayan bir dağıtımı kurarsın, bi 5 gb ayırırsın. Grub ayarlarını yaparsın, istersen burg kurarsın

badwizard
13-02-2013, 14:43   |  #3  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Evet mümkün, anakartlar üzerinde bulunan sata portlarının öncelik sıralaması üzerindeki numaralara sonrada bios üzerindeki ayara bağlıdır, şöyleki; disk 1 windows disk 2 linux olsun, disk 1 sata 1e disk 2 sata 2 ye bağlı şekilde makinanı başlatırsan sistem neyi açayım diye sormaz direkt windowsu yükler, aynı konfigüsasyonda bios ayarlarındaki boot sequence sıralamasında disk 2 yi ilk sıraya alırsan makinayı başlattığında sistem hiç birşey sormadan direkt linux u çalıştırır, açılışta işletim sistemi seçmek istiyorsan tek diskte iki işletim sistemi için 2 partition oluşturup işletim sistemlerini onların üzerine kurmalısın örn: c:/windows - d:/root gibi, bu şekilde makinanı başlattığında anakart boot edilecek diski okumaya başladığında 2 ayrı sistem olduğunu için hangisini yüklemek istediğini her açılışta sorar.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
karabulutrap
14-02-2013, 02:09   |  #4  
karabulutrap avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Teşekkür Ederim Gayet iyi bi Açıklama oldu. Sanırım ilk alternatif daha iyi gibi duruyo öyle Denicem