® Çıkarılabilir Disk Hatası

NoteBook
21-07-2011, 12:40   |  #1  
NoteBook avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
658 mesaj

Merhaba,
8 GB kapasiteli ve %50 'si dolu olan Kingston marka bir USB Flash Bellek'im var.
Her zaman takılı olan bilgisayara takıyorum ama Çıkarılabilir Disk olarak görünüyor.

- Açmaya çalıştığımda "Lütfen Çıkarılabilir Disk (F:) içine bir disk yerleştirin uyarısı alıyorum.
- Sağ tıklayıp "Biçimlendir" dediğimde "F: sürücüsünde disk yok. Bir disk takıp yeniden deneyin " hatası alıyorum.
- Virüs taraması yaptığımda "Nothing found" uyarısı veriyor ama taranan alan 0 olarak görünüyor.
- Birlikte aç yapayım dedim ama sağ tıkladığımda Birlikte Aç menüsü yok.
- Bilgisayarım / Yönet bölümüne girdiğimde Disk Yönetimi bölümünde Disk 1 Çıkarılabilir (F:) Medya Yok olarak görünüyor.Sağ tıklayıp Sürücü Harfi ve Yolu değiştir yapayım dedim ama pasif olduğu için yapamadım.
- Paylaşıma açabiliyorum.Ama bir işe yaramıyor tabi doğal olarak.
- Yeniden adlandırma yaptım ama yine aynı.
- MS-Dos ortamında giriş ve format atma işlemi yapayım dedim , F: ( Enter ) yaptığımda "Aygıt hazır değil" diyor.
- Sağ tıklayıp Çıkar dedim sorunsuzca kaldırıldı uyarısı aldım.Yeniden taktım ama yine aynı.
- Flash Bellek'i bilgisayara taktığımda ışığı yanık duruyor.Yani yanıp sönmüyor.Sürekli yeşil renkte yanık duruyor.
- Bu yaptığım işlemleri,  Win 98 , Win XP , Win Vista , Win 7 kurulu ayrı ayrı bilgisayarlarda denedim bir sonuç alamadım.

Var mıdır açmanın bir yolu :)

Son Düzenleme: NoteBook ~ 21 Temmuz 2011 12:45
viking20
21-07-2011, 13:30   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

burayı inceleyin,
https://www.chip.com.tr/forum/usb ... cenegi_t187868.html
Özellikle 6. maddeyi:
6-Bilgisayarınızın USB Belleğinizi tanımaması,
{Bir önceki gün USB Belleğinizdeki verileri bilgisayarınıza aktardınız ve bugün bilgisayarınız belleğinizi tanımuyor.Ancak USB Belleğiniz başka bilgisayarda normal çalışıyor.}
Windows tüm bağlanan cihazların bilinen sürücülerini ''%systemroot%/inf'' klasöründeki ''INFCACHE.1'' isimli genişletilebilir dosyada saklıyor.Bu dosya Win 7 de ''C:\Windows\System32\DriverStore''de yer alıyor.''INFCACHE.1'' dosyası aynı zamanda USB Belleğinizin sürücü bilgilerini de içeriyor.Bu dosya Windows için bir çalışan sürücüler listesinden daha fazlasını içeriyor.Eğer işlem sırasında bir hata oluşursa ,sürücü kurulumu ya da cihazın iptal edilmesi sürücüden bağımsız olarak bu önbellek dosyasına kaydediliyor.Eğer aniden USB belleğinizin bilgisayar tarafından tanınmamaya başlanmışsa,daha önce başka bir cihazın kurulumu sırasında ya da belleğinizle ilgili kaydedilmiş yanlış bilgilerin aranması nedeniyle bu dosya zarar görmüş olabilir.Bu hatanın giderilmesi için yapılması gereken dosyayı silmekten ibaret.Silme işlemi bir sıkıntı doğurmuyor,çünkü bilgisayarınıza yeni bir cihaz takdığınızda Windows bu dosyayı yeniden oluşturuyor.''INFCACHE.1'' dosyasını ilgili klasörden silebilmeniz için ilkin bu klasörü gizli mod'dan kurtarıp görünebilir yapmanız gerekiyor.Bunun için Explorer'da ''Klasör Seçenekleri /Görünüm'' den ''Gizli Dosya ve Klasörleri göster'' seçeneğini etkinleştirmelisiniz. (Alıntı)
Edit:bence Siz  ''INFCACHE.1'' klasörünü bulup hemen silin.Olmadı bunu deneyin:  Bilgisayarıma  Sağ tıklatın ,Yönet 'i tıklatın ,Depolama sekmesi altında Disk Yönetimi'ni seçin ,sağ tıklatın ,Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir'i seçin ,sürücü harfini değiştirerek ,yeniden başlatın.Flash disk takılıyken bilgisayarıma sağ tıklayın-özellikler-donanım-aygıt yöneticisi-disk sürücüsünden flash diskin isminine sağ tıklayın-devre dışı bırak-sonra tekrar etkin et.Bu tür problemler usb kaynağının yetersiz gelmesinden de olabiliyor.

Son Düzenleme: viking20 ~ 21 Temmuz 2011 14:15
Berkay03
06-08-2011, 10:45   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

SA beyler bendede öyle bi sorun pc sim xp bi dosya yüklerken  yükledi sandım flash diski çektim şimdede görüyor altta ama bilgisayrımda yok aıgıt yöneticisinden girince sürücü güncelleştir var gülleştir diyorum olmuyor  bi yardım ederseniz sevinirim

NoteBook
09-08-2011, 23:26   |  #4  
NoteBook avatarı
OP Yıllanmış Üye
658 mesaj
Alıntı: viking20  
burayı inceleyin,
https://www.chip.com.tr/forum/usb ... cenegi_t187868.html
Özellikle 6. maddeyi:
6-Bilgisayarınızın USB Belleğinizi tanımaması,
{Bir önceki gün USB Belleğinizdeki verileri bilgisayarınıza aktardınız ve bugün bilgisayarınız belleğinizi tanımuyor.Ancak USB Belleğiniz başka bilgisayarda normal çalışıyor.}
Windows tüm bağlanan cihazların bilinen sürücülerini ''%systemroot%/inf'' klasöründeki ''INFCACHE.1'' isimli genişletilebilir dosyada saklıyor.Bu dosya Win 7 de ''C:\Windows\System32\DriverStore''de yer alıyor.''INFCACHE.1'' dosyası aynı zamanda USB Belleğinizin sürücü bilgilerini de içeriyor.Bu dosya Windows için bir çalışan sürücüler listesinden daha fazlasını içeriyor.Eğer işlem sırasında bir hata oluşursa ,sürücü kurulumu ya da cihazın iptal edilmesi sürücüden bağımsız olarak bu önbellek dosyasına kaydediliyor.Eğer aniden USB belleğinizin bilgisayar tarafından tanınmamaya başlanmışsa,daha önce başka bir cihazın kurulumu sırasında ya da belleğinizle ilgili kaydedilmiş yanlış bilgilerin aranması nedeniyle bu dosya zarar görmüş olabilir.Bu hatanın giderilmesi için yapılması gereken dosyayı silmekten ibaret.Silme işlemi bir sıkıntı doğurmuyor,çünkü bilgisayarınıza yeni bir cihaz takdığınızda Windows bu dosyayı yeniden oluşturuyor.''INFCACHE.1'' dosyasını ilgili klasörden silebilmeniz için ilkin bu klasörü gizli mod'dan kurtarıp görünebilir yapmanız gerekiyor.Bunun için Explorer'da ''Klasör Seçenekleri /Görünüm'' den ''Gizli Dosya ve Klasörleri göster'' seçeneğini etkinleştirmelisiniz. (Alıntı)
Edit:bence Siz  ''INFCACHE.1'' klasörünü bulup hemen silin.Olmadı bunu deneyin:  Bilgisayarıma  Sağ tıklatın ,Yönet 'i tıklatın ,Depolama sekmesi altında Disk Yönetimi'ni seçin ,sağ tıklatın ,Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir'i seçin ,sürücü harfini değiştirerek ,yeniden başlatın.Flash disk takılıyken bilgisayarıma sağ tıklayın-özellikler-donanım-aygıt yöneticisi-disk sürücüsünden flash diskin isminine sağ tıklayın-devre dışı bırak-sonra tekrar etkin et.Bu tür problemler usb kaynağının yetersiz gelmesinden de olabiliyor.

Merhaba,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Ancak ;
1-''INFCACHE.1''  dosyasını silip flash belleki çıkarp taktığımda bu dosya otomatik olarak yeniden oluşuyor.Ama yine flash bellek açılamıyor.
2-Bilgisayarıma  Sağ tıklatın ,Yönet 'i tıklayıp,Depolama sekmesi altında Disk Yönetimi'ni seçip ,sağ tıkladığımda flash belleki görmediği için sürücü harfi ve yolunu değiştiremedim.
3-Flash disk takılıyken bilgisayarıma sağ tıklayıp-özellikler-donanım-aygıt yöneticisi-disk sürücüsünden flash diskin isminine sağ tıklayıp-devre dışı bırak-sonra tekrar etkin ettim ama yine aynı.

Sanırım çöp yolu göründü kendisine (:

Kapalı Hesap (186082)
09-08-2011, 23:30   |  #5  
Kapalı Hesap
1,770 mesaj

Format cdsi takıp formatlamayı denedinizmi peki ?

NoteBook
17-08-2011, 09:56   |  #6  
NoteBook avatarı
OP Yıllanmış Üye
658 mesaj
Alıntı: Save_Us.Y2J  
Format cdsi takıp formatlamayı denedinizmi peki ?

Flash Bellek'teki sorunun CD ile halledilebileceğini ilk kez duydum ya da daha önce duymuş isem şimdi hatırlayamadım.Bu format CD si dediğiniz bildiğimiz Win CD si değil sanırım.Nasıl temin edebilirim.

xxxOğuzhanxxx
05-11-2012, 19:47   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Selam kardeş benim flash belleğim yaklaşık 1 yıldır bozuk bozulma nedeni de internet cafe de flash belleğime oyun yüklücektim antivirüs programı uyarı verdi flash belleğimde virüs varmış ben temizle şıkkına bastım basmas komaz olaydım bastıkdan sonra hangi pc ye taksam Boşd Disk olarak görünüyor bunu nasıl düzelte bilirim yardım flashbelleğimin markası ADATA boyutuda 4 gb lütfen yardım et şimdiden teşekürler

murat5038
05-11-2012, 23:09   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: xxxOğuzhanxxx  
Selam kardeş benim flash belleğim yaklaşık 1 yıldır bozuk bozulma nedeni de internet cafe de flash belleğime oyun yüklücektim antivirüs programı uyarı verdi flash belleğimde virüs varmış ben temizle şıkkına bastım basmas komaz olaydım bastıkdan sonra hangi pc ye taksam Boşd Disk olarak görünüyor bunu nasıl düzelte bilirim yardım flashbelleğimin markası ADATA boyutuda 4 gb lütfen yardım et şimdiden teşekü

Eğer disk yönetiminde görünüyor ise ordan biçimlendirmeyi deneyin,Orda görmüyor ise ve aygıt yöneticisinde blinmeyen veya ünlem işaretli bişey çıkıyorsa sürücüsüne sağ tıkla kaldır seç v donanım değişikliklerini tarat Tıkla sonra Win cd si ile pcyi başlatıp format kısmındaki diskler görününce szin flash diskinizi seçip silip sonra biçimlendir tıklayın(Tabi orda görürse).Eğer sadece içi boş görünüyor ve boyutuda normal görünüyor ancak içindekileri göremiyorsan gizli ve korunan birdosya biçimine dönüşmüş olabilir Ayrıca kaspersky ilede bir tarattır iseniz iyi olur.

murat5038
04-12-2012, 20:31   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: obuaorg  
merhaba.ben pc me format attırdım.biraz önce format atan bilgisayarcıyı da aradım."bilmem ne" virüsü bulaştırmışın bilgisayara dedi.size söyleyeyim bir.harddisk'imi takıyorum bilgisayara ama birlikte aç çıkmıyor.sadece bilgisayarım'da var.oradan açıyorum harddisk'i.bu "bilikte aç" çıkması için ne yapmak gerekiyor.antivirüs dedi bilgisayarcı Nod32 var bil.de.onunla tarattım ama sorun bulamadı yardım edebilecek misiniz???"birlikte aç" çıkmıyor???mail adresim : otasbasyahoo.com

şimdi şöyle diyeyim bu durum formattan sonramı oldu,Ayrıca eset formattan hemen sonra yükelyip diskimi takdın yada takdından sonramı eseti yükledin ve virüsü eseti yükeldikden sorna bulup virüsü sildikden sonramı oldu.

baran1
15-05-2013, 21:00   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba Kolay Gelsin ben bir şey sorcaktım benim bi mp3 çalar var ben şarkı yükliycek removle disk ' e giriyorum karşıma  '_WQQV.com içinde hata Ekşi girişi : rundll32 ' hatası veriyor nasıl düzeltebilirim .
Şimdiden teşekkürler.

murat5038
17-05-2013, 00:40   |  #11  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: baran1  
Merhaba Kolay Gelsin ben bir şey sorcaktım benim bi mp3 çalar var ben şarkı yükliycek removle disk ' e giriyorum karşıma  '_WQQV.com içinde hata Ekşi girişi : rundll32 ' hatası veriyor nasıl düzeltebilirim .
Şimdiden teşekkürler.

Virüs girmiş Kaspersky IS yükle USB belleğini tara virüsler temizlendikden sonra Usb belleği biçimleyip Sistemini de fullscan yap tara.

WUSLATTA
09-04-2016, 12:23   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

slm arkadaşlar ben win 7 ve 8 ikisinide kullanıyorum ofisteki pc de laptopta ve evimde benim sandisc 16 gb lık bin flash belleğim var daha doğrusu vardı ama son 5 gündür flash belleğime erişemiyorum pc ye takıyorum di donk sesi geliyor ama biraz bekledikten sonra çıkarılabilir disk G: yazıyor ve çift tıkladığımda yada sağ tıkladığımda donup kalıyor ne biçimlendirme geliyor ne başka bişey bazen tam usb yi çıkarıyken görüyor gibi oluyor ama kayboluyor ne yaptığysam çalıştıramadım flash önemli değil içindeki verilerim çok önemli şirketle alakalı veriler ve kendi özel verilerim kaldı bi kopyalasam flash ı sobaya atıp yakacam nolur birisi yardım etsin bi tanesi jelatine sar buzluğa koy 1 gün beklet filan demiş ama ne kadar mantıklı bilmiyorum denemedim.Acil çözüm arıyorum verilere ulaşamazsam işten atılabilirim :(

WUSLATTA
09-04-2016, 12:37   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

birisi komut satırını aç cmd yaz çıkan ekrana g: yaz sonra "attrib +r +s +a+ +h"  yaz entere bas demiş ama ben g: yazınca yine dondu kaldı flash ı çıkarana kadar da sayfa kapanmadı flash ı çıkarınca kapatabildik cmd sayfasını.

Kim So Hyun
18-02-2017, 18:42   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

Benim aynı sorun sd kartım da var yardımcı olabilir misiniz :((

oguzerdem
09-04-2017, 13:11   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

Evet henüz bu problemi çözmüş bulunmaktayım..

Öncelikle aşağıda anlatacağım işlemleri uygularken diskiniz USB yerine takılı olsun. Uyguladığım yöntem şu;

- Masaüstünde bulunan bilgisayar simgesine sağ tık ve yönet seçeneğini seçmek,
- Açılan sayfadan disk yönetimi seçeneğini seçmek,
- Taktığınız diskinizin boyutu ne ise onu ayrılmamış bellek olarak göreceksiniz. Ayrılmamış belleğe gelip sağ tıkla yeni birim oluştur seçeneğini seçin.
- Ayırmak istediğiniz disk miktarını belirtin.
- Biçimlendirme metodunu seçin. Örneğin FAT32.. Bu kadar

Ben bu yöntemle diski kurtardım umarım işinize yarar.