Çin kendi işletim sistemini yapıyor!

CHIP Online
24-03-2013, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kendi web tarayıcısı ve arama motorundan sonra, bu dev ülke bakın şimdi de neyin peşinde...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/cin ... -yapiyor_39359.html

Resimlerle: Linux kullanan 10 inanılmaz cihaz!

Açık kaynak kodlu yazılıma sunduğu destekle tanınan Çin, Ubuntu'yu geliştiren Canonical'a ulaşarak Çinli kullanıcılara özel bir işletim sistemi geliştirmek üzere yardım talebinde bulundu.

Çince karakter desteğiyle hizmete sunulması beklenen işletim sisteminin adı, Ubuntu Kylin olacak, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları destekleyecek. Çin'in kendi işletim sistemini gerektirmektei fikri ise ülke vatandaşlarının Çince destekleri ve tarihleri destekleyen, onlara daha uygun bir işletim sistemi meydana getirmek.

Canonical çalışanları ve Çinli araştırmacıların geliştireceği işletim sistemi, Pekin laboratuvarında programlanacak. Çin'in Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Canonical ile yardımlaşarak web sitelerine, çevrimiçi mağazalara yönelik Kylin'i sunucularda çalıştıracaklar.

Ubuntu Kylin, Baidu maps, alternatif ofis yazılımları ve görsel yönetimi yazılımları ve Taobao alışveriş hizmetini de beraberinde sunacak.

Tüm Konu: Çin kendi işletim sistemini yapıyor!

Resimlerle: Linux kullanan 10 inanılmaz cihaz!

Kaynak: www.chip.com.tr