Coca cola nın içinde ne var biliyormusunuz?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
27-11-2008, 16:31   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
374 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

 

Türkiye'de hatta, dünyada ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola'ya karşı,
içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı...

Açılan davada, merkezi Atlanta'da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.

Sıkı durun şimdi. Bu *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye
almadı."O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz" anlayışı, davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu.

Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi vardı.

İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.

İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı.

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır.

Cochi
neal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.
Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür.
Cochi

neal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür.


Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır.....


  

Köylüler;kendi ihtiyaçları için Aztekler’den kalma klasik yöntemlerle, böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan, "carmine" i üretirler.

İşte bütün kolaların özütü bu. Markası önemli mi?

Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı.
Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezinde de yasaklandı.
Şimdi yazacağım hikaye ne derece doğru bilmiyorum. Çünkü delil gösteremiyorum. 23 yıl kola fabrikasında çalışan birisinin naklettiği iddia edilen bir hikaye.
malumunuz kola denilen içeceğin en temel hammaddesi meyan köküdür ve meyan kökü ile beslenen canlılar arasında fare de bulunmaktadır. büyük şirketler tonlarca üretim yaptıkları için kepçelerle toplamaktadırlar meyan köklerini. Tonlarca topladıkları için de fareleri ayıklamaya uğraşmamakta, daha doğrusu uğraşamamaktadırlar.
Bu yüzden de meyan köklerini içindekilerle beraber preslemekte. Sadece kalan deri, ayak, bacak parçalarını elekten geçirerek ayıklamaktadırlar.
Meyan köklerinin suyunun yanında farenin kanı, mide özsuyu vs. gibi sıvılar da karışmakta renk siyah olduğu için estetik açıdan bir sorun olmamaktadır.
Tabi kola üretimi yapan şirketin kimyasal yöntemlerle bunu sağlığa zararsız hale getirme ihtimali de var...
Bu olayı anlatan kişi çalıştığı 23 yıl boyunca bir bardak bile kola içmemiş. Sonrasını bilmiyorum.
Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir.
İnternette http://tr.wikipedia.org adresinden de Cochineal yazarak arattınız mı aynı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.
Hala içmek isteyenler varsa, bu bilgiyi kulak arkası yapabilirler. Ama, hiç değilse söz dinleyecek yaştaki çocuklarımıza kola yerine "halis" meyve sularımızdan, sütümüzden, ayranımızdan içirelim. Kolasız günlere...
Bundan sonra; su iç, soda iç, ayran-limonata iç....Ya da,ne yapalım...Cola da iç... Milyonlarca insan yanılmış olamaz...Milyonlarca böceğin yanılmadığı gibi...


omergulcicek
27-11-2008, 16:36   |  #2  
omergulcicek avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,858 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

Ben biliyorum çoğu kişide biliyor ... Ama fare falan var diye biliyorum. Ama herkesde içiyor. Bu tür şeyleri okuyup kim yazgeçti ki ? Ben bildiğim halde içiyorum,içmeye devam edeceğim ...

uGuR.uK
27-11-2008, 16:46   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

ya bu coca cola ile ilgili biton şey yazılım çiziliyor hep, böcek var, tarladan farelerle toplanıyor vs. vs. bugüne kadar koladan zehirlenen gördünüz mü? duydunuz mu? tek duyduğumuz asitli olması nedeniyle aşırıya kaçıldıgında mideye zarar vermesi, ve bide yine aşırı tüketilipte et-süt-meyve gibi yararlı ürünleri az tüketenlerde kemikleri zayıflatıyor oda ayrı. ondan baska ole var bundan yapıyolar falan pek takmam, hergün degil ama haftada en az 1-2 kere içerim...

Banned
27-11-2008, 16:49   |  #4  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
374 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Ben bunu duyduğum anda o gün bu gündür kola içmiyorum.Çevremdekilere de yanımda içirmiyorum.Kola tiryakisiydim ama şok oldum duyunca.Yalnız;fanta da öyle bişey yokmuş,canım çok isterse fanta içiyorum.Eğer içinde fare olmasaydı ben de içmeye devam ederdim.Ama o hayvanın adını bile duyunca fenalık geliyor bana.Önceden biri fare dediğinde anında bayılıyordum ya da terliyordum su gibi.Şimdi birazcık yendim onu.Yine de nefrete diyorum ondan.Sırf o pisliğin yüzünden içemiyorum...

Selçuk İslamoğlu
27-11-2008, 16:52   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,126 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2003

Yine aynı HOAX mail dolaşıyor anlaşılan etrafta. Yani coca-cola'nın sırrı açıklanıyor ve bırak bizim basını dünya basını böyle bir haberi kaçırıyor, vay vay vay...

Tamamen uydurma... Yok fare varmış, yok sıçan, yok böcek... Cola Turca'da ne var? Türk Hamamböceği mi? Onun da rengi aynı... Saçmalamayın, bu sırlar devletlere veriliyor ve ona göre sağlık izni çıkıyor.

Kolaya ismini veren şey Koka ağacı. İsmini veren diyorum 1905'deki sağlık düzenlemesinden sonra kokain kısmı kaldırıldı ve sadece ismi kaldı. Şu anda aynı uyarıcı etkiyi içindeki kafein ile yapmakta. Gidip saçma sapan şeylere inanmayın.


Zararlarına gelince, herşeyin fazlası zarar. İçinde karbondioksit ve sitrik asit var. Azı mide hazmını kolaylaştırır, fazlası mideyi kaynatır. Maden suyuyla aynı. Tabi şekeri bol olduğu için şeker hastalarına, meyve suyu ile aynı etkiyi yapar Olay bu.


Okuyunuz.