Çocukluğumuzda neler yapardık:)

Banned
03-12-2008, 16:01   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
374 mesaj

Bugünün çocukları gerçekten çocukluklarını yaşıyor mu? Yoksa önemli bir bölümü yarış atı gibi iyi okullarda okusun diye zorlanıyor, bir bölümü bilgisayar ekrarında abuk sabuk oyunlar oynuyor, bir bölümü de amaçsız biçimde sokağa mı salınıyor.

Kendi çocukluğumu hatırladığımda çocuk olarak yaptığımız pek çok şey vardı. İşte aşağıda yaşı (18+) olanların daha iyi hatırlayacağı bazı “çocukluklar” var. Gerçekten bunları yapmayana çocuk denebilir mi?

- Bakkaldan eve gelene kadar ekmeğin bütün kıtır yerlerini koparıp yemek.
- Ağzını tıka basa leblebi tozuyla doldurup karşındakinin yüzüne yaklaşarak “papaz” demek.
- Demir parmaklığı olan evlerin önünden gecerken eldeki çubukla parmaklıktan tırrrrrrrrrrrrrrrrrkkk sesleri cıkarıp ev sahiplerini rahatsız etmek.
- Perdeden perdeye uçarak tarzancılık oynamak ve kopan korniş yüzünden anneden hafif yollu sopa yemek.
- Bozuk para, düğme, inci gibi şeyleri yutmak ve anne gözetiminde onları lazımlığa şa’apana kadar evden dışarı çıkmamak.
- Karlı havalarda sınıfa gizlice kartopu sokup ön sırada oturanların önlüğünden içeri kaydırmak
- Evin içine çadır kurup kızılderilicilik oynamak.
- Apartmanların kapı zillerini çalıp kaçmak.
- Pizzacıları, kebapçıları arayıp komşunun adına siparişte bulunmak.
- Dişleriyle gazoz açmak, kolayı çalkalayıp ona buna püskürtmek.
- Tuvalete gitmeye üşenip odada bulunan en yakın saksıya çiş yapmak.
- Kafayı balkon demirleri arasına, parmakları şişeye veya musluğa sıkıstırmak.
- Balkona gizlenip gelene geçene su tabancasıyla su püskürtmek.
- Komşu bahçeden erik çalmak.
- Yakan top oynamak.
-arife günleri mezarlığa gidip su satmak
-şişelere su doldurup kapaklarına bi delik açarak su savaşı yapmak
-dağlaarda çiğdem toplamaya gitmek
-Patates yada patlıcan közlemek
-misket koloksiyonu yapmak ve oynamak,oynadıktan sonrada üstümüz başımız tüm toprak ve çamur olurrdu.bi misket yuvarlamak için yerlere yatmak.
-kirbit kağıtlarıyla oynamak
kızkaçıranlarn ve torpillerin içindeki barutu bir şişeye doldurmak iyice sıkıştırmak sonra fitillemek
- ilaç şişesinde torpil patlatmak
- 1.5 voltluk pil ve ince 2 kabloyla sineklere elektrik vermek
- arı ile sinekleri kavanozda dovüştürmek
- ölmüş sinek veya böcek üstüne karınca sürüsü salmak ve onları izlemek
- saklambaç oynar gibi yapıp ebe yumduktan sonra caddeye gezmeye gitmek ( o bizi arasın dursun  )
- mahallenin uysal kedisi ile köpeğini çiftleştirmeye çalışmak. yapışan çiftleri su dökerek ayırmak
- inşaatlardan kalıntı elektrik borularını alıp, kağıtlardan külah yaparak mermi niyetine kullanmak ve silah haline getirdiğimiz elektrik borusu ile o külahları fırlatmak.. Hatta kulahların ucuna iğne takmak suretiyle kedi ve köpeklerin korkulu rüyası haline gelmek :p
- yeni yapılan inşaatlara kum geldiği zaman inşaatçıların gitmesini beklemek ve ilk balkonlu kattan yeni gelmiş miss gibi, yumuşacık kuma atlamak...GülümsemeGülümsemeGülümseme

omer_6134
03-12-2008, 16:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Yuh bunuda yapanlar var demek Kahkaha

onlineTR
03-12-2008, 17:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

ömer bunlar çoçuk değil vahşi ve psıkolojık manyakmişlar

mertebe
03-12-2008, 17:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
122 mesaj

Beğendim

alexkidd
03-12-2008, 17:49   |  #5  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

ben hatırlıyorum da abakusun demirlerini söküp bükmüstüm sonra prize sokmustum tabi allahtan salter icaat edilmisti yoksa kızarırdım cok saglam birde yeni kumandalı araba alır onu parcalarına ayırır luna kasesine monte ederdim onu gezdirir harclık toplardım bayramlarda onunla

Mehmet-
03-12-2008, 17:56   |  #6  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Eski günler bir başka yahu...
-------------------------------------
Ben hatırlıyorum da köyde olduğum tatil zamanlarında, eski terlikleri toplar arka topuk kısımlarını tekkerleğe benzer şekilde kesip kamışın ucuna çiviyle monte edip araba niyetine oynardımKahkaha

net24
03-12-2008, 17:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj
OOOOMMMMEEEERRRR

Ömer harbi ya bunu yapan çocuk şu ana kadar hiç görmedim.DeliDil çıkarıyorBeğendim

uGuR.uK
03-12-2008, 19:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

pillerle sineklere işkence olayını biz yapardıkGülümseme hatta şöyle bir versiyonuda vardı; kıyıdan köşeden bir akrep bulunur, daha sonra yere kolonyağı ile bir daire çizilir(bolbol dökerek) ve akrep bunun içine bırakılır. alkollü oluşundan mı yoksa kokusundan mı bilemiyorum ama akreplar asla o kolonyağı dairesinin üstünden geçemez ve birkaç dakika sonra hapsoldukları o yerde kendi iğnesini kendine batırmak suretiyle intihar ederler. ve bizde bunu büyük bir zevkle izlerdik her seferinde. buda ilginç di mi? herhangi bir abartma yada yalan yok wallaGöz kırpma

man on the moon
03-12-2008, 20:20   |  #9  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

lokantalarda 220 volt veriyorlar..

OOOOMMMMEEEERRRR

Barış
03-12-2008, 20:31   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
elazigli
pillerle sineklere işkence olayını biz yapardıkGülümseme hatta şöyle bir versiyonuda vardı; kıyıdan köşeden bir akrep bulunur, daha sonra yere kolonyağı ile bir daire çizilir(bolbol dökerek) ve akrep bunun içine bırakılır. alkollü oluşundan mı yoksa kokusundan mı bilemiyorum ama akreplar asla o kolonyağı dairesinin üstünden geçemez ve birkaç dakika sonra hapsoldukları o yerde kendi iğnesini kendine batırmak suretiyle intihar ederler. ve bizde bunu büyük bir zevkle izlerdik her seferinde. buda ilginç di mi? herhangi bir abartma yada yalan yok wallaGöz kırpma
ewet o akrepler ateşden çok korkarlar ve kendi başlarına ignelerini sokarak öldürürler... :)

bide bu 1.5voltluk pil olayı pek zevk vermiyordu biz okulda 9v pillerle yapardık sineqin kanatlarını koparmak sureti ile önce sakat bırakır daha sonra üstüne tükürerek 9.v pili uygulardık çok zevkli olurdu böle muhteşem bi görüntü kabarcıklar filan :D:D

uGuR.uK
03-12-2008, 21:02   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
es-low
ewet o akrepler ateşden çok korkarlar ve kendi başlarına ignelerini sokarak öldürürler... :)

bide bu 1.5voltluk pil olayı pek zevk vermiyordu biz okulda 9v pillerle yapardık sineqin kanatlarını koparmak sureti ile önce sakat bırakır daha sonra üstüne tükürerek 9.v pili uygulardık çok zevkli olurdu böle muhteşem bi görüntü kabarcıklar filan :D:

okul çağına gelince sinek böcek vs. bırakmıştık biz, daha büyükleriyle ilgileniyorduk babaGülümseme ben çok iyi hatırlıyorum kedilerle çöp kovalarını hedef alarak basketbol oynayanlar vardı, tabi ben bu kadar ileri gitmedim o ayrı...

physfg
03-12-2008, 21:35   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

voltaj işi benden sorulur millet...

eski bi radyodan kondansatör ü sökmüştüm ve 220 ile prizden yükleyip kedi köpeği çarpıyordum :) sadistlik işte...

kediyi önce çağırırdım küçük bi yiyecek verirdim onu yerken sevip okşarsın hayvan sana sırnaşır...işte o anda verirdim 220 yi kedi bi an sıçrardı bi ay yanıma gelmezdi bidaha :)

çarpma çok kısa sürdüğündan hiç cinayet olmadı...valla nassı vercez bunların hesabını bilmiyorum?bide mataf gibi anlatıyoz tüm chip forum şahit olacak :)

uGuR.uK
03-12-2008, 21:59   |  #13  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

hayvanlara işkenceden ziyade birde(bayramlar ağırlıklı) torpil-füze patlatmaları ve boncuk tabancası savaşlarıda unutulmaz tabi, yapanlar bilir onların zevkiniGöz kırpma özellikle farklı şeyler denemekde güzeldir; bikaç torpili yakıp tam patlamak üzereyken lağama atıp bütün mahallelinin burun direklerini kırmak, füzeyi hafif yamultup evlerin içine küt diye girmelerini sağlamak(akabinde "hedef bombalandıı!!!" diye bağırıp kaçmak:) yada cam süt şişelerine torpil doldurup havada patlatarak cam parçalarıyla az biraz süt tanelerinin yapmur gibi yağmasını izlemekte süper olur, yani oluyorduGülümseme

kendimi yaşlı hissettim be...Dil çıkarıyor

piRe_
03-12-2008, 22:13   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Hehe çok komikti yav. Biz bu kadar yaramazmıydık eskiden vay anasını. Kahkaha

Ama pille sinek olayı hariç hepsini yapmıştım. Dahasıda var balonlara su doldurup ağzını bağlardım sonra balkondan birilerinin kafasına atardım.

İçinden elektrik tellerinin geçtiği ince borularla tüfek yapardık. Sonra kağıttan ok ve ucunada topluiğne takıp kuş avlardık, hatta seyyar manavların tezgahlarındaki meyvelere nişan talimi yapardık.Gülüş

Ambalaj lastiğini baş ve işaret parmağımıza takıp gerdikten sonra, lastiğe ince bir teli bükerek takıp kızların bacaklarına atardık. Ayy! demeleri çok hoşuma giderdi. Bir gün kızın biri beni pusuya düşürdü. Teli attıktan sonra kulağıma asılan annesini görünce nerdeyse kaçırıyordum. Kahkaha

Kızlarla oyun oynarken mızıkçılık yapanların saçlarını çekmek ayrıca hoşuma giderdi, ta ki ilk okulda aysel (adını hiç unutmam ona nurhan damcıoğlu derdim, yapı olarak benzerdi çünkü.) kafama sandalyeyi patlatana kadar. Islık

Nurhan Damcıoğlu dedimde aklıma geldi. Yukarıda yazdığım hadise 1980 de oldu, biz eskidik damcıoğlunun hala maşallahı var. Beğendim

tugcelim, sayende eski anılara daldım sağolasın.

omer_6134
03-12-2008, 22:55   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Herkes eskiye döndü bir anda Gülümseme

centipede
03-12-2008, 23:43   |  #16  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

çok samimi söylüyorum..
çocukluk davranışlarının bir çoğu normal değil, bence bir psikoloğa görün derim.
sen kendini yazmışşın bizde fikrimizi yazdık.. alınmaca darılmaca yok dostum.
tabi yorum yazan bir kaç diğer arkadaşla birlikte giderseniz grup indirimi bile alabilirsiniz.

physfg
04-12-2008, 00:12   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
centipede
çok samimi söylüyorum..
çocukluk davranışlarının bir çoğu normal değil, bence bir psikoloğa görün derim.
sen kendini yazmışşın bizde fikrimizi yazdık.. alınmaca darılmaca yok dostum.
tabi yorum yazan bir kaç diğer arkadaşla birlikte giderseniz grup indirimi bile alabilirsiniz.
dedikya sadistim diye şimdi senle tatmin etmeyem kendimiKahkahaIslık

KamçıUtanma   Zonk  KamçıKızgın   bu da son halin  Ağlıyor

alınmaca darılmaca yok ehe ehe Kahkaha

Raxx36
04-12-2008, 09:04   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Ben bisiklet delisiydim 6-8 kişilik gruplarla baya gezer yarışır eğlenirdik ne günlerdi ...hayatımda bisikletten ciddi şekilde 1-2 kez düşmüştüm birinde arkadaşın freni yoktu  ''ayakfreni'' yapardı bi gün hızını alamadı bende farkında değilim tabi bi anda karşıma çıktı o hızla çarpıştık kendimi yerde buldum diğer bi olay da bisiklette artistik hareket yapardım,tümsekten atlayım dedim (toprak yumuşakmış onun 5 cm ilerisi de çukurmuş) gümm kafa üstü çakıldım gidonda elimde kaldı :D:D...böyleydi işte çocukluğumuz ha bire atraksyon

şimdiki nesil kötü gidiyor bilgisayar başında 5 yaşındaki çocuk vice city oynayıp sokağın ortasında öldürün şunları yada gebertirim gibi laflar ediyor yani bende o yaşlarda doom oynardım da bu kadar kaptırmazdım :=)

SAİNT
04-12-2008, 10:15   |  #19  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bekçili eşşek oynarken çoğunun gözü dizi yara bere içinde kalırdı kar yağdığında kartopunun içine taş koyardık ve birbirimize atardık mahalle kavgalarına giderdik uçurtma yapardık ve kağıt takardık uçurtmaya mektup atardık düğünlerde kemer saklamaca oynardık ve eşşek sudan gelene kadar birbirimizi kemerle döverdik.

bambuchya
04-12-2008, 11:06   |  #20  
Taze Üye
7 mesaj

Bunların bir çoğunu çocuklukta yapmıştım su savaşı kum bir çoğu :D

bambuchya
04-12-2008, 11:14   |  #21  
Taze Üye
7 mesaj

Bazılarınız çocuk değil pisikopatdı galiba tuvalet borusunun içine torpil ne manyakmısın xD   içeri füze filan atmak yuh yani :D

Raxx36
04-12-2008, 11:47   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

herkesin farklı bir Fantazisi var işte :=)

Banned
04-12-2008, 11:58   |  #23  
OP Banlandı
374 mesaj
Raxx36
evet aynen öyle.Ben kedileri alır evin çatısına koyardım,kapatırdım oraya.Gece kalkıp kedileri boğardım.Şimdi ise kedi görünce bi tuhaf oluyorum,en korkulu rüyam kedi ve fare.Gözünü devirmişGülüş

onlineTR
04-12-2008, 13:03   |  #24  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj
Raxx36
fantazı mi? kardeşim ona psikolojik manyaklık denir. understand?

hoglu
04-12-2008, 13:20   |  #25  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

O sineğe benzer olayı geçende arkadaş yaptı. Sineği uçarken havada yakaladı askerde öğrendiği yöntemle, sonra kanatlarını kopardı. Sonrada zippo ile yaktı. Ne kadar büyümüşüz değil mi Kahkaha Başlık ayrıca bana facebookta ki bir grubu hatırlatı. 80 lerin başında 90ların sonunda çocuk olmak. Grubun açıklamasıda çok güzel. Çocukluğumuzda yaptığımız bir sürü şeyi sıralar, maytapdan tut meybuza kadar, futbolcu kartları, misketler. En sonunda eklenen yorum çok güzel "Evet haklısınız, yaşlanıyoruz". Okuyunca hala ürperirim Gülümseme

Son Düzenleme: hoglu ~ 04 Aralık 2008 13:23